Najpoznatije Srpkinje koje su se našle u haremu nekog osmanskog sultana svakako su Olivera Lazarević i Mara Branković. Međutim, malo je poznato ime Čiček Hatun, koja je, iako manje poznata, jedina Srpkinja koja je ostavila potomstvo sultanu.
- Mnoge priče tvrde da je bila porijeklom iz Grčke, Francuske, Mađarske… Guillaume Kaursen, tajnik Viteškog reda sv. Jovana, rekla je da je Čiček Hatun Srpkinja. Predstavljanje Kaursenova slučaja pojačava činjenica da je on imao kontakt s princem Džamarom, čijeg je sina sultan Fatih Mehmed rodio preko Čiček Hatun. Također, imamo njenog rođaka, Isma’il-bega, koji je 1486. godine sa Rodosa napisao skriveno pismo na srpskom jeziku tadašnjem velikom veziru Koča Dvapros paši. Značajno je da je očigledno upućeni veliki vezir govorio srpski, što sugerira značaj srpskog jezika za vrijeme osmanskog režima.
- U harem je dospjela 1457. godine prilikom konačnog osmanskog preuzimanja srpske teritorije. Godine 1459. rodila je sultanu Mehmedu II, princa Džemu. Kaursen navodi da je Čiček Hatun potjecala iz srpske kraljevske obitelji, no to je vjerojatno netočno i lako se objašnjava. Naime, princ Džem je nastojao istaknuti svoje plemenito naslijeđe s majčine strane, a naravno njegov otac je bio sultan Mehmed, tako da je s očeve strane već posjedovao najviši stupanj osmanskog društva.
Čiček Hatun pokušala je Djemu odvojiti od europskog utjecaja, ali nije uspjela. Jem je oženio Elenu, koja je bila potomak Nicole di Pitigliana.Nakon očeve smrti 1481. godine, princ Cem preuzeo je titulu sultana Anatolije. Upustio se u sukob sa svojim starijim bratom Bajazitom. Bayazit je zadržao dugogodišnje zahtjeve za vlašću, jer je rođen 1447., a drugi princ se nikada nije pojavio da preuzme ulogu nasljednika (wallaha) zbog duge odsutnosti princa. Džem je imao nekoliko pristaša u divanu kao i nekoliko begova, ali najznačajniji pristaša janjičara i veliki vezir bio je Bajazit, ovaj pojedinac je brzo svrgnuo Džemovog brata i postao 8. turski sultan.
Princa Jema ubili su janjičari koji su bili pristaše; Bajazid. Hatun Čiček je nakon smrti sina pobjegla u Kairo, gdje je umrla 1498. godine u 67. godini života.Značajno je da je sudbina princa Džema poslužila kao inspiracija Ivi Andriću za stvaranje lika Džem-sultana u proslavljenom djelu „Prokleta avlija“.
BONUS TEKST:
Jagode su jedno od najpopularnijih i najomiljenijih voća na svetu, poznate po svojoj slatko-kiselkastoj kombinaciji ukusa, svetloj crvenoj boji i prepoznatljivom mirisu. Jagode su bogate hranljivim materijama, niskokalorične su i odlične za zdravlje.
Osnovne informacije o jagodama:Botanički opis:Jagoda (lat. Fragaria) je višegodišnja biljka koja pripada porodici Rosaceae. Voće koje proizvodimo iz jagoda zapravo nije pravi plod, već tzv. “lažni plod”, jer se ono formira od cveta u kojem su prisutni brojni semeni plodovi.
Jagode imaju karakterističnu crvenu boju kada su potpuno zrele, i prekrivene su sitnim semenkama na površini.Nutritivne vrednostiNiskokalorične: Jagode su veoma niskokalorične, sa samo oko 32 kalorije na 100 grama. To ih čini idealnim voćem za one koji paze na unos kalorija.Bogate vitaminom C:
Jagode su jedan od najboljih prirodnih izvora vitamina C, koji je ključan za zdravlje kože, imunološki sistem i zaštitu organizma od infekcija.Antioksidansi: Jagode sadrže flavonoide i antocijanine, koji imaju snažna antioksidativna svojstva i pomažu u zaštiti tela od slobodnih radikala, koji mogu izazvati oštećenje ćelija i doprineti starenju i razvoju bolesti.