U današnjem članku govorićemo o perunici, biljci koja obično cveta jednom godišnje, najčešće u kasno proleće ili rano leto. Međutim, postoje posebne sorte koje mogu cvetati i dva puta godišnje, poznate kao reblooming sorte.

Ove sorte predstavljaju pravo rešenje za one koji žele da njihova perunika dugo i bogato cveta, dajući dvostruku radost u vrtu. Da bi se postiglo ponavljanje cvetanja, potrebno je slediti određene važne korake.Prvo, najvažnije je odabrati pravu sortu. Nisu sve perunike sposobne da cvetaju više puta, pa zato treba posebno obratiti pažnju na sorte koje imaju tu karakteristiku. Među njima su poznate sorte poput ‘Immortality’ koja je bele boje, zatim ‘Victoria Falls’ sa prelepim plavim cvetovima, kremasta ‘Champagne Elegance’ i ljubičasta ‘Earl of Essex’. Biranje prave sorte je ključna osnova da bi se mogao očekivati drugi talas cvetanja, jer ostale sorte jednostavno nemaju tu prirodnu sposobnost.

  • Nakon što je sorta izabrana, potrebno je obezbediti puno sunca. Perunike zahtevaju najmanje šest sati direktnog sunčevog svetla dnevno. Bez dovoljne količine svetlosti, biljka neće imati dovoljno energije da razvije drugi cvetni izdanak. Ovo je često zanemarena stavka, ali upravo svetlost daje biljci snagu da neprekidno cveta. Idealno mesto za sadnju perunike trebalo bi biti sunčano i zaštićeno od jakih vetrova.

Sadnja je još jedan važan detalj. Rizomi perunike treba da budu plitko zakopani, tako da gornji deo rizoma viri iz zemlje. Ako se rizomi zatrpaju malčem ili previše zemlje, to može sprečiti cvetanje, jer biljka neće moći da diše kako treba i neće pravilno razvijati cvetne pupoljke. Takođe, takav način sadnje može dovesti do truljenja rizoma. Pravilna sadnja stoga direktno utiče na zdravlje i cvetanje biljke.

Kako cvetovi počnu da vene, važno je redovno uklanjati ocvale cvetove. Ovaj proces pomaže biljci da ne troši energiju na stvaranje semena, već da je usmeri na razvoj novih cvetova. Na ovaj način, biljka ostaje aktivna i spremna za novi talas cvetanja. Uklanjanjem ocvalih cvetova zapravo produžavamo period cvetanja i održavamo biljku u najboljoj kondiciji.

Zalivanje igra važnu ulogu, ali perunike ne vole previše vode. Nakon prvog cvetanja, blago pojačano zalivanje može podstaći drugi talas cvetanja, ali treba biti pažljiv i izbegavati stajaću vodu jer rizomi lako trule u takvim uslovima. Balansirana vlažnost zemljišta je ključna, zato je važno obratiti pažnju na drenažu tla. Pravilno zalivanje čuva rizome zdravim i podstiče biljku da nastavi sa cvetanjem.

  • Prihranjivanje je takođe neophodno. Koristi se đubrivo bogato fosforom, koje je obeleženo kao “za cvetanje”, krajem proleća i ponovo krajem leta. Ovo đubrivo daje biljci potrebnu snagu za stvaranje novih cvetova, dok previše azota može samo podstaći rast lišća, ali ne i cvetanje. Pravilna ishrana biljke je jedan od faktora koji doprinosi kvalitetnom i dugotrajnom cvetanju.

Još jedan važan savet je redovna podela rizoma na svakih 3 do 4 godine. Kako biljka raste i rizomi se gusto nakupljaju, cvetanje može da oslabi jer biljka nema dovoljno prostora ni resursa. Podela rizoma u avgustu i njihova ponovna sadnja osvežava biljku, podstičući je da razvije nove cvetove i da se bolje razvija. Ovaj korak je neophodan za održavanje perunike zdravom i vitalnom, posebno kod reblooming sorti.

Kombinovanjem svih ovih koraka – pažljivim izborom sorte, obezbeđivanjem adekvatnog sunčevog svetla, pravilnom sadnjom, redovnim uklanjanjem ocvalih cvetova, kontrolisanim zalivanjem, odgovarajućim đubrenjem i redovnim deljenjem rizoma – moguće je postići da perunika cveta ne jednom, već dva puta godišnje. Ovaj poduhvat zahteva malo više pažnje i nege, ali rezultati su izuzetno zadovoljavajući, donoseći dvostruki užitak u vrtu.

Perunika sa ponovnim cvetanjem može biti pravi dragulj u svakom vrtu, oplemenjujući prostor svojim raznovrsnim bojama i dugotrajnim periodom cvetanja. Uz pravilnu negu, može postati biljka koju ćete s radošću gledati tokom cele godine, dok njeni cvetovi osvajaju svakim novim talasom. Zato je važno posvetiti pažnju svakom koraku u nezi ove biljke da biste maksimalno iskoristili njen potencijal.

 

 

 

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!