U današnjem članku govorićemo o jednom jelu koje je, iako poteklo iz skromne seljačke kuhinje, uspelo da postane omiljeno širom sveta  palenta. Ovo jelo od kukuruznog brašna posebno je cenjeno zbog svoje jednostavnosti, a ipak bogatog ukusa.

Jedna od najpopularnijih verzija jeste ona u kojoj se palenta prvo kuva, potom hladi, a na kraju prži ili peče, sve dok ne postane zlatno hrskava spolja, dok iznutra ostaje mekana i nežna.Italijanska kuhinja poznata je po svojoj jednostavnosti i oslanjanju na kvalitetne sastojke, a upravo tu se palenta savršeno uklapa kao jedno od tradicionalnih jela.

  • Iako kod nas uglavnom jedemo palentu kao toplu, kremastu kašu, Italijani vole da je pripreme na poseban način — kuvanu, ohlađenu i zatim prženu ili grilovanu do savršene teksture. Ovakva palenta predstavlja pravu poslasticu za sva čula: sa spoljašnjim slojem koji je hrskav i zlatan, i unutrašnjošću koja je nežno kremasta i bogata ukusom.

Ona se fantastično slaže sa raznim prilozima — od grilovanog povrća, pečenog mesa i ribe, do blagog sira ili kefira, zbog čega je vrlo svestrana. Bilo da se poslužuje kao glavno jelo, večera ili prilog, palenta će vas osvojiti svojom teksturom i ukusom.

Za pripremu vam je potrebno 250 grama palente (može biti instant ili klasična), jedan litar vode, pola kašičice soli i malo ulja za podmazivanje kalupa i prženje. Priprema počinje tako što se voda sa solju zagreva na srednjoj temperaturi, ali važno je da voda ne proključa — treba biti samo dovoljno topla. Palenta se zatim postepeno dodaje uz neprestano mešanje drvenom varjačom ili žicom, kako bi se izbegle grudvice i dobila glatka, ujednačena smesa.

Proces kuvanja traje od pet do deset minuta, u zavisnosti od vrste palente, a znak da je spremna jeste kada smesa počne da se odvaja od ivica šerpe i zgusne. Nakon toga, masa se izliva u prethodno nauljeni kalup ili odgovarajuću posudu, poravnava kašikom i pokriva providnom folijom. Potrebno je da se ohladi na sobnoj temperaturi, a zatim da odstoji u frižideru nekoliko sati, najbolje preko noći, da bi potpuno očvrsla i stekla odgovarajuću konzistenciju.

  • Ohlađenu palentu pažljivo vadimo iz kalupa, sečemo na kriške ili štapiće željene veličine i pržimo u dobro zagrejanom ulju. Cilj je da spolja postane hrskava i zlatno-smeđa, dok unutrašnjost ostaje meka i kremasta, što ovu verziju čini toliko posebnom.

Kada je reč o serviraju, palenta se može kombinovati na mnogo načina. Za lakši obrok, može se poslužiti uz kefir, jogurt ili neki blagi sir, dok za bogatiji obrok idealno idu grilovano povrće poput tikvica, paprika i patlidžana, ili komadići pečenog mesa i ribe. Palenta je izuzetno prilagodljiva i može se uklopiti u različite stilove ishrane i obroke.

Ono što posebno ističe palentu kao jelo jeste njena nutritivna vrednost — niskokalorična je i lako svarljiva, što je čini pogodnom za sve koji vode računa o zdravlju i ishrani. Pržena palenta je dokaz da i najjednostavniji sastojci, uz malo mašte i pažljive pripreme, mogu postati raskošni, hranljivi i ukusni obroci.

Ukratko, palenta je jelo koje uspeva da spaja tradiciju i inovaciju, jednostavnost i bogatstvo ukusa. Njena sposobnost da se prilagodi različitim kombinacijama i načinima serviranja čini je nezaobilaznim delom mnogih kuhinja. Bilo da je pravite kao glavni obrok, prilog ili užinu, ova hrskava, zlatna palenta uvek donosi zadovoljstvo na tanjir i predstavlja savršen spoj tekstura i aroma.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!