Stezanje ili grčevi u mišićima potkoljenice, koji se mogu proširiti na bedra, ponekad se mogu pripisati nedostatku minerala u tijelu, često povezanom s jakim znojenjem. Unatoč tome, ovi simptomi mogu signalizirati i ozbiljnije probleme, poput suženih ili potpuno začepljenih arterija u nogama.

  •  Doktorica Dragica Stepić, specijalistica opće kirurgije, navodi da područja boli ili osjećaja zatezanja mogu upućivati ​​na probleme s bedrenim arterijama, a mogu biti i sužene arterije u preponama ili zdjelici. U tim se situacijama provodi procjena koja uključuje procjenu pulsa u nozi i pregled stopala radi eventualnih promjena na koži povezanih s ishemijom.

Grčevi u nogama su nagli, bolni grčevi u mišićima koji obično zahvaćaju potkoljenice ili stopala, a obično se javljaju noću ili nakon tjelesne aktivnosti. Ovi grčevi mogu nastati zbog dehidracije, nedostatka minerala poput magnezija i kalija, neadekvatne cirkulacije ili naprezanja mišića. Iako su često kratki, mogu biti prilično neugodni i mogu ometati san. Kako biste spriječili grčeve u nogama, važno je održavati pravilnu hidrataciju, jesti uravnoteženu prehranu i baviti se laganim istezanjem prije spavanja.

  • Naknadno se određuje color Doppler indeks koji omogućuje procjenu povezanosti krvnog tlaka u rukama i nogama. Ova procjena nudi uvid u to koliko učinkovito tijelo dostavlja krv u noge putem manjih krvnih žila. Nakon pregleda liječnik će utvrditi je li potrebna hitna angiografija ili kontrastno snimanje, kao i nužnost revaskularizacijskih tehnika, poput postavljanja stenta ili operacije premosnice, ako je to opravdano.

Za blagu vaskularnu stenozu stručnjaci preporučuju konzervativni pristup liječenju koji naglašava važnost dosljedne tjelesne aktivnosti, poput svakodnevnog hodanja, čak i na mjestima koja mogu uzrokovati nelagodu, jer se time pospješuje cirkulacija krvi. Osim toga, prestanak pušenja je ključan jer istraživanja pokazuju da pušenje ubrzava i pogoršava aterosklerozu, povećavajući vjerojatnost komplikacija poput gangrene.

BONUS TEKST:

Humus je ukusna pasta napravljena od leblebija (tahini), maslinovog ulja, limunovog soka, belog luka i začina. Ovaj popularni sastojak u mediteranskoj i bliskoistočnoj kuhinji poznat je po svojoj kremastoj teksturi i bogatom ukusu.

Sastojci i PripremaOsnovni sastojci humusa uključujuLeblebije: obično se koriste sušene leblebije koje se prvo skuvaju ili koriste konzervirane.Tahini: pasta od mlevenih susama koja dodaje bogatstvo i kremastost.Maslinovo ulje: daje aromu i glatkoću.Limunov sok: dodaje kiselost i svežinu.Beli luk: pruža karakterističan ukus.

Začini: poput soli, kumin, ili crvene paprike, koji se dodaju prema ukusu.
Zdravstvene PrednostiHumus je nutritivno bogat, s visokim sadržajem proteina, vlakana i zdravih masti. Osim što je dobar izvor energije, pomaže u održavanju zdravlja srca, poboljšava probavu i može pomoći u regulaciji telesne težine.

Kulinarstvo-Humus se često služi kao predjelo ili dip, uz povrće, hleb ili pita. Može se koristiti kao namaz na sendvičima, u salatama ili kao dodatak glavnim jelima. Takođe, postoji mnogo varijacija humusa, sa dodatkom različitih sastojaka, poput pečenog crvenog paprika, avokada ili začinskog bilja.

Zaključak-Humus je svestran i hranljiv dodatak ishrani koji se lako priprema i može se prilagoditi različitim ukusima. Njegova popularnost širom sveta neprestano raste zbog svojih zdravstvenih prednosti i raznolikosti u kulinarstvu. Bilo da se jede kao užina, predjelo ili glavno jelo, humus je ukusna i zdrava opcija.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!