U današnjem članku razmatramo dve reči koje se roditeljima često omaknu kada je dete pod snažnim emocijama, a koje mogu imati negativan uticaj na njegov emocionalni razvoj.
Iako su ove reči često izgovorene sa dobrim namerama, mogu izazvati dugoročne posledice koje većina roditelja ne bi želela da izazove.Na primer, kad se dete povredi ili posvađa sa prijateljem, često možemo čuti roditelje kako kažu: “Dobro si.” Iako ovo deluje kao utešna i ohrabrujuća fraza, ona u stvari može biti štetna. Rim Ruda, stručnjakinja za rad sa decom, istraživala je ponašanja više od 200 mališana i na osnovu tih studija došla do zaključka da upravo ova fraza može imati negativne posledice po detetovu emocionalnu stabilnost. Iako se čini kao obična rečenica koja nije opasna, ona može biti vrlo štetna za detetovu emocionalnu svest.
- Kada dete čuje “dobro si” u trenutku kada je vidno uznemireno, ono prima zbunjujuću poruku – njegova osećanja nisu stvarna. To može stvoriti sumnju u sopstvene emocije, jer mu se šalje signal da ono što oseća nije važno ili da to osećanje nije validno. Tokom vremena, ovo može izazvati udaljavanje deteta od svog unutrašnjeg emocionalnog sveta, a posledica toga je to da deca počinju da gube poverenje u svoje instinkte i emocije.
Još jedan problem nastaje kada roditelj koristi ovu frazu da bi smirio dete u trenucima kada je emocionalno uznemireno. Naizgled harizmatično izgovorena rečenica “dobro si” šalje detetu poruku da su njegova osećanja nevažna. Ova vrsta poruke, iako nesvesno, može dovesti do toga da dete počne da veruje da su njegova osećanja važna samo kada su pozitivna, dok su negativna osećanja nepoželjna. Na ovaj način, dolazi do potiskivanja emocija, što je suprotnost onome što bi roditelj trebalo da postigne – pomaganje detetu da prepozna, razume i izrazi svoje emocije.
Još jedan važan aspekt je to što ova vrsta uveravanja ometa proces obrade emocija. Emocije su prirodni proces kroz koji svi prolazimo, i ako dete ne bude imalo priliku da ih obradi na pravi način, neće moći da nauči kako da se nosi sa njima. Kroz takve reakcije kao što je “dobro si”, ne omogućavamo detetu da identifikuje i imenuje svoje emocije. Na taj način, umesto da razvijamo detetovu emocionalnu otpornost, učimo ga da izbegava svoja osećanja.
Takođe, korišćenje fraza kao što su “dobro si”, “prestani da plačeš” ili “ne plaši se” može podrazumevati da dete mora da se potisne i da ne pokazuje svoje emocije ako želi da bude voljeno i prihvaćeno. Ovakve reči mogu usaditi u dete uverenje da ljubav nije bezuslovna i da se mora zaslužiti, što ozbiljno narušava emocionalnu bezbednost deteta, temelj njegovog mentalnog zdravlja. Kada deca osećaju da su njihova osećanja nepoželjna ili nedovoljna, njihova sposobnost da se emocionalno izraze može biti ozbiljno narušena.
- Na fiziološkom nivou, detetov nervni sistem se razvija kroz ponavljana iskustva. Ako je dete često suočeno s odbacivanjem svojih emocija umesto sa podrškom, ono uči da nije sigurno izražavati svoje emocije. Vremenom, to može dovesti do emocionalnih smetnji jer se detetovo telo “navikava” da ne bude bezbedno kada se izlaže emocionalnim izazovima. Ova emocionalna nesigurnost može se preliti i u odraslo doba, kada se dete (kasnije odrasla osoba) suočava sa stresom ili teškim situacijama.
Umesto fraze “dobro si”, postoji mnogo korisnijih i podržavajućih reči koje možete reći svom detetu kada je ono uznemireno. Na primer, možete reći: “Verujem ti”, “Tvoja osećanja imaju smisla”, ili “Ovde sam sa tobom”. Ove reči pružaju detetu emocionalnu sigurnost, pokazujući mu da su njegovi osećaji validni i važni. Takođe, rečenica poput “Ne moraš biti dobro sada” omogućava detetu da se opusti i izrazi svoje emocije bez straha od odbacivanja.
Naravno, vežbanje ovih odgovora zahteva vreme i svesnu praksu. Verovatno ćete se ponekad vratiti starim navikama i ponovo reći “dobro si”, i to je u redu. Svesno roditeljstvo je proces, a cilj je da, uz svest o tome što govorimo, gradimo emocionalnu sigurnost kod svog deteta. Učenje da se emotivna iskustva prepoznaju i pravilno obrađuju postavlja temelje za detetovu emocionalnu snagu i stabilnost, što je ključ za njegovo dalje zdravlje i sreću.