U današnjem članku, upoznaćemo vas sa fascinantnom pričom Halime Sise i njenog muža Kadira Arbi, koja je postala svetska senzacija.
Halima, 26-godišnja žena sa Malija, zajedno sa svojim suprugom, mornarom ratne mornarice, nije ni sanjala da će život njen i njenog supruga Kadera biti obeležen neverovatnim čudom. Njihova želja bila je jednostavna – želeli su da njihova dvogodišnja ćerka dobije brata ili sestru. Iako je ovo bila njihova želja, ono što se desilo kasnije prevazišlo je sva njihova očekivanja.
- Halima je tokom trudnoće bila pod stalnim nadzorom lekara, ali zdravstveni sistem u Maliju nije mogao da podrži ovako rizičan slučaj. Zbog toga su vlasti odlučile da je prevezu u Maroko, gde je smeštena u specijalizovanu kliniku u Kazablanki. Doktor Jusuf Alaui, direktor klinike, ispričao je kako su primili Halimu u 25. nedelji trudnoće. Prema njegovim rečima, bilo je jasno da trudnoća mora da traje barem 30 nedelja, ali Halima je već tada trpela jake bolove. Stoga su lekari odlučili da urade carski rez i izvade bebe, jer nije bilo moguće da prirodnim putem izdrži još toliko vremena. U tom trenutku, lekarima je bilo poznato da Halima nosi sedmorke, međutim, iznenadili su se kada su saznali da je zapravo nosila devet beba.
Halima je bila šokirana kada su joj lekari saopštili da nosi devet beba, umesto sedam, kako su prvobitno mislili. “Samo nekoliko minuta pre porođaja rekli su mi da nosim devet beba”, ispričala je Halima u jednom intervjuu. “Bila sam potpuno zatečena. Osećala sam se kao da je ceo postupak beskonačan, beba za bebom.” Njena trudnoća bila je neverovatno teška, a stomak joj je težio oko 30 kilograma. Porodila se nakon samo 20 minuta, a bebe su rođene sa težinom od 500 grama do jednog kilograma. Najmanji je imao samo 500 grama, dok je najkrupniji težio oko jednog kilograma.
Zanimljivo je da je Halima imala toliko sreće da su sve bebe preživele. Ovaj slučaj je jedini u istoriji medicine gde su sve devetorke preživele. Nakon porođaja, bebe su provela nekoliko meseci u inkubatorima, pod 24-časovnim nadzorom tima lekara i medicinskih sestara. Lekari su napomenuli da su, iako su bebe bile u stabilnom stanju, odlučili da ih zadrže zajedno kako bi među njima razvili vezu. Oni su bili hranjeni na svaka dva sata, a njihovi pregledi su bili na svakih tri sata. Svakodnevno je bilo potrebno oko šest litara mlečne formule i 100 pelena.
- Halima je tokom porođaja izgubila veliku količinu krvi i bila je u ozbiljnom zdravstvenom stanju. Mleko joj se povuklo mesec dana nakon porođaja, zbog čega je bila preslaba da brine o deci. Tokom tih prvih dana, ležala je, odmarala, spavala i gledala TV. Decu je viđala dva puta dnevno po pola sata kako bi pokušala da stvori emocionalnu vezu sa njima.
Zbog pandemije koronavirusa, njen muž Kader nije mogao da bude prisutan na porođaju. Zaoštreni uslovi pandemije odložili su njegov dolazak, te je svoje devetorke video tek dva meseca kasnije, u julu. Kader nije mogao da sakrije emocije. “Zahvalan sam Bogu što su svi preživeli”, rekao je kroz suze. “Bila su to tri najgora dana u mom životu, kada nisam mogao da razgovaram sa Halimom jer joj je bilo jako loše.” Kada je napokon video svoju decu, bio je zatečen, još uvek mu nije bilo jasno kako se sve to dogodilo.
Podrška države Malija bila je ključna u ovoj neverovatnoj priči. Vlada je obezbedila više od milion funti kako bi pomogla u zbrinjavanju dece, što je omogućilo porodici da se fokusira na brigu o devetorkama. Iako im je pomoć bila od velike važnosti, Kader je priznao da njihov dom nije bio spreman za toliki broj članova. Halima i bebe su se vratili kući u septembru iste godine, a njihov život kao jedanaestočlane porodice tek je počeo. Iako su već imali dovoljno izazova, danas ne isključuju mogućnost da jednog dana prošire svoju porodicu još više.