Vazelin je proizvod koji postoji više od 150 godina, no mnogi ga povezuju samo s njegom kože. Evo što možete učiniti s vazelinom:Spajanje duplikata: Obavezno nanesite vrlo tanak sloj vazelina prije prskanja parfema i vaš će miris ostati dulji.Savršene obrve: Ako imate problem s neurednim obrvama, vazelin će vam pomoći da ih održite u željenom obliku.
Ispucale usne: vazelin dobro hidratizira ispucale usne jer daje vlagu i štiti.Duge trepavice: Nakon nanošenja na trepavice i uklanjanja nakon nekog vremena staromčetkicom od maskare vazelin će učiniti vaše trepavice duljima.Prekrivanje korištene šminke: U slučaju da ste završili s korištenjem kozmetike, pomiješajte ono što ostane rastresito s vazelinom, a zatim nanesite šminku na kožu u krajnjem slučaju.Meka stopala: Namažite vazelinom preko ispucale kože stopala; preko njih obujte čarape kako bi dulje zadržale vlagu.
- Sredstvo za skidanje šminke: vazelin također može poslužiti kao sredstvo za skidanje šminke, posebno za osobe s osjetljivom kožom.Nakon depilacije: Nanesite malo vazelina nakon depilacije za umirujući učinak na kožu uz smanjenje crvenila i svrbeža.Ispucali vrhovi: želite li se riješiti izgleda ispucalih vrhova, vazelin će to učiniti. Samo nanesite malo preko njih.
Mrlje od šminke i boje: Vazelin se može riješiti mrlja od ruža za usne ili boje s vaše kože ili tkanine.Pomoć pri stavljanju naušnica: Ako osjetite bol prilikom stavljanja naušnica, na uho se nanese vazelin i bol će nestati.Žumanjak: Domaću fae kremu možete pripremiti tako da dodate med, vazelin, bademovo ili maslinovo ulje i žumanjak.
- Društvene dobrobiti: Sprječava oštećenje kože uzrokovano hladnim vremenom, simptome psorijaze i ekcema, pa čak i pomaže kod glavobolje uzrokovane suhim zrakom. Može se koristiti i kao osobni lubrikant. Zaštita za bojanje: Ponekad se vazelin može nanijeti na kožu oko kose tijekom bojanja kako bi se spriječilo da boja dospije na kožu. Uklanjanje žvakaće gume: učinkovit način uklanjanja žvakaće gume s kose i tkaninaBudući da je stvarno svestran, to je stvarno koristan proizvod koji biste trebali imati u svom domu.
BONUS TEKST:
Sardine su mali, plavi riba koja pripada porodici Clupeidae i najčešće se nalazi u morima i okeanima širom sveta, posebno u Mediteranskom moru i oko obala Evrope, Afrike i Severne Amerike. Zbog svog bogatog nutritivnog sastava, sardine su veoma cenjene u ishrani, a mogu se konzumirati na različite načine.
Fizičke karakteristike
Sardine su mala riba, obično dugačka između 15 i 30 cm, sa srebrnim stomakom i tamnijim leđima. Imaju karakterističnu, cilindričnu formu i obično se grupišu u velike jate. Zbog svoje male veličine, sardine su veoma plodne i brzo se množe, što ih čini važnim delom ekosistema, jer služe kao hrana mnogim predatorskim vrstama, uključujući veće ribe, ptice i sisavce.
Nutritivna vrednost
Sardine su izuzetno hranljive i bogate vitaminima i mineralima. Bogate su omega-3 masnim kiselinama, koje su korisne za zdravlje srca, smanjenje upala i poboljšanje mozgalnih funkcija. Takođe, sardine sadrže visok nivo vitamina D, koji je važan za zdravlje kostiju, i vitamin B12, koji je ključan za funkciju nervnog sistema i proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Sadrže i kalcijum, fosfor i cink, te su vrlo dobar izvor proteina.
Načini pripreme i upotreba
Sardine se mogu konzumirati na razne načine, a najpoznatije su kao konzervisane ribe. U konzerviranoj formi, sardine su često u maslinovom ulju, paradajz sosu ili senfu, što ih čini pogodnim za brzu i praktičnu upotrebu. Osim toga, sardine se mogu peći, pržiti ili koristiti u salatama i sendvičima. U mediteranskoj i italijanskoj kuhinji često se koriste kao sastojak u pastama, picama, ili kao deo raznih jela sa povrćem.