Doktor Dejan Čubrillo dijeli važne savjete o prehrani koja je ključna za zdravu jetru i tijelo, osobito nakon 30. godine. Objasnio je da mnogi ljudi imaju bolest masne jetre, koja je povezana s povišenim razinama inzulina, što uzrokuje nakupljanje masti u jetri. Evo ključnih točaka koje su liječnici istaknuli:

  • Kolesterol i inzulin: Povišeni inzulin potiče jetru na proizvodnju kolesterola, a kontroliranje inzulina također može kontrolirati kolesterol. Važno je ne jesti previše masnu hranu, poput ćevapa i pljeskavica, jer to može dovesti do probavnih smetnji i trovanja. Oksidirani (hrđavi) kolesterol je štetan jer pridonosi razvoju ateroskleroze.

Kontrola prehrane: dr. Cubrilo preporučuje smanjenje unosa šećera i praćenje sadržaja masti u prehrani. Preporuča da masnoću svedete na minimum kako bi jelo imalo okus. Također, treba pripaziti na unos voća i povrća, jer su važni za zdravlje, ali i njihovu detoksikaciju: svježi sokovi od voća i povrća nisu najbolji za detoksikaciju, jer povećavaju razinu inzulina.

  • Sok mora biti umjeren i bogat vlaknima i zdravim masnoćama kako bi se smirile reakcije gušterače. Preporuča se izbjegavati maslinovo ulje i masnu hranu jer opterećuju jetru tijekom procesa detoksikacije.Mliječni proizvodi: dr. Chubrillo preporučuje da osobe starije od 30 godina izbjegavaju mliječne proizvode jer su teško probavljivi.Detoksikacijski čajevi: Detoksikacijski čajevi se ne preporučuju jer mogu opteretiti većzatvorena crijeva i dodatno opteretiti zdravlje crijeva i metabolizam: Detoksikacija je uspješna kada se uspostavi normalan rad crijeva.

Previše pražnjenja crijeva dnevno nije dobar pokazatelj jer znači da se hrana ne probavlja pravilno, što može ukazivati ​​na probleme s probavom. Brz metabolizam znači da tijelo učinkovito pretvara hranu u energiju.Ovi savjeti ukazuju na važnost uravnotežene prehrane, kontrole inzulina i pažnje na kvalitetu hrane za održavanje zdravlja jetre i cijelog tijela.

BONUS TEKST:

Mandarine su citrusno voće koje je omiljeno zbog svog slatkog ukusa, lakoće konzumiranja i bogatstva hranljivim materijama. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o mandariniPoreklo: Mandarine potiču iz Azije, tačnije iz jugoistočne Azije i južnih delova Kine. Smatraju se jednim od najstarijih citrusnih plodova, a danas se uzgajaju u mnogim tropskim i suptropskim područjima širom sveta.

Vrste mandarina: Postoji nekoliko različitih vrsta mandarini, među kojima su najpoznatije Clementine, Satsuma, Tangerine i Nova. Clementine su posebno popularne zbog svog slatkog ukusa i lakog odvajanja kore. Satsuma mandarine su poznate po tome što imaju gotovo bezsemene plodove, dok Tangerine imaju dublji ukus i često su veće.

Sezona i berba: Mandarine obično sazrevaju u kasnoj jesen i zimi, što ih čini popularnim voćem tokom prazničnih meseci. U zavisnosti od sorte i regije, sezona berbe može početi od novembra do februara.

Zdravstvene prednosti: Mandarine su bogate vitaminom C, što je čini odličnim voćem za jačanje imunološkog sistema, poboljšanje zdravlja kože i borbu protiv slobodnih radikala. Takođe su izvor vitamina A, koji je važan za zdravlje očiju, kao i vlakana, koja pomažu u poboljšanju probave.

Smanjuju rizik od bolesti: Zbog visokog sadržaja antioksidanata, mandarini mogu pomoći u smanjenju rizika od srčanih bolesti, smanjenju upala i poboljšanju zdravlja krvnih sudova. Takođe, sadrže flavonoide koji mogu doprineti smanjenju oksidativnog stresa i smanjenju rizika od raka.

 

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!