Komunikacija sa starijim roditeljima često može biti izazovna. Zbog generacijskog jaza, često dolazi do konflikata i nesporazuma različitih vrsta.

Umjetnik Aleksandar Galitski dugi niz godina poučava starije osobe vještini izrade drvenih skulptura i slikanja.Evo njegovih smjernica za interakciju sa starijim osobama, poput roditelja: 1. Izbjegavajte pokušaje da ih promijenite.Dok smo bili djeca, roditelji su nas često tjerali uza zid pričama o lokalnom dječaku koji je zaradio “pravu peticu” i uvijek bez oklijevanja slijedio pravila svojih roditelja.

  • Kako odrastaju, često možete započeti rečenicama poput: “Susjed svaki dan ide u šetnju, a ti cijeli dan ostaješ doma.Izbjegavajte ih pokušavati promijeniti. U toj dobi malo je vjerojatno da ćete mijenjati ljude. Umjesto toga možemo ih prihvatiti onakvima kakvi jesu. Na primjer, ako netko u osamdesetima puši, vjerojatno nema želju prestati, čak i ako je svjestan zdravstvenih rizika koji su uključeni. Osim toga, nemojte sebe smatrati odgovornim.

Krivnja na kraju posjeti sve u nekoj fazi. Bez obzira na okolnosti, postojat će trenuci kada ćete sebe doživljavati kao neuspjeha – bilo da je to zbog nedovršavanja zadatka koji je zatražen ili zbog povisivanja glasa kada to nije bilo opravdano. Važno je ne smatrati se odgovornim za te trenutke.

Neophodno je da svi daju prednost brizi o sebi i pronađu vrijeme za opuštanje. Živjeti isključivo kako bi zadovoljili svoje roditelje može dovesti do ogorčenosti prema njima zbog bilo kakvih nedostataka koje iskusite u životu.Zašto se nisi odlučio vjenčati? Zašto niste imali djece? Izbori su tvoji, a ne tvojih roditelja. Trebali biste se usredotočiti na svoj život, a njima dopustiti da vode svoj.

3. Izbjegavajte ulazak u sukob.Briga o starijem roditelju ponekad može biti slična brizi o malom djetetu, zahtijevajući mnogo strpljenja. Važno je izbjegavati odgovaranje na njihovu ljutnju, povišen glas ili uvrede. Reagirati u takvim situacijama znači izgubiti kontrolu.

  • Obratite pozornost na njihove brige i pokušajte riješiti problem ili izvor njihove nelagode. Ovo je jedini način da kasnije izbjegnete osjećaj krivnje. Osim toga, nemojte očekivati ​​da će komunikacija biti ugodna.Osjećaju nervozu, neraspoloženje ili druge osjećaje. Oni su jednostavno ljudi, kao i mi. Stoga, ako osjete ljutnju, upustite se u razgovor s njima; nemojte se suzdržavati samo zbog njihovih godina.

Kako možete pomoći svojim roditeljima?Pokažite empatiju bez izražavanja suosjećanja.Iako je suosjećanje bitno, važno je ne tretirati druge kao da su potpuno bespomoćni i nesretni.Pružite im podršku.Izbjegavajte prilaziti svojim roditeljima kako biste izrazili žalbe ili pritužbe. Važno je pripremiti dvije priče: jednu za njih i drugu koja odražava istinu. Oni su cijeli svoj život posvetili podržavanju vašeg uspjeha i bit će im izazov ako ste nesretni.

Nije vaše da ih varate, ali u ovoj dobi vi posjedujete veće sposobnosti od njih. Ponudite im svoju podršku, kao što su oni vas podržavali dugi niz godina.Stariji roditelji, bake, djedovi. Oprostite.Naučiti otpustiti prošlost je ključno. Ako danas ne oprostite svojoj majci ili ocu, sutra bi moglo biti prekasno. Moramo smoći snage da oprostimo i počnemo iznova.Imajte na umu da ste vi njihovo jedino dijete i bez obzira na godine i uspjehe, uvijek će vas doživljavati kao njihovog mališana.

 

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!