Jelena Đoković, supruga najboljeg srpskog tenisera Novaka Đokovića i direktorka fondacije koja nosi njegovo ime, već dugi niz godina aktivno se bavi temama roditeljstva i razvoja dece ranog i predškolskog uzrasta.
Jelena je više puta pozvala stručnjake u Srbiju kako bi razgovarali o roditeljstvu i ukazali na izazove i zahtjeve suvremenog odgoja djece u našoj zemlji. Kao roditelj dvoje djece, sina po imenu Stefan i kćeri po imenu Tara, izrazila je zabrinutost zbog raznih problema s kojima se suočava kao roditelj, a koji su uobičajeni i povezani s mnogima od nas.
- Ona igra aktivnu ulogu u poticanju emocionalne dobrobiti i rasta svoje djece. Značajan fokus Zaklade Novak Đoković je na bavljenju traumom i njezinim utjecajem na mlade, a Jelena iskreno priznaje da je ovoj temi posebno strastvena i posvećuje joj veliku pažnju. Ona vjeruje da izazovi s kojima se djeca susreću tijekom svog razvoja mogu dovesti do trajnih posljedica, zbog čega je ključno identificirati traumu i na odgovarajući način se pozabaviti njome kako bi se podržalo njihovo putovanje prema tome da postanu stabilne i emocionalno zdrave osobe.
Istina, i sama postavljam pitanja, budući da će se sve što naučim odraziti na postupke kada se moja djeca nađu u situacijama koje od njih zahtijevaju da budu odgovorni članovi društva. Hoće li svoja iskustva identificirati kao traumatična? I na koje načine, s obzirom na to da nisam idealan roditelj i često shvaćam da sam se s mnogim situacijama mogao učinkovitije nositi. Ti slučajevi, kada me moja djeca učinkovito podsjećaju na moje nedostatke, uistinu su vrijedni trenuci, što je primijetila supruga Novaka Đokovića tijekom svog gostovanja u emisiji “Ace at Eleven” na K1.
- Jelena Đoković ispričala je kako se njezina djeca, unatoč različitim karakterima, opiru određenim stvarima, što je normalan dio odrastanja. Napomenula je da je, iako je mnogo čitala i teoretski se pripremala za majčinstvo, tek nakon što je postala Stefanova majka istinski shvatila bit roditeljstva. Za to vrijeme Jelena je i praktično učila i razvijala se, otkrivajući kako se nositi sa svakodnevnim izazovima.
Nakon Tarinog dolaska u obitelj, napomenula je da se nastavila razvijati kao roditelj, prilagođavajući se novonastalim okolnostima i potrebama svoje djece. Baš jučer došlo je do nesuglasica oko spavanja jer je Tara odbila ići spavati kad joj je rečeno. Jelena je izrazila svoju frustraciju rekavši da više voli rutinu u kojoj oboje znaju kada je vrijeme za spavanje, nego da je mora loviti. Tara je potom namjerno počela rolati po kući, što je Jelena smatrala neprihvatljivim, izjavivši: “Po meni se role ne bi trebale koristiti u zatvorenom prostoru.
Sjedile smo zajedno kad se okrenula prema meni i rekla: “Ti nisi moja majka, izađi iz kupaonice.” To me duboko pogodilo, ali na kraju smo se pomirili, a ona je zaspala u mom zagrljaju. Međutim, put do tog trenutka činio se kao da ga nose na nosilima. To znači da nisam pronašao rješenje. Ne znam postoji li idealan brak, prijateljstvo, posao ili poslovno partnerstvo. Svaka interakcija između dvoje ljudi neizbježno uključuje određenu razinu neslaganja ili sukoba, koji bi se trebali riješiti mirnim putem, a ne agresijom, tučnjavom ili oduzimanjem svega.