Kasnija tema je prilično zadivljujuća, s obzirom na zmije. Svi znaju da su zmije baš kao i medvjedi vani u proljeće i ljeto. U ovo doba godine, što znači zimi, to može biti teško cijeniti budući da su vani i ima snijega… više kao medvjedi. Što se tiče prve hrane, lov je prije 20. kolovoza, budući da zmije obično izlaze kasno sati
Nakon oglasa nastavlja se sadržaj: Zmije zimi: Jesu li prirodni fenomen ili razlog za brigu? Brojni ljubitelji prirode koji su odmor odlučili provesti u planinama, uživajući u netaknutim krajolicima, bili su šokirani pogledom na zmije. Poznati zmijolovac Vladica Stanković vrlo je jednostavno pojasnio ovu neobičnu pojavu rekavši da s nešto višim temperaturama zmije izlaze iz zimskog sna.
- Vremenske prilike i netipične akcije. Ista se stvar dogodila prošle godine sa zmijama kada je upozorio na neobično toplo i ugodno vrijeme za sezonu. Stanković kaže da zmije zimi obično spavaju zimski san, ali da će ih više temperature u zimskim mjesecima izbaciti iz zimskog sna jer dolazi do poremećaja u njihovoj normalnoj rutini. Stručnjaci sugeriraju da to ima veze s klimatskim promjenama i načinom na koji to utječe na ujednačenu temperaturu, kao i na prirodne cikluse.
Zbog redovitih niskih temperatura koje zima ne donosi, zmije bi to mogle shvatiti kao znak proljeća u svojoj okolini i stoga postati aktivne ranije nego što bi se očekivalo. Zmije kao “osjetljivi receptori”. Zmije su obdarene različitim osjetilnim funkcijama koje ih tjeraju da opažaju vibracije ili poremećaje na kori. Prema nekim istraživačima, ova osjetljivost okoliša mogla bi biti potencijalna usluga kao pokazatelj prirodnih katastrofa poput potresa.
U mnogim narodnim vjerovanjima ljudi smatraju da su čudne radnje zmija upozorenje na nešto što će se uskoro dogoditi.
- Znanstvenici tvrde da se na te ‘signale iz prirode’ mora obazirati, no potrebna su daljnja istraživanja kako bi se znao utjecaj klime, odnosno pojave potresa, na ponašanje zmija. Zmije i kulturološka vjerovanja Zmije su uključene u mnoštvo mitologija i vjerovanja. Etnologinja Snežana Ašanin rekla je da već godinama svaka nenormalna pojava poput pojave zmija zimi uvijek izaziva strah u različitim zajednicama.
Pojavljivanje zmija tijekom zime u nekim se kulturama tumači kao nešto loše ili loš predznak. Na primjer, jedna prosječna folklorna sugestija bila je da ako se zmija vidi u zimskom razdoblju, to “donosi vijest” da je negdje ranije te godine ugrizla neku osobu, pa “zemlja odbacuje” (tj. osoba umire). Te su pojave općenito izazivale strah i brigu u zajednici, iako nisu znanstveno dokazane.
Jednostavnim riječima, pojava zmija zimi prirodni je biološki odgovor na promjenjive temperature i vremenske uvjete. Tradicionalna vjerovanja zastupaju se u različitim društvima, dok znanstveni stavovi pokazuju da je to povezano s prirodnim ciklusima i ‘signalima’ koje priroda šalje. Mogu li zmije doista predvidjeti, primjerice, potres, nije sigurno poznato, ali znakovi njihove promjene u ponašanju mogli bi biti upozorenje na veće promjene u klimi i okolišu našeg planeta.