Orhideje su neusporedive u svojoj ljepoti i služe kao lijep dodatak svakom domu. Međutim, mnogi ljudi zanemaruju činjenicu da uzgoj orhideja kod kuće zahtijeva posebne vještine i razumijevanje. Briga o njima i njihovo održavanje može biti prilično zahtjevno.
- Orhideja je vrsta cvijeta koja uspijeva na drugim biljkama, što je svojstvo tipično za epifite. Zbog toga se uzgoj orhideja kod kuće razlikuje od konvencionalnih metoda koje se koriste za druge sobne biljke, što može dovesti do njihovog propadanja. Ipak, ako primijetite početne znakove venuća, važno je ne gubiti nadu.
- Kako biste se pozabavili uvelim dijelom biljke, uzmite oštar alat, idealno skalpel, i pažljivo odrežite zahvaćeno područje, pazeći da ste podrezali i mali dio zdravog tkiva. Nakon toga, nanesite laganu prašinu cimeta na posjekotinu. Ovaj začin može pomoći u uklanjanju gljivica koje prvenstveno dovode do suhoće. Nastavite nanositi cimet na ista područja biljke dosljedno dok ne primijetite znakove oporavka orhideje.
BONUS TEKST:
Masline su plodovi maslinovih stabala, koja su najpoznatija u mediteranskim zemljama. Maslina je jedno od najstarijih kultivisanih biljaka i smatra se simbolom mira i plodnosti. Plodovi masline su obično tamnozelene do crne boje, a njihov ukus varira od blagog do gorkog, zavisno od toga kako se beru i prerađuju.
Masline su izuzetno hranljive i bogate zdravim mononezasićenim mastima, posebno oleinskom kiselinom, koja je poznata po svojim povoljnim efektima na srce i krvne sudove. Takođe, masline sadrže vitamin E, vitamin K, kao i mnoge minerale, uključujući kalcijum, gvožđe i magnezijum.
Maslinovo ulje, koje se dobija od plodova masline, najpoznatiji je proizvod ove biljke. Ono je osnovni sastojak mediteranske ishrane, zbog svojih brojnih zdravstvenih koristi. Maslinovo ulje je bogato antioksidansima i protuupalnim svojstvima, a smatra se da smanjuje rizik od hroničnih bolesti, poput srčanih bolesti i raka.
Pored kulinarske upotrebe, masline se koriste i u kozmetici, zbog svojih hidratantnih svojstava. Takođe, čajevi i tinkture od maslina i njihovih listova koriste se u narodnoj medicini za poboljšanje zdravlja.
U mnogim kulturama, masline imaju i duboko ukorenjeno kulturno značenje. U staroj Grčkoj i Rimu, maslina je bila simbol mira, mudrosti i pobede, a maslinove grančice su se koristile za ukrašavanje pobednika na olimpijadi.
Masline imaju bogatu istoriju i tradiciju koja seže hiljadama godina unazad. Prvo su se gajile u Levantu, regionu u zapadnoj Aziji, ali su se brzo proširile u mediteranske zemlje poput Grčke, Italije, Španije i Turske. Danas, najveći proizvođači maslina i maslinovog ulja su Španija, Italija, Grčka i Turska, a maslinarstvo je duboko ukorenjeno u njihovoj kulturi.
Masline se mogu konzumirati na razne načine. Najčešće se beru nezrele, zelene, i prerađuju u razne proizvode kao što su masline u slanoj vodi, marinirane masline, pa čak i sušene masline. Takođe, u nekim regijama masline se beru kada su potpuno zrele, tamno crne, što daje potpuno drugačiji, slađi ukus. U zavisnosti od vrste, masline mogu biti mekše i masnije, ili tvrđe i sa jačim ukusom.