Glumica Ivana Jovanović nedavno je govorila za domaće medije o svom životu u Americi. Postala je popularna u Srbiji zahvaljujući ulozi Nede u seriji “Greh njene majke”, a zatim je odlučila da potraži sreću u Americi, gde se preselila sa sinom.
U početku se usredotočila na planiranje privatnih događaja, držala satove joge, puno putovala, susretala se s poznatim glumcima, a sada se preselila u Idaho.”Trenutno živim u slikovitoj državi Idaho. Cijepamo drva, kupujem, a moj stil života podsjeća na onaj iz 18. stoljeća. Osjećam se fantastično! Često putujem! Nakon sedam godina provedenih u Los Angelesu, sada uživam u miru i ljepotu prirode”, istaknula je. Njezin je naglasak ostavljao ljudima “pečene uši”. Čini se da je Ivana izgubila dodir sa svojim govornim vještinama srpskog jezika.
- Ivana je primijetila: “Ljudi kažu da imam taj nesretni američki naglasak, ali vjerujem da će se vratiti. Kad bih ostala ovdje mjesec dana, uvjerena sam da bi se sve to vratilo.Kako 44-godišnjakinja može promijeniti naglasak, raspitali smo se kod psihologinje Jelene Marić.”Svakako nije naodmet promijeniti naglasak, osobito kada postoji značajna izloženost, pritisak i motivacija da se prihvati određeni način govora. Nekoliko ključnih elemenata utječe na to u kojoj će mjeri pojedinac uspješno savladati i usvojiti određeni način akcent.
1. Dob igra značajnu ulogu jer se djeca do 10. godine brže i lakše prilagođavaju nego odrasli. Međutim, nakon ove dobi, iako može postati izazovnije potpuno ukloniti izvorni naglasak, svakako ga je izvedivo ublažiti. 2. Motivacija i izloženost ključni su čimbenici; pojedinci koji su željni uroniti u kulturu zemlje u kojoj žive i često se druže s izvornim govornicima tog jezika obično brže usvajaju naglasak. Dosljedno vježbanje stranog jezika može poboljšati tečnost i umanjiti utjecaj izvornog naglaska.
- 3. Vježbanje i svijest o fonetici: Dok neki pojedinci posjeduju prirodni talent za oponašanje zvukova i naglasaka, drugi će možda trebati uložiti dodatni napor. Vježbanje govora, slušanje izvornih govornika i podvrgavanje fonetskoj obuci mogu pomoći u modificiranju vašeg naglaska.
4. Emocionalni i društveni utjecaji: Za mnoge pojedince njihov je materinji naglasak sastavni aspekt njihovog identiteta, što ih navodi da ga se emocionalno drže. Osim toga, društvena i kulturna očekivanja mogu utjecati na želju osobe da zadrži svoj izvorni naglasak ili ga promijeni. Kako kaže Jelena Marić, psihologinja Centra za odgoj i obrazovanje NARATIV Obrenovac, iako nije uvijek moguće potpuno eliminirati izvorni naglasak, može doći do značajnih modifikacija, osobito uz predanost i primjereno jezično vježbanje.
BONUS TEKST: