Primarni uzročnici gljivičnih infekcija noktiju su dermatofiti, s Trichophyton rubrum koji predstavlja većinu slučajeva. Dodatno, Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale je također prisutan, zajedno s Epidermophyton floccosum, iako u manjoj mjeri. Ove gljivične infekcije često započinju kao tinea pedis, gljivična infekcija stopala, prije nego što pređu na nokte. Osim dermatofita, rod Candida, uključujući vrste kao što su Candida albicans i Candida tropicalis, kao i plijesni poput Scopulariopsis brevicaulis, Aspergillus niger i Hendersonula toruloidea, također mogu dovesti do stanja poznatog kao onihomikoza.
Metode dijagnosticiranja gljivica noktiju.Proces dijagnosticiranja gljivične infekcije nokta započinje uzimanjem uzorka sa zahvaćenog područja nokta, posebice sa spoja između zdravog i bolesnog dijela. Postavljanje dijagnoze uvelike se oslanja na nativni mikroskopski preparat koji koristi 20% kalijevu lužinu, budući da se uzgoj gljivica u slučajevima onihomikoze često pokaže neuspješnim. Potvrda gljivične infekcije se postiže mikroskopskim pregledom, gdje se traži prisutnost hifa ili spora. Dodatno, za identifikaciju određene vrste gljivica, uzorak se može uzgajati na hranjivoj podlozi, s karencom od 14 dana. Prije analize, preporučljivo je suzdržati se od primjene lokalne terapije najmanje 5 dana.
- Manifestacije i klasifikacije gljivičnih infekcija noktijuTipični pokazatelji gljivične infekcije noktiju uključuju zadebljanje i promjenu boje nokta, koji često poprima prljavožutu nijansu. Dok boli općenito nema, ako infekcija napreduje, može doći do upale oko nokta, praćene nelagodom.
Distalna subungualna onihomikoza predstavlja najčešću varijantu. Gljivice se infiltriraju preko donje strane ili bočnog ruba nokta, što dovodi do odvajanja i promjene boje nokta.
Bijela površinska onihomikoza predstavlja male bijele mrlje na noktima koje se mogu ljuštiti. Ovo se stanje obično pripisuje prisutnosti Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale ili srodne gljivične vrste.
- Proksimalna subungualna onihomikoza često se opaža kod pacijenata s HIV/AIDS-om i rezultat je invazije gljivica kroz kutikulu nokta, potencijalno uzrokujući značajnu štetu matriksu nokta. Distrofična onihomikoza obično je povezana s kroničnom mukokutanom kandidijazom, karakteriziranom zadebljanim noktom promjene boje koji se također može raspadati.Suvremeni pristupi liječenju
Liječenje gljivičnih infekcija noktiju uključuje višestruki pristup.Rezanje inficiranog dijela nokta uključuje primjenu paste na bazi uree, koja služi za omekšavanje zahvaćenog područja. Dodatno, lokalni antifungalni tretmani primjenjuju se tijekom razdoblja od nekoliko mjeseci na zahvaćeni nokat.Za teže oblike bolesti primjenjuje se sustavno liječenje, koje uključuje primjenu lijekova kao što su terbinafin, itrakonazol ili flukonazol.
Tipično, dnevna doza od 250 mg terbinafina u trajanju od tri mjeseca rezultira uspješnim izlječenjem. Itrakonazol se može koristiti u obliku kontinuirane ili pulsne terapije. U slučaju infekcija noktiju na rukama i nogama, flukonazol se općenito primjenjuje u duljim intervalima.
Osobito rizične populacijeStarije osobe suočene su s povećanim rizikom zbog smanjene cirkulacije i sporijeg rasta noktiju. Sportaši su također pod povećanim rizikom zbog dugotrajnog znojenja i upotrebe zatvorene obuće.Pojedinci s kompromitiranim imunološkim sustavom nazivaju se imunosuprimiranim pacijentima. Stanja kao što su dijabetes ili psorijaza pridonose povećanoj osjetljivosti na infekcije među tim pacijentima.Pojedinci koji rade u vlažnim radnim okruženjima, uključujući konobarice i čistačice, trebaju provoditi preventivne mjere.
Osiguravanje odgovarajuće higijene uključuje stalno sušenje stopala i izbjegavanje vlage. Također je preporučljivo nositi prikladnu obuću, kao što su sandale ili zaštitne cipele, u zajedničkim prostorima kao što su bazeni i tuševi.Zaštitne rukavice neophodne su osobama koje rade u vlažnim okruženjima. Liječenje gljivičnih infekcija stopala, kao što je atletsko stopalo, također može spriječiti njihov prijenos na nokte. Važnost preventivne njege i brzog liječenja ne može se precijeniti u nastojanju da se spriječe gljivične infekcije.