Najnoviji trend čišćenja podova uključuje korištenje cimeta pomiješanog s vodom. Kao jedan od najomiljenijih začina, cimet se često nalazi u pečenim poslasticama, posipa se preko mueslija ili se dodaje kavi za bolji okus. Posebno uživamo u okusu kore cimeta tijekom hladnijeg doba godine. Možda ćete se iznenaditi kada otkrijete da cimet također djeluje kao snažno sredstvo za čišćenje.
Ovaj članak detaljno opisuje kako Granny Tricks djeluje i ističe prednosti uključivanja ovog praha u vodu za čišćenje. Zašto bi se cimet trebao koristiti kao sredstvo za čišćenje? Stoljećima je cimet cijenjen zbog svojih aromatičnih svojstava. Osim svog divnog okusa i mirisa, posjeduje svojstvena antibakterijska svojstva. Kada se koristi kao sredstvo za čišćenje, ovaj začin može iskorijeniti do dvadesetak različitih sojeva bakterija. Ovaj prirodni proizvod je blag na površinama, ne lijepi se za pod i zadržava boju.
- Roditelji mogu biti sigurni da će njihova djeca biti sigurna čak i ako dođu u kontakt s otopinom za čišćenje, jer je potpuno prilagođena djeci. Otkrijte dobrobiti korištenja cimeta u vodi za čišćenje. Napraviti vodu s cimetom za pranje podova jednostavan je zadatak. Možete pomiješati malo cimeta u prahu u kantu vode ili prokuhati vodu s nekoliko štapića cimeta i uliti je u kantu za potrebe čišćenja.
Za učinkovitije rješenje, možda biste trebali dodati oko 20 kapi eteričnog ulja cimeta u vodu. Nakon pripreme otopine, očistite pod na uobičajeni način i ostavite da se osuši na zraku. Preporučljivo je ovu vrstu čišćenja provoditi jednom tjedno. Dodatna prednost je to što će vaš dom biti ispunjen divnom aromom cimeta nakon svakog čišćenja. Razmotrite prednosti dodavanja cimeta u vaš usisavač.
- Sviđa li vam se ugodna aroma vode s mirisom cimeta u vašem domu i želite češće uživati u tom mirisu? Ako je to slučaj, razmislite o tome da stavite malo cimeta u novu vrećicu za usisivač. Dok usisavate, miris će suptilno ispuniti vaš dnevni boravak, navodi Jutarnji.hr. Imajte na umu da koristite samo malu količinu kako biste izbjegli moguće oštećenje usisavača.
BONUS TEKST:
Kokos je plod palme Cocos nucifera, koja je poreklom iz tropa, a danas se uzgaja širom sveta, naročito u tropskim i suptropskim oblastima. Kokos je vrlo svestran plod i koristi se u različite svrhe, kako u ishrani, tako i u industriji. Sastoji se od tvrde spoljašnje ljuske (koja se naziva „kožica“), unutrašnje jestive pulpe (mogućnost konzumacije „kokoza“) i tečnosti, poznate kao kokosova voda.
Deo ploda kokosa
Kokosova voda – Tečnost koja se nalazi u unutrašnjem delu ploda, prepoznaje se po osvežavajućem ukusu i bogatstvu elektrolita. Kokosova voda je popularna u tropskim zemljama i sve više u svetu, zahvaljujući svojim hidratantnim svojstvima. Sadrži kalijum, magnezijum, natrijum i druge minerale, te je prirodan izvor energije i idealna za hidrataciju, naročito nakon fizičkog napora.
Kokosova pulpa – Unutrašnji beli deo ploda, koji se naziva meso kokosa. Pulpa je bogata mastima, ugljenim hidratima, vlaknima, vitaminima i mineralima, i koristi se u pripremi mnogih jela, kao i u industriji kozmetike. Pulpa može biti sveža ili sušena i koristi se u pripremi kokosovog mleka, brašna i ulja.
Kokosovo mleko – Pravi se od rendane kokosove pulpe koja se preliva vrućom vodom, a zatim se procedi, dobijajući bogato i kremasto mleko. Kokosovo mleko je često korišćeno u kuhinjama jugoistočne Azije, Indije i Kariba, kako u slanim, tako i u slatkim jelima.
Kokosovo ulje – Kokosovo ulje se dobija od sveže ili sušene pulpe kokosa. Ono je bogato zasićenim mastima, ali se smatra zdravijim od drugih zasićenih masti, zbog prisustva srednjelančanih masnih kiselina. Koristi se u kuvarstvu, ali i u kozmetici, zbog svojih hidratantnih svojstava.