Poznata i kao Mama Uganda, Mariam Nabatanzi Babirje udala se kada je imala samo 12 godina, a godinu dana kasnije rodila je svoje prvo dijete. A u samo 20 godina ova je žena rodila 44 djece.I dok je Mariam bila trudna s tom djecom, obitelj se desetljećima, stoljećima borila s ekstremnim nedostatkom bogatstva. Kada je ovaj scenarij prepoznat, ljudi iz svih dijelova zemlje odgovorili su s hranom i odjećom, a obitelji su potom dali te stvari.
Mariam je rođena 1. studenoga 1981. u velikoj, ali siromašnoj obitelji. Njezin otac imao je između 45 i 50 djece s više partnera, većina djece bila je živa kada smo razgovarali o ovoj temi. Mariam je izjavila da je njezina maćeha ubila nekoliko njezinih rođaka jer im nije imala čime priskrbiti.Primijetivši to, Mariam se zavjetovala da to neće činiti svojoj djeci, unatoč poteškoćama da ih opskrbi hranom. Međutim, nije znala koliko će djece imati.
- Tradicija u Ugandi bila je da se mlade djevojke udaju što je ranije moguće. Djevojku su odmah udali za čovjeka koji je skuplje platio za mladu. Kao rezultat toga, 1993. Mariam je premještena živjeti u obližnje selo, 40-godišnji udovac imao je 12-godišnju kćer. U zamjenu je obitelj dobila kravu. Godinu dana nakon vjenčanja, 13-godišnja majka rodila je blizance. Drugi i sljedeći porodi također su bili složeni. Mariam je rodila 15 različite djece, a to su:
6 pari jednojajčanih blizanaca.4 trostruke.4 grozda po četiri.Ukupno 44 djece. Od ukupnog broja, 20 dječaka i 18 djevojčica uspjelo je preživjeti djetinjstvo, a posljednji mediji govore da svi dobro žive.Liječnici su vjerovali da žena ima rijetku genetsku bolest, koja je vjerojatno naslijeđena. Svaka od tih trudnoća postala je višestruka. Budući da nije upotrijebila kontracepciju, Mariam je bila prisiljena roditi.
Prethodno prilično bogati suprug sada nije mogao osigurati isti broj djece. Mariam je tražila da liječnici obave postupak sterilizacije, no lokalni liječnici su odbili zahtjev. Žena je imala sretan opis svog slučaja u znanstvenoj publikaciji. Za ekscentričnu majku zainteresirali su se liječnici diljem svijeta.
- Naposljetku, u dobi od 36 godina, skupina britanskih liječnika preuzela je brigu o Mariam. Nije uspjela ponovno zatrudnjeti. Trenutno ima 44 godine i samo jedno dijete. Stariji supružnik pobjegao je 2016., ostavivši za sobom napuštenu kuću i razoreno kućanstvo. Ne komunicira ni s jednim od svojih potomaka.
Pozornost liječnika na Zapadu, a potom i medija, pozitivno je utjecala na obiteljsku situaciju. Vlada je pokrenula financiranje i osiguranje zemljišta za izgradnju nove rezidencije i vrta. Pristigli su doprinosi drugih zemalja. Djeci je dopušteno istraživanje, uključujući i stručno obrazovanje. No, ne može se tvrditi da Mariamina obitelj uživa u luksuzu.
Izvještaji iz 2019. pokazuju da, iako “mama Uganda” (sada poznata kao Mariam) i većina njezine djece (veća su zaposlena u gradovima, studiraju ili imaju domove) još uvijek žive u svom selu, u četiri jednostavne kuće na kat. Tri su opremljena metalnim krevetima za djecu.Danas ima dovoljno mjesta za sve u krevetima, ali prije nego što cjelokupno stanovništvo spava na zagađenom ilovastom tlu.Država jednoj obitelji nudi 25 kilograma kukuruza dnevno, grah i šećer, ali su sami dužni platiti hranu ili ribu gotovinom.Mariam i danas nosi titulu žene koja je rodila najveći broj žive i zdrave djece.