Sigurno se i vama bar jednom desilo da se zaštopa odvod najčešće onaj u kuhinji od pranja masnog posuđa i ostataka hrane. Ako je veći kvar u pitanju potrebno je pozvati i stručnjaka što može biti skupo.
Jeste li se ikada vratili s jednotjednog odmora i zatekli neugodan miris u stanu, iako ste prije toga uklonili sve kvarljive stvari i ispraznili smeće? Izvor mirisa je vjerojatno odvod. Moja majka koristi korisnu tehniku za ovaj problem koju je pokupila od vodoinstalatera, a mi je primjenjujemo kad god putujemo. Redovito korištenje vode pomaže u održavanju protoka odvoda, što sprječava stvaranje neugodnih mirisa i truljenja. Kao rezultat toga, također je bez mirisa.
Kada voda stoji neiskorištena dulje vrijeme, ostaci otpadaka u odvodu mogu potaknuti rast bakterija, što rezultira truljenjem i neugodnim mirisima koji izlaze iz odvoda. Vodoinstalater je preporučio isplativo i praktično rješenje za sprječavanje ovog problema. Prije nego što odete, samo ulijte malu količinu omekšivača u svaki sudoper. To stvara tanku barijeru koja sprječava širenje mirisa, osiguravajući da se nećete suočiti s ovim neugodnim iznenađenjem po povratku. Osim toga, umjesto neugodnog mirisa, dočekat će vas ugodan miris. Moja šogorica ima sjajnu tehniku za postizanje nevjerojatno čistih tepiha.
U mom stanu svaka soba ima tepihe, a iako oni nisu uvijek na podu, njihovo održavanje zahtijeva dosta vremena. Moram napomenuti da sam pokušao slijediti metode svoje bake, ali rezultati nisu ispunili moja očekivanja. Ovaj jednostavan recept sa soli i omekšivačem pokazao mi se najučinkovitijim. Godinama ga koristim zajedno sa svojom šogoricom i zahtijeva minimalan trud, a daje fantastične rezultate – čiste tepihe, žive boje i divan miris koji prožima cijeli stan. Ovo održavanje zahtijeva samo 10 minuta i potrebno je jednom svaka tri mjeseca.
Materijali koji su nam potrebni uključuju: vodu, omekšivač, sol i tkaninu od sintetičkih vlakana. Proces započinje usisavanje tepiha kao i obično. Pomiješam dvije žlice soli s jednom žlicom omekšivača u manje od litre vode. Koristeći krpu od mikrovlakana umočenu u ovu mješavinu za čišćenje, brišem cijeli tepih na način sličan brisanju, izbjegavajući potrebu ribanja određenih područja; u roku od 10 minuta, tepisi u kuhinji i dnevnoj sobi su besprijekorni. Tepih se može pohvaliti živahnom i živopisnom bojom, djeluje svježe i bez ikakve prljavštine. Osigurati da vaš stan ima ugodan miris je ključno.
- Svoje tepihe čistim svaka tri mjeseca ovom tehnikom i oni i dalje izgledaju kao da su potpuno novi. Klonim se tradicionalnih metoda čišćenja kao što su ocat ili soda bikarbona, jer se ovaj pristup pokazao najučinkovitijim za mene. Ako namjeravate dovršiti svoje zadatke prije praznika, preporučujem da slijedite isti postupak. Za najbolje rezultate kombinirajte ga s alkoholom. Za pripremu smjese upotrijebite 2 mjerice omekšivača (radije koristim poklopac) zajedno s 2 mjerice alkohola, a zatim ulijte mješavinu u posudu od 1 litre. Koristite destiliranu vodu za brisanje poda umjesto konvencionalnog deterdženta.
Rezultat će biti prekrasan sjaj i nećete morati brinuti o nakupljanju prašine na podu kao što se obično događa. Nadalje, izvanredan je lijek za uklanjanje mirisa kućnih ljubimaca. Osobno koristim ovaj proizvod kod kuće kao višenamjensko sredstvo za čišćenje. Ovo sredstvo za čišćenje pokazalo je veliku učinkovitost u mojoj kupaonici, posebno na bijelim ormarićima, kadi i tuš kabini na kojima su bile vidljive mrlje. Nedavno sam upotrijebio nevjerojatno sredstvo za čišćenje kućanstva za čišćenje svih površina, a kupaonica je na kraju izgledala briljantno sjajno; čak su i teške, stare mrlje nestale.
Prozori su besprijekorni, namještaj je svijetao, a kuhinja je organizirana. Malo omekšivača u kombinaciji s vodom može povećati sjaj vašeg namještaja i prozora. Očistite kao i inače, a osvježivač zraka možete baciti jer ovaj DIY čistač eliminira potrebu za njim. Obično miješam ovo sredstvo za čišćenje kućanstva s vodom za čišćenje svih područja. To je savršen lijek za tuširanje kada se nakupi kamenac. Imajte na umu da omekšivač prvenstveno funkcionira kao omekšivač, ali se također može učinkovito koristiti u borbi protiv kamenca.
Nikada nisam postigao takvu razinu čistoće na staklu glave tuša. Za mene se kombinacija alkohola i omekšivača pokazala kao najučinkovitija metoda. Jednostavno sam ih miješala dok nisam postigla rijetku konzistenciju koja omogućuje lako prskanje iz bočice s raspršivačem. Nježni materijal brzo je smotan i ubrzo je tuš blistao kao da je potpuno nov. Pomiješanjem alkohola s omekšivačem možete učinkovito očistiti staklo koje je jako zamrljano, kao i sjajni namještaj. Još jednom pomiješajte malu količinu omekšivača s malo alkohola i destilirane vode.
Kada glačate svoju odjeću, korištenje ovog spreja će ostaviti prekrasan miris. Povremeno zamagljujem i ormariće, što mi omogućuje da odustanem od dodavanja omekšivača u rublje. To rezultira svježe mirisnim rubljem i mirnim prostorom bez moljaca, a sve to postignuto bez korištenja omekšivača u pranju. Otkrio sam da omekšivač nije učinkovit za moje potrebe pranja rublja. S ručnicima koji se osjećaju ljepljivim i perilicom koja je začepljena, nestrpljiva je istražiti sve prijedloge koje bi stručnjak za perilice rublja mogao ponuditi.
Oslanjanje na njega dulje vrijeme, kao što sam ja učinio, može vam značajno zakomplicirati život. Sada uključujem ocat u svoju rutinu pranja rublja, ali nastavljam kupovati omekšivač zbog njegovog ugodnog mirisa, nanoseći ga na alternativni način. Otkrio sam ovaj fantastičan koncept na televiziji. Ne samo da će vaša odjeća ugodno mirisati, već će i perilica rublja ostati svježa, a možete se oprostiti i od moljaca jer ih miris omekšivača odbija! Za to će vam trebati 375 ml omekšivača (ja preferiram lavandu, iako će svaki miris poslužiti).
Dodatno skupite devet listića želatine i hladnu vodu. Upute: Ostavite želatinu da se namače u hladnoj tekućini dok ne upije vodu. Stavite omekšivač u lonac i stavite ga na štednjak. Lagano zagrijte na laganoj vatri dok ne bude toplo, ali ne zavrije. Nabubrene listove umiješajte u lonac s omekšivačem, miješajte dok se sve ne otopi. Kada je to gotovo, maknite s vatre i ulijte smjesu u kalupe za led ili bilo koji drugi kalup po želji. Pustite da se stegne najmanje 24 sata, nakon čega ga možete spremiti u platnenu vrećicu ili ostaviti kako jest. Konačno, možete ga staviti u svoj ormar ili komodu, gdje god odlučite držati svoju mirisnu posteljinu.
Ovaj savjet je izvanredan; moje rublje divno miriše i suzdržavam se od korištenja bilo kakvog omekšivača u perilici. Evo DIY alternative omekšivaču: trebat će vam 10 grama sode bikarbone, 200 mililitara tople vode, 800 mililitara jabučnog octa i 25 kapi željenog eteričnog ulja, poput limuna ili lavande. Za pripremu pomiješajte vodu, ocat i sodu bikarbonu u plastičnoj posudi kako biste vidjeli reakciju. Umjesto klasičnog omekšivača, u perilicu rublja dodajte ovu mješavinu. Rezultat će biti znatno mekše, čišće i ugodno mirisno rublje.