Nenad Gugl, profesor srpskog jezika, poznat je po svom inovativnom pristupu predavanju lektire u Trećoj beogradskoj gimnaziji. Kao mlad i entuzijastičan učitelj, u početku je nastojao da se strogo pridržava školskog programa, verujući da je to način da pokaže svoju odgovornost i posvećenost profesiji.
“Kada sam prije petnaestak godina počeo raditi, smatrao sam da je važno striktno se držati plana. Smatrao sam da tako pokazujem ozbiljnost i profesionalnost”, prisjeća se Nenad.
- No, s vremenom je shvatio da pristup “knjiga po knjiga” nije dovoljan za uspješan rad s učenicima, posebice u lektiri. „Tada bih došao na nastavu i, na primjer, započeo Camusovo Le Stranger predavanje govoreći: ‘Dobar dan, danas proučavamo djelo ‘Stranac’ Alberta Camusa, a on je reprezentativna figura egzistencijalizma, bio je pod utjecajem od Sartrea.” Kad sam pogledao studente, vidio sam da većina njih sjedi zamagljenih očiju i potpuno nezainteresirano.
Nenad je smatrao da je njegov trud uzaludan i da mora napraviti neke promjene. U razgovoru sa starijim kolegom Nenad je dobio važan savjet: “Pitao sam ga je li u redu da radim ovako dosadno.” Pogledao me i rekao – ‘Ti si program.’” Ovaj me citat potaknuo na razmišljanje. kako da izrazim svoju ljubav prema književnosti izvan suhoparnih činjenica. ”
- Tijekom sljedeće školske godine odlučio je Strance predstaviti u sasvim drugačijem svjetlu. Kada su učenici ušli u učionicu, dočekala ih je zabrinuta profesorica. Stavio sam naočale na stol, spustio rokovnik, držao ruku na rubu stola i neko vrijeme šutio – prisjeća se Nenad. Njegova zabrinutost izazvala je reakciju studenata, a jedan student iz prvog reda ga je upitao: “Profesore, je li sve u redu?”
Nenad je uz izraz lica i dramatičnu pauzu odgovorio: “Danas ništa nije u redu. Moj najbolji prijatelj je ubio tipa koji je bio na plaži i posvađali su se. “Tako je započeo priču, pričajući događaje iz romana kao da su osobni doživljaji. “Počeo sam im pričati priču kao da sam ja Meursault, glavni lik.” Učenici su odmah postali znatiželjni i pozorno su slušali. ”
Na taj ih način Nenad uspijeva “uvesti” u priču i dočarati egzistencijalni svijet. Nakon što je kroz dijalog razjasnio radnju romana, Nenad je studentima pomogao razumjeti filozofske koncepte iza djela, uključujući Camusovo shvaćanje apsurda i egzistencijalizma. “Poslije smo razgovarali o Sartreu, o ideji slobode i smislu života – ali ne prije nego što su potpuno ‘uronili’ u priču. Ali znate što se dogodilo, svi su jedva čekali doći kući i čitati ovo Svi su čitali ovu knjigu s entuzijazmom.”Ova inovativna metoda podučavanja potiče učenike da sami pročitaju knjigu i istražuju dalje.
BONUS TEKST:
Paprika (lat. Capsicum) je povrće koje potiče iz porodice Solanaceae i jedno je od najpopularnijih i najkorišćenijih u svetu. Poznata je po svojoj svestranosti u kuhinji, kao i po nutricionističkim vrednostima. Paprike su bogate vitaminima, mineralima i antioksidantima, a koriste se u mnogim jelima, kako u svežem, tako i u sušenom obliku.
OprezPaprika je obično sigurna za većinu ljudi, ali postoji nekoliko stvari na koje treba obratiti pažnju:Ljute paprike – Ljute vrste paprika, poput čilija, mogu izazvati iritacije u stomaku ili čak alergijske reakcije kod osetljivih osoba.Moguće alergije – Iako retko, kod nekih ljudi može doći do alergijske reakcije na papriku,naročito ako je konzumiraju u većim količinama.
Zaključak-Paprika je izuzetno hranljivo povrće koje nudi brojne zdravstvene koristi, a istovremeno je svestrana u pripremi raznih jela. Bilo da se koristi u svežem, pečenom, sušenom ili punjenom obliku, paprika je nezaobilazan sastojak u mnogim kuhinjama sveta, a njena nutritivna vrednost je neosporna.