U današnjem članku donosimo priču o ženi koja je mogla postati teniska legenda, ali je iza blistavih uspeha krila jednu od najmračnijih ispovesti sportskog sveta.

Jelena Dokić, teniserka koja je sa 16 godina pobedila tada najbolju igračicu sveta, a sa 19 se već našla među pet najboljih na svetu, živela je život dvostruke stvarnosti — danju šampionka, noću žrtva porodičnog nasilja. Njeno ime su znali i oni koji nisu pratili tenis, ali ono što nisu znali bila je bolna istina koja je ostala skrivena godinama.

  • Rođena 1983. u Osijeku, Jelena je sa porodicom bežala od rata — prvo u Srbiju, zatim u Australiju, gde su se nadali novom početku. Ipak, ono što je trebalo biti utočište pretvorilo se u novo poprište borbe za opstanak. Njeno detinjstvo obeleženo je siromaštvom, izolacijom i nasiljem, a otac Damir, ratni veteran, postao je njen najveći neprijatelj. U okruženju u kojem niko nije želeo da ga zaposli, Damir je sav pritisak usmerio na ćerku, koju je video kao jedinu šansu za porodični uspeh.

Tenis je Jeleni bio beg od haosa. Na terenu je osećala kontrolu koju nije imala kod kuće. Ali otac je pretvorio treninge u psihofizičku torturu, neprestano ponavljajući da mora da uspe po svaku cenu. Počeo je da je kažnjava i fizički maltretira. Ubrzo se Jelena suočila sa dvostrukim identitetom — sa jedne strane mlada zvezda koja blista pred kamerama, sa druge preplašena devojčica koja drhti pred očevim besom.

Kada je 1999. na Vimbldonu pobedila Martinu Hingis sa neverovatnih 6:2, 6:0, svet je bio šokiran. Ali Jelena nije dočekala očev zagrljaj. Umesto čestitke, čula je kroz slušalicu reči: „Sramoto! Nemoj da dolaziš kući!” Te noći je spavala na kauču u prostorijama turnira, a ta pobeda, umesto da joj donese radost, bila je početak puta ispunjenog poniženjem i strahom. I pored svega, nastavila je da niže uspehe — pet WTA titula do dvadesete godine i polufinala Grend slemova. Ali Damiru to nikad nije bilo dovoljno. „Tukao me je čak i kad sam pobeđivala”, govorila je Jelena kasnije.

  • Dugim rukavima krila je modrice, a iza osmeha skrivala je istinu. Njena majka je ćutala, brat bio sklanjan iz prostorije, dok je Jelena trpela noćne more koje nisu prestajale ni danju. Damir je u alkoholisanom stanju znao da je bije i pred strancima, a čak je i trofeje lomio nazivajući ih „nagradama gubitnika“.

Uprkos svemu, Jelena je postala simbol borbe. Ali pravu borbu započinje 2003. kada odlučuje da prekine svaki kontakt s ocem. Sloboda, međutim, nije bila oslobađajuća. Depresija, povrede i pokušaji samoubistva postali su svakodnevica. „Mrzela sam tenis, svaki udarac me podsećao na njega”, priznala je.

Njen povratak 2009. na Australijan open i plasman u četvrtfinale bio je iznenađenje. Ali telo, iscrpljeno godinama stresa, više nije moglo da izdrži. Posle još nekoliko sezona, povukla se iz sporta u 30. godini. Težina od 120 kilograma postala je njen oklop protiv sveta. Zatvarala se u kuću, borila sa štitnom žlezdom i samoprezrenjem, dok su joj u glavi odzvanjale reči koje je čula godinama: „Ti si nikakva.”

Prekretnica dolazi 2017. kada objavljuje autobiografiju „Nesalomljena”. U njoj detaljno opisuje pakao kroz koji je prošla. „Pisala sam kroz suze, ali želela sam da žene znaju — ćutanje nije rešenje”. Knjiga je uzdrmala svet tenisa, a WTA je priznala da su znali, ali nisu reagovali. Kao odgovor na ovu ispovest, uvedena je obavezna psihološka pomoć za mlade sportiste i strože kontrole trenera.

Danas, Jelena je simbol isceljenja. Izgubila je 40 kilograma, posvetila se terapiji i fizičkoj aktivnosti. Na društvenim mrežama otvoreno govori o napadima panike, strijama i osećaju nesavršenosti. „Neka mrze. Ja sam preživela — to je moja pobeda.” Više nije devojčica s Vimbldona. Sada je glas svih onih koje niko nije slušao.

I kada je saznala za očevu smrt, objavila je poruku pod naslovom „Isceljenje“, poručujući da nas prošlost ne definiše. „Ti nisi slomljen. Ti vrediš. Ti rasteš. Nastavi dalje. Nikada ne odustaj.” U tim rečima odzvanja snaga žene koja je preživela ono što većina ne bi mogla ni da zamisli. Jelena Dokić je, bez sumnje, svoj najvažniji meč — već dobila.

 

 

 

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!