Ja sam radni terapeut sa dugogodišnjim iskustvom u radu sa decom, roditeljima i nastavnicima. Verujem da se našoj deci sve više otežava na različite načine. Svaki nastavnik kojeg sretnem deli slične osećaje. Kao profesionalni terapeut, primećujem pad socijalnog, emocionalnog i akademskog funkcionisanja kod današnje dece, kao i naglo povećanje broja dece sa smetnjama u učenju i drugim razvojnim teškoćama.

Koji su najbolji načini za učinkovito njegovanje razvoja dječjeg mozga?Dobro je poznato da je mozak prilagodljiv. Naše okruženje utječe na njegov razvoj, dopuštajući nam da povećamo ili smanjimo njegove sposobnosti. Iskreno osjećam da, unatoč našim dobrim namjerama, nenamjerno usmjeravamo razvoj mozga naše djece u nepovoljnom smjeru. Evo razloga zašto:

  • Djeca dobivaju sve što požele u bilo koje vrijeme.”Osjećam se gladan!” – “Uskoro ću nešto pojesti.” “Osjećam žeđ.” – “Ovdje je aparat za piće.” “Dosadno mi je!” – “Upotrijebi moj telefon.Jedan od bitnih elemenata za postizanje uspjeha u budućnosti je sposobnost odgađanja trenutnih potreba za zadovoljenjem. Iako je prirodno željeti sreću za svoju djecu, često otkrivamo da naši napori vode do kratkoročne radosti nauštrb njihove dugoročne dobrobiti.

Sposobnost odgađanja ispunjenja osobnih potreba ukazuje na sposobnost upravljanja stresom. Tijekom vremena, naša djeca postaju sve lošije pripremljena da se nose čak i sa blagim stresnim okolnostima, što u konačnici predstavlja značajnu prepreku njihovom budućem uspjehu.

U različitim okruženjima kao što su učionice, trgovački centri, restorani i trgovine igračkama, često promatramo djecu kako se bore odgoditi zadovoljstvo. Ovo ponašanje često rezultira kada roditelji uvjetuju svoju djecu da očekuju trenutno ispunjenje svojih želja. Osim toga, nedostaje dovoljna društvena interakcija.

Puno je toga na našem planu, što nas navodi da svojoj djeci osiguramo gadgete kako bismo i oni bili zaokupljeni. Djeca su se nekada igrala na otvorenom, što im je pomoglo da kultiviraju svoje društvene sposobnosti u izazovnim okruženjima. Nažalost, aktivnosti na otvorenom za djecu potisnuli su telefoni. Nadalje, uspon tehnologije rezultirao je time da su roditelji manje prisutni u povezivanju sa svojom djecom.

Telefon koji ostaje kod djeteta u našoj odsutnosti neće poticati komunikacijske vještine. Uspješni pojedinci obično posjeduju dobro razvijene društvene sposobnosti. Ovo bi trebao biti glavni prioritet!Mozak funkcionira slično mišiću koji zahtijeva i učenje i vježbu. Kako biste osposobili svoje dijete da vozi bicikl, morate ga naučiti kako to čini. Ako želite da vaše dijete razvije sposobnost čekanja, potrebno ga je učiti strpljenju. Za učinkovite komunikacijske vještine ključno je druženje vašeg djeteta. Ovo načelo vrijedi i za sve druge sposobnosti. Nema razlike!

  • 3. Beskrajno uživanje.Za našu djecu napravljen je umjetni okoliš u kojem nema dosade. Onog trenutka kada se dijete smjesti, brzo žurimo mu pružiti zabavu, jer smatramo da bi u protivnom značilo da ne ispunjavamo svoje roditeljske odgovornosti.Mi živimo u dva različita područja: njihovo je “svijet zabave”, dok naše postoji u “svijetu posla”.

Zašto nam djeca ne pomažu u poslovima poput kuhanja ili pranja rublja? Zašto ne pospreme svoje igračke? To su jednostavni zadaci koji se ponavljaju i pomažu u razvoju funkcije mozga dok se bavite zamornim aktivnostima. To je ista vrsta “mišića” koji je potreban za učenje u školi.Kada je vrijeme da djeca pišu u školi, često odgovaraju: “Ne mogu, preteško je, predosadno.” Koji je razlog tome? Razvoj učinkovitih “mišića” ne događa se stalnim uživanjem; jača samo kroz napor. 4. Tehnologije.

Uređaji su se pretvorili u besplatne čuvare za našu djecu, ali ova pomoć ima svoju cijenu. Cijena koju plaćamo utječe na živčani sustav naše djece, njihov fokus i njihovu sposobnost da odgode zadovoljstvo.Za razliku od virtualne stvarnosti, svakodnevni život može izgledati monoton. Ulaskom u učionicu djeca se susreću s ljudskim glasovima i dovoljnom vizualnom angažiranošću, koja se uvelike razlikuje od živopisnih eksplozija i specijalnih efekata koje obično doživljavaju na ekranima.

Nakon duljeg razdoblja izloženosti virtualnoj stvarnosti, djeca se više muče s obradom informacija u učionici zbog naviknute visoke stimulacije videoigrica. Ovo oslanjanje na povišene razine stimulacije ometa njihovu sposobnost rukovanja informacijama nižim intenzitetom, negativno utječući na njihovu sposobnost suočavanja s akademskim izazovima.Tehnologija stvara emocionalni jaz između nas i naših obitelji, uključujući našu djecu. Za dječji mozak ključna je emocionalna prisutnost roditelja. Nažalost, našoj djeci polako uskraćujemo tu vitalnu podršku. Djeca imaju moć oblikovati svijet.

  • “Moj sin ima averziju prema povrću.” “Radije ne ide rano spavati.” “Ne pokazuje zanimanje za doručak.” “Iako ne voli igračke, briljira sa svojim tabletom.” “Radije se ne oblači sama.” “Nedostaje joj motivacije da samostalno jede.Roditelji mi često izražavaju tu zabrinutost. Kada su djeca počela utjecati na svoj odgoj? Kad bismo im prepustili odluku, jednostavno bi jeli makarone sa sirom i kolačiće, sve svoje vrijeme provodili gledajući televiziju ili igrajući se na svojim tabletima i uopće izbjegavali ići u krevet.

Na koji način uistinu pomažemo svojoj djeci ako im pružamo njihove želje, a ne ono što je za njih korisno? Kada djeca nemaju odgovarajuću prehranu i dovoljno sna, dolaze u školu razdražljiva, tjeskobna i ne mogu se usredotočiti. Dodatno, prenosimo im netočnu poruku.Otkrivaju da mogu slobodno slijediti svoje želje umjesto da se bave aktivnostima koje žele izbjeći. Ideja “što se mora postići” im je strana.Nažalost, da bismo postigli svoje životne ciljeve, često moramo dati prednost onome što je potrebno nad onim što želimo.

Dijete koje želi biti student mora se uključiti u učenje. Ako želi postati nogometaš, svakodnevni trening je neophodan.Djeca su svjesna svojih želja, ali se često bore da poduzmu potrebne korake za postizanje tih ciljeva. To rezultira ciljevima koji se čine nedostižnima i mogu izazvati frustraciju među njima.Evo vodiča kako razviti njihove kognitivne sposobnosti:

  • 1. Postavljanje granica je važno i ne treba ga se bojati. Da bi djeca rasla zdrava i sretna, potrebna su im ova ograničenja.Odredite raspored za obroke, spavanje i korištenje telefona. Usredotočite se na ono što je korisno za djecu, a ne na njihove trenutne želje ili sklonosti. Oni će cijeniti vaš trud u budućnosti.Roditeljstvo zahtijeva značajan trud. Kako biste potaknuli djecu da se uključe u korisne aktivnosti, kreativnost je ključna. Često će to značiti usmjeravanje prema izborima koji se razlikuju od njihovih želja.

Doručak i hranjivi obroci ključni su za djecu. Moraju provoditi vrijeme vani i ići spavati u razumno vrijeme kako bi sljedeći dan stigli u školu spremni za učenje.Pretvorite aktivnost koju smatraju nezadovoljnom u zanimljivu i emocionalno nagrađujuću igru. Osim toga, smanjite upotrebu uređaja kako biste potaknuli emocionalnu bliskost s djecom.Iznenadite ih cvijećem, podijelite osmijeh, razigrano ih poškakljajte, ostavite im poruku u ruksaku ili ispod jastuka, odvedite ih iz škole na iznenađenje za ručak, plešite zajedno, puzite uokolo ili vodite zabavnu borbu jastucima.

Podijelite obroke kao obitelj, uživajte u društvenim igrama, zajedno vozite bicikl i idite u večernje šetnje sa svjetiljkom. Osim toga, usadite im vrijednost strpljenja!Osjećaj dosade savršeno je prihvatljiv; služi kao početni stupanj kreativnosti. Postupno produžujte trajanje između želje za nečim i njezinog ispunjenja. Potaknite izbjegavanje uređaja u automobilima i restoranima i pomozite djeci da nauče čekati dok sudjeluju u razgovoru ili igri.

Osim toga, ograničite česte grickalice. Konačno, usadite osjećaj monotonije u radne navike vašeg djeteta od malih nogu, jer to postavlja temelje za budući uspjeh.Odložite igračke, složite rublje, objesite odjeću, raspakirajte namirnice i namjestite krevet.Prihvatite kreativnost. Pretvorite te zadatke u ugodne aktivnosti tako da ih vaš um poveže s pozitivnim iskustvima.

5. Učite ih društvenim vještinama.Otkrijte važnost dijeljenja, razumijevanja i pobjede i poraza, davanja komplimenata drugima i izražavanja zahvalnosti s “hvala” i “molim”.Iz moje perspektive kao terapeuta, mogu ustvrditi da djeca prolaze kroz transformaciju kada roditelji promijene svoje roditeljske metode. Kako biste osigurali uspjeh svoje djece u životu, bitno je obrazovati i razvijati njihove umove prije nego što prilika prođe.

 

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!