U današnjem članku otkrivamo jednostavan, ali moćan način da poboljšate kvalitet tla u svom vrtu i obezbedite biljkama potrebne hranljive materije još pre same sadnje. Reč je o prirodnom rastvoru na bazi kvasca, koji se lako priprema kod kuće, a osim što podstiče rast biljaka, ima i preventivno dejstvo protiv bolesti i štetočina.

Ovaj pristup je pogodan za mnoge biljne vrste, uključujući voćne žbunove, povrće i ukrasno cveće.Za osnovnu varijantu ovog rastvora, biće vam potrebno 1 litar toplog mleka, 1 kašika suvog kvasca (oko 11 grama) i 1 kašika šećera. Postupak je krajnje jednostavan – kvasac se rastvori u mleku, potom se doda šećer i sve se temeljno promeša. Mešavina se zatim ostavi da odstoji između 30 i 60 minuta, kako bi započela fermentacija. Nakon toga, uzme se 200 ml pripremljenog rastvora i razredi se u 10 litara vode, koja mora biti hladna, ali ne i ledena. Ovako pripremljeno đubrivo se sipa direktno pri korenu biljke, ali isključivo na već vlažno tlo, kako bi se izbeglo oštećenje korena.

  • Ovo đubrivo posebno pogoduje biljkama kao što su maline, ribizle, jagode, ogrozdi, ali i povrću kao što su krastavci, paprike, paradajz, luk i beli luk. Bogato je azotom, koji pospešuje razvoj zelene mase, ali i fosforom, kalijumom, kao i aminokiselinama, vitaminima i fitohormonima rasta koji ojačavaju biljku i ubrzavaju njen razvoj.

Zanimljivo je da postoji više verzija ovog prirodnog preparata, koje možete prilagoditi materijalima koje imate kod kuće. Jedna od varijacija koristi svež kvasac ili čak ustajali hleb. U tom slučaju, 1 kg svežeg kvasca (ili komadi hleba) se rastvori u 5 litara tople vode i ostavi da naraste oko sat vremena. Pre upotrebe, 1 litar ovog rastvora se razblažuje sa 10 litara vode, a koristi se za zalivanje biljaka pri korenu.

Još jednostavnija opcija podrazumeva kombinaciju suvog kvasca i šećera. U 10 litara tople vode dodaje se 10 grama suvog kvasca i dve kašike šećera. Mešavina fermentiše oko sat vremena, nakon čega se razblažuje u razmeri 1:5 i koristi za zalivanje.

  • Za ljubitelje ukrasnih biljaka i cvetnica, postoji i posebno đubrivo koje im odgovara. Mešaju se 100 grama svežeg kvasca i 50 grama šećera sa 3 litra tople vode, a smeša se ostavi da fermentiše sedam dana. Po završetku fermentacije, jedna čaša ovog rastvora se razblažuje u 10 litara vode, a biljke se zalivaju u količini od jednog litra po grmu. Ova metoda daje sjajne rezultate kod biljaka koje imaju dekorativne cvetove, jer stimuliše bujno cvetanje i jača stabljike.

Posebna pažnja treba da se obrati prilikom gajenja jagoda, koje su često podložne sivoj truleži. Tokom faze pupanja, preporučuje se zalivanje rastvorom pripremljenim od 100 grama kvasca i 10 litara vode. Važno je naglasiti da ova smeša najbolje deluje kada su temperature umerene do tople, jer gljivične kulture iz kvasca ne funkcionišu pri niskim temperaturama.

Prednost ovakvih rešenja leži u njihovoj jednostavnosti i efikasnosti. Ne samo da su laka za pripremu, već i omogućavaju da biljke budu otpornije, zdravije i spremnije na presađivanje, kao i na razne spoljne uticaje. Dugoročno, korišćenje prirodnih đubriva na bazi kvasca može značajno doprineti većem prinosu i boljoj otpornosti biljaka, i to bez ikakvog oslanjanja na hemijska sredstva.

Ovo je odlična alternativa za sve one koji žele da praktikuju održivu i zdravu baštensku praksu, a ujedno i da smanje troškove. Priroda često nudi najefikasnije rešenje, samo je potrebno malo znanja i volje da se to iskoristi. Ulaganjem vremena u pripremu ovakvih rastvora, ne ulažemo samo u kvalitet biljaka, već i u zdravlje našeg okruženja, jer izbegavamo štetne hemikalije koje mogu imati dugoročne negativne posledice na zemljište, vodu i životnu sredinu.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!