U današnjem članku, govorićemo o jednoj od najvoljenijih i najemotivnijih pesama sa Balkana, „Beograd“, koja nosi sa sobom priču prepunu dubokih emocija, neizvesnosti i umetničkih razmimoilaženja.
Ova pesma, koja je postala simbol tuge i ljubavi prema prestonici, proslavljena je izvođenjem folk zvezde Svetlane Ceca Ražnatović. Međutim, malo je poznato koliko je trnovit i zanimljiv bio njen put do publike.Ceca je u jednom intervjuu podelila zanimljive detalje o nastanku pesme.
- Naime, pesma je nastala početkom devedesetih godina, a njen autor je niko drugi do legendarni Dino Merlin. Ceca i Dino su se upoznali u jednom hotelu u Švajcarskoj, tačnije u Sen Galenu, gde joj je Merlin, tada u punoj kreativnoj snazi, uručio pesmu „Zaboravi“, koju je napisao specijalno za nju. Pesma joj se odmah dopala i Ceca je odlučila da je snimi, ali to nije bio kraj priče.
Na tom istom susretu, Dino Merlin je Ceci ponudio još jednu pesmu – duetsku numeru pod nazivom „Beograd“. Međutim, kako tvrdi Ceca, Merlin nije mogao da je snimi zbog tadašnje ratne situacije u Bosni, pa joj je predao pesmu uz dozvolu da je koristi kako želi. Ceca je pesmu donela Marini Tucaković i Aleksandru Raduloviću Futi, ali njemu se, nažalost, u tom trenutku pesma nije dopala, pa je ostala zapostavljena godinama. Iako je pesma bila odbačena, njeno vreme tek je trebalo da dođe.
Na sreću, pesma nije ostala zaboravljena. U 1995. godini, Ceca je radila na albumu Fatalna ljubav i tada je odlučila da je vreme da pesma „Beograd“ napokon ugleda svetlost dana. Ceca je bila ubeđena da je pesma prepunjena emocijama koje će doprineti albumu, pa je odlučila da je obradi. Oliver Mandić je tada pomogao da se napišu emotivni stihovi refrena: „Ovo sećanje ruši meni sve, moj Beograde, zagrli me“, koji su dodatno pojačali emotivnu dubinu pesme. Ceca je pesmu završila dodajući još muzike i teksta i konačno je uvrstila na svoj album.
Pesma „Beograd“ postala je jedan od najvećih hitova s tog albuma i brzo je osvojila srca publike. Emotivna, nostalgična i iskrena, pesma je ubrzo postala simbol tuge, čežnje i ljubavi prema Beogradu. Njene snažne emocije i neizmerna ljubav prema prestonici učinili su je pravim evergrinom domaće muzičke scene.
- Ipak, Dino Merlin, autor pesme, ima drugačiju verziju priče o njenom nastanku. U izjavi za jedan medij, Merlin je demantovao navode da je pesma prvobitno bila zamišljena kao duet u kojem je i on trebalo da učestvuje. On tvrdi da je pesmu „Beograd“ napisao u Švajcarskoj 1991. godine, i to isključivo za Cecu, na molbu njenog tadašnjeg partnera. Kako je sam rekao, pesma nije bila planirana kao duet, već kao pesma samo za nju, a ono što se dalje dešavalo s njom bio je samo rezultat njenog ličnog odabira i umetničke obrade.
Na pitanje da li bi pesmu „Beograd“ ikada izvodio na nekom od svojih koncerata, Merlin je odgovorio da mu je pesma draga, ali da retko izvodi numere koje je napisao za druge. Ipak, kako je sam naglasio, nikad ne treba reći nikad, pa je mogućnost da se pesma jednog dana nađe na njegovom repertoaru još uvek otvorena.
Bez obzira na razlike u sećanjima i verzijama priče koje su dali Ceca i Merlin, jedno je sigurno – pesma „Beograd“ ostala je duboko urezana u srcima publike. Emocije koje ona nosi prevazilaze sva pitanja o autorstvu i nastanku, ostajući trajno ukorenjena u muzičkom identitetu Balkana. Ova pesma ostaje kao svedočanstvo jednog vremena, jednog grada, i umetničke sinergije koja je, svesno ili nesvesno, ostavila neizbrisiv trag u muzičkoj istoriji Balkana.