Genetika značajno utječe na naš prirodni miris, no ključno je prepoznati kako naš odabir prehrane utječe i na naš miris. Određena hrana može proizvesti ugodan miris, dok druga, unatoč tome što je ugodna za jelo, može uzrokovati tjelesni miris. Naime, postoji značajna razlika u tome kako jogurt i mlijeko utječu na naše osjetilo mirisa.
Aktivne kulture koje se nalaze u jogurtu pomažu smanjiti sulfitne spojeve, male kemijske tvari odgovorne za neugodne mirise. Osim toga, vitamin D u jogurtu pomaže u smanjenju razine štetnih bakterija u ustima, doprinoseći svježijem dahu. Suprotno tome, mlijeko sadrži kolin, koji tijelo pretvara u trimetilamin, što potencijalno dovodi do neželjenog tjelesnog mirisa. Slično tome, određena pića i biljke, uključujući biljne čajeve, mogu pojačati miris tijela.
- Čajevi bogati antioksidansima pomažu tijelu u detoksikaciji.Ovi napitci potiču proces detoksikacije, što dovodi do čišćeg tijela i ugodnijeg mirisa. Nasuprot tome, iako mnogi pojedinci uživaju u kavi, ona može imati suprotan učinak jer kofein može povećati znojenje i doprinijeti neželjenim mirisima. S fokusom na voće i povrće, jabuke služe kao pouzdani saveznici za svjež dah. Njihova detoksikacijska svojstva omogućuju jabukama borbu protiv lošeg zadaha, za razliku od povrća poput cvjetače koje sadrži kolin.
Cvjetača se, kao i drugo povrće bogato sumporom, poput brokule i kupusa, razgrađuje i kroz pore kože ispušta neugodan miris. Agrumi, poput naranči, imaju sposobnost poboljšati naš osjet mirisa, budući da njihov citrusni miris može učinkovito prikriti neugodne mirise. No, unatoč svojim zdravstvenim prednostima, bundeva sadrži i kolin koji tijelo pretvara u trimetilamin. Kada se ovaj spoj nakupi u tijelu, može dovesti do neugodnog mirisa.
- Češnjak i luk sastojci su koji pojačavaju okuse raznih jela; međutim, njihov visok sadržaj sumpornih spojeva može rezultirati nepoželjnim mirisima. S druge strane, začini poput kardamoma i cimeta ne samo da poboljšavaju okus jela, već daju i ugodnu aromu te služe kao prirodni dezodoransi. Osim toga, celer i šparoge zaslužuju priznanje; smatra se da konzumacija celera može poboljšati ljudsku privlačnost potpomažući otpuštanje atraktivnih feromona.
Nasuprot tome, asparaginska kiselina koja se nalazi u šparogama može uzrokovati jak miris urina, a kod nekih osoba i tjelesni miris. Pri odabiru mesa bijela riba se često smatra preferiranom opcijom u odnosu na crveno meso. Ova sklonost proizlazi iz sporije probave povezane s crvenim mesom, što može dovesti do neželjenih mirisa. Studije pokazuju da žene više privlače mirisi osoba koje se suzdržavaju od konzumiranja crvenog mesa u usporedbi s onima koji ga uključuju u svoju prehranu.
Odabir ribe mogao bi biti mudriji izbor ako vam je cilj poboljšati miris tijela. U biti, sjemenke poput piskavice i bundeve ključne su za održavanje svježine. Piskavica pomaže kod probave i eliminira toksine koji dovode do neugodnih mirisa, dok sjemenke bundeve, bogate kolinom, mogu uzrokovati loš zadah. Odabirom odgovarajuće hrane možemo uvelike utjecati na vlastiti miris, izbjeći neugodne situacije i podići samopouzdanje.