NASA-ina astronautkinja zarobljena u svemiru otkrila je da je doživjela pad određenih sposobnosti nakon osmomjesečnog boravka u tom okruženju.

Ovog je tjedna Sunita Williams priznala da je nakon 235 dana provedenih u mikrogravitaciji izgubila sjećanje na to kako je hodati. Po dolasku spasilačke misije još jednom je izrazila zabrinutost za proces kretanja.

  • “Toliko sam dugo tu da se sada pokušavam sjetiti osjećaja hodanja. Nisam hodala. Nisam sjedila. Nisam ležala”, rekla je tijekom videokonferencije sa studentima u Needham High School u Massachusettsu u ponedjeljak, javlja Daily Mail. Williams, 59, zajedno sa svojim kolegom Barryjem Wilmoreom, 62, trebali su provesti osam dana na Međunarodnoj svemirskoj postaji (ISS) nakon lansiranja misije 5. lipnja; međutim, Boeingova kapsula koja ih je nosila naišla je na tehničke poteškoće.
  • Nasuprot tome, kapsula se vratila na Zemlju bez ijednog putnika, ostavljajući dvojicu astronauta zaglavljene u svemiru do kraja ožujka, kada su se mogli vratiti preko SpaceX-ove svemirske letjelice Crew-9. Ova situacija nastala je kao posljedica kvara Boeingove kapsule Starliner dok je bila u orbiti.

Kapsula je doživjela curenje helija i kvarove potisnika prije, tijekom i nakon lansiranja.Produljeno trajanje u mikrogravitacijskom okruženju tijekom svemirskih misija nepovoljno utječe na fizičko stanje astronauta, što dovodi do značajnog pogoršanja i mišića i kostiju.

BONUS TEKST:

Poreklo i istorija: Kupus potiče iz Evrope, a njegovi preci su divlji oblici kupusa koji su rasli duž mediteranske obale. Prvi zapisi o kupusu datiraju iz starog Rima, gde je bio veoma cenjen zbog svojih zdravstvenih koristi i jednostavnosti u gajenju. Kupus se vremenom proširio u mnoge delove sveta i postao osnova ishrane u mnogim zemljama.

Vrste kupusa: Postoji nekoliko vrsta kupusa, uključujući zeleni kupus, crveni kupus, kupus kelj, prolećni kupus i briselki kupus. Svaka vrsta ima svoje specifične karakteristike, ali sve su bogate hranljivim materijama. Na primer, crveni kupus je bogat antocijanima, dok kelj sadrži više vitamina A i C.

Nutritivne vrednosti: Kupus je vrlo hranljiv. Sadrži malo kalorija, ali je bogat vlaknima, vitaminima C i K, folnom kiselinom i mineralima poput kalcijuma i magnezijuma. Zbog visokog sadržaja vitamina C, kupus je odličan za jačanje imunološkog sistema. Takođe je bogat antioksidantima koji mogu pomoći u smanjenju rizika od bolesti srca i raka.

Kupus i probava: Kupus je dobar za probavu zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, koji pomažu u održavanju zdrave crevne flore. Takođe, sok od kupusa se ponekad koristi kao prirodni lek za probleme sa želucem, poput čira.

Zdravstvene koristi: Osim što je dobar za probavu, kupus se smatra korisnim u prevenciji upala i u detoksikaciji organizma. Ponekad se koristi i u tradicionalnoj medicini kao lek protiv prehlada i bolova u zglobovima, jer je bogat fitonutrijentima.

Kupus u kulturi i tradiciji: Kupus je često prisutan u narodnim verovanjima, a u mnogim kulturama smatra se simbolom plodnosti i bogatstva. Na primer, u Nemačkoj i drugim delovima Evrope, kupus je važan deo proslava, poput Nove godine, kada se jede kao simbol sreće i prosperiteta.

Kupus u kuvarstvu: Kupus je neverovatno svestran u kuvarstvu. Može se jesti sirov, kao deo salata, ili se kuvati, dinstati, peći ili fermentisati (kao kiseli kupus). Kiseli kupus je posebno popularan u istočnoevropskim i balkanskim kuhinjama, gde se koristi za pripremu različitih jela, poput sarme i kupusnjače.

Fermentacija i probiotici: Kiseli kupus je jedan od najpoznatijih fermentisanih proizvoda, bogat probiotikom koji pomaže u održavanju zdrave crijevne flore. Fermentacija povećava nutritivne vrednosti kupusa, čineći ga još zdravijim.

 

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!