U današnjem članku govorićemo o tome kako da održavanje stana učinite jednostavnijim i efikasnijim, čak i kada nemate mnogo vremena na raspolaganju. Često se dešava da nered u stanu nastaje zbog manjka vremena, jer je teško izdvojiti ceo dan ili vikend samo za čišćenje.

Ipak, nije neophodno da provodite sate i sate u sređivanju da biste postigli dobar rezultat. Ključ je u tome da napravite jasan plan i da ga se pridržavate.Prvi korak je da sve stvari dovedete na svoje mesto. Počnite tako što ćete razvrstati gomile razbacanih stvari. Oslobodite se svega što vam ne treba ili je prljavo – bilo da je u pitanju bacanje, slanje na pranje ili spremanje na police ako je predmet još uvek dobar. U kuhinji je važno da operete sudove i obrišete površine kao što su ploča za kuvanje i radni sto. Time ćete odmah napraviti vidljivu razliku i olakšati dalji proces čišćenja.

  • Nakon što ste sredili stvari, pređite na uklanjanje prašine. Vlažna krpa i usisivač su nezamenjivi saveznici u ovom delu. Bilo koji model usisivača, od robota do standardnog, može efikasno ukloniti prašinu sa tepiha, prostirki i tvrdih podova. Često se misli da usisivač može samo da se koristi na mekim površinama, ali tretiranje laminata, linoleuma i drveta njime uveliko pojednostavljuje čišćenje. Obratite pažnju i na ogledala i staklene površine. Koristite specijalizovane sprejeve koji uklanjaju masnoću, prljavštinu i mrlje, a pritom ne oštećuju premaz.

Tokom čišćenja vodite računa o redosledu prostorija. Počnite od najčistijih, obično soba u zadnjem delu stana, i polako se pomerajte ka kuhinji i kupatilu, dok ne završite u hodniku. Promena vode u krpi nakon svake sobe sprečava prenošenje prljavštine i peska, što je bitan korak za postizanje maksimalne čistoće.

Kupatilo se čisti na samom kraju, jer se tokom procesa menja voda i tako se smanjuje mogućnost vraćanja prljavštine. Sredstva za čišćenje i dezinfekciju treba ostaviti da deluju određeno vreme, zatim ih nežno trljati i isprati. Ne smemo zaboraviti ni toalet, koji zahteva posebnu pažnju i higijenu da bi ceo prostor ostao svež i bezbedan.

Ukoliko ste zanemarili čišćenje duže vreme, prljavština se nagomilava i postaje teže ukloniti je. Zbog toga je važno redovno održavati stan. Za mesta koja su teško dostupna, kao što su prostor ispod sofe, lajsni ili iza kuhinjskog nameštaja, preporučuje se da se na zaprljane površine nanese odgovarajući rastvor za čišćenje i ostavi da deluje neko vreme. Ovakav pristup pomaže da se i najtvrdokornije nečistoće lakše uklone.

Nemojte štedeti na kvalitetu proizvoda za čišćenje. Dobar preparat može brzo i efikasno ukloniti prljavštinu i bakterije, što značajno skraćuje vreme potrebno za čišćenje i doprinosi higijeni u domu. Posebno obratite pažnju na sredstva za dezinfekciju, naročito u kuhinji i kupatilu, kao i na proizvode za poliranje drvenog nameštaja, koji štite njegov izgled i produžavaju vek trajanja.

  • Svaki put kada čistite, koristite nove sunđere, četke i krpe. Ovo je važan korak u sprečavanju širenja prljavštine i bakterija iz jedne prostorije u drugu. Redovno menjanje ovih pomagala čini da vaše čišćenje bude ne samo efikasno, već i higijenski bezbedno.

Da bi temeljno čišćenje bilo manje zahtevno, preporučuje se da se održavanje vrši redovno i planirano. Nemojte započinjati čišćenje uveče, jer umor i nedostatak svetla mogu otežati posao, ali ako je potrebno, možete prethodno potopiti prljavo posuđe ili naneti hemikalije na jake mrlje kako bi se razgradile dok vi radite druge stvari. Tako ćete uštedeti dragoceno vreme.

Još jedna praktična preporuka je da nabavite bočicu sa raspršivačem za omiljene proizvode za čišćenje. To vam omogućava da brzo i lako nanesete tečnost bez potrebe za čestim odlascima do lavaboa ili kupatila. Prilikom čišćenja uvek krećite odozgo prema dole, jer se na taj način sprečava da prljavština sa gornjih površina pada na one već očišćene ispod.

Ako vi ili neko u vašoj porodici pati od astme ili alergija, preporučuje se upotreba ekološki prihvatljivih i bezbednih sredstava za čišćenje. Ona su manje agresivna i ne izazivaju negativne reakcije, što doprinosi zdravijem i sigurnijem okruženju u domu.Na kraju, obucite udobnu odeću sa džepovima koji vam omogućavaju da imate pri ruci potrebne predmete i slobodu kretanja. Takva odeća olakšava čišćenje i smanjuje napor, čineći čitav proces prijatnijim.

Uzimajući u obzir sve ove savete i trikove, održavanje stana može postati jednostavan i organizovan zadatak, koji neće oduzimati previše vremena, a rezultati će biti vidljivi i dugotrajni. Ključ uspeha je u dobrom planu, pravom redosledu i korišćenju kvalitetnih sredstava, uz poštovanje sopstvenog ritma i potreba.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!