Staniša Stošić pjevački je debitirao 1963. na Radio Beogradu, gdje je uspostavio dugogodišnju suradnju. Karijeru je razvijao po republikama bivše Jugoslavije i na međunarodnoj razini. Godine 1966. Staniša je pobijedio na festivalu “Zlatiborski narcisi” izvodeći pjesmu “Stojanke, bela Vranjanke”.

  •  Čuvenu skladbu “Lela Vranjanka” Staniša je snimio 1972. godine. Iako mnogi smatraju da je riječ o autorskoj skladbi, tekst je napisao Dragan Toković. Melodija, koja vuče korijene iz Grčke, izvedena je iz pjesme “Misirlou” (u prijevodu Misirka, što znači Egipćanin) i bila je, između ostalih, prikazana u filmu Quentina Tarantina “The Fiver”.Sada se prisjetila smiješne anegdote s pjevačem koja je nasmijala sve prisutne te priznala da je Stošić bio sklon čestom mijenjanju romantičnih partnerica.

  • Stvarno! Pojedinci koji njeguju glazbenike idu u backstage, s jednom grupom u jednom gradu, drugom na drugom mjestu, a trećom u trećem gradu. Kad netko od njih ima kraću nogu, ja mu kažem: “Što si otkrio? To što on ima kraću nogu je nebitno, svakome se može dogoditi. Ipak, djevojka koju sam juče gledao je zaista prelijepa i prevazilazi je ljepotom”, priznao je pjevač u razgovoru za “Grand”, nastavljajući s Lepom Lukić u emisiji “Na Slavici Dejana Đkića”.

“Koje dijelove nje smatraš tako lijepima?” “Ona ima kraću nogu, a ipak si bio s njom.” On odgovara: “Svjestan si ljepote ove druge noge.” Jedna noga je lijepa; drugi nema značaja.U 43. godini Staniša se oženio. Suprugu Ljiljanu i sinove Stefana i Dušana, kao i prijatelje, opisao je kao svoje najveće blago.Godine 2007. Staniša je nagrađen visokom nagradom za život koju dodjeljuje Ministarstvo kulture Srbije.Preminuo je 7. travnja 2008. godine u Beogradu, nakon duge i teške bolesti, a sahranjen je u Aleji zaslužnih građana.

BONUS TEKST:

Kruške su voće koje mnogi smatraju simbolom ljubavi i prosperiteta, a pored toga, poseduju brojne zanimljivosti koje ih čine još fascinantnijim. Evo nekoliko interesantnih činjenica o kruškama:

Različite vrste krušaka: Postoji više od 3.000 različitih sorti krušaka širom sveta. Neke od najpoznatijih su “Bartlett”, “Anjou”, “Bosc”, i “Comice”. Svaka od ovih sorti ima svoj specifičan oblik, ukus, i teksturu, što ih čini pogodnim za različite primene – od konzumiranja sveže, do upotrebe u kuvarstvu ili pripremi sokova.

Zdravstvene prednosti: Kruške su bogate vlaknima, vitaminima C i K, kao i antioksidansima, koji pomažu u održavanju zdravlja srca, poboljšavaju varenje i jačaju imuni sistem. Vlakna koja kruške sadrže, posebno pektin, mogu doprineti smanjenju holesterola u krvi.

Gajenje krušaka: Kruške se gaje već više od 3.000 godina, a poreklo im se uglavnom dovodi u vezu sa područjem Bliskog istoka. Kineske kruške, koje su tvrđe i imaju hrskavu teksturu, često se upotrebljavaju u azijskoj kuhinji, dok evropske kruške često imaju sočniju i mekšu teksturu.

Simbolika krušaka: Kruške su često povezivane sa simbolikom plodnosti i duhovnog rasta. U mnogim kulturama, posebno u staroj Grčkoj i Rimu, kruška je bila simbol plodnosti, ljubavi, pa čak i besmrtnosti.

Otpornost na hladnoću: Kruške su izuzetno otporne na hladnoću. One mogu preživeti u temperaturnim opsezima od -15 °C do -30 °C, što ih čini pogodnim za gajenje u hladnijim klimama, dok mnoge druge vrste voća ne mogu da izdrže tako niske temperature.

Nekada su se koristile i kao lek: U narodnoj medicini kruške su se koristile za lečenje mnogih bolesti, od problema sa varenje do prehlada i kašlja. Zbog svog visoko vlažnog sadržaja, bile su korišćene kao prirodni lek za hidrataciju organizma, a njihova kora i listovi imali su upotrebu u pripremi raznih čajeva.

 

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!