Etimologija imena mongolskog naroda ostaje nejasna. Jedna teorija sugerira da ovaj izraz dolazi od drevne mongolske riječi “moŋg”, što znači hrabar. Alternativno, može se povezati s rijekom Mangu (Mang-kol) ili stijenom Mong, obje smještene unutar golemih stepa Mongolije.Oko 200 Mogula, posljednjih potomaka strašnog ratnika Džingis-kana, živi u planinskim predjelima Afganistana, daleko od Ulaanbaatara.
Mongoli govore nekoliko jezika, koji su u osnovi međusobno razumljivi. Zbog velikog broja zajedničkih značajki, ti se jezici često grupiraju zajedno s turskim, tungusko-mandžurskim, japanskim i korejskim u jednu hipotetsku obitelj poznatu kao altajski jezici. Sve do sredine 20. stoljeća Mongoli su koristili poseban sustav pisma razvijen u doba Džingis-kana. No, nakon bliskog savezništva s Rusijom 1930-ih, prešli su na ćirilicu, kojom se i danas služe.
- Važno je napomenuti da većina od 12 milijuna Mongola u svijetu ne živi unutar granica Republike Mongolije.Tijekom 13. stoljeća Mongoli su uspostavili najveće kopneno carstvo u ljudskoj povijesti, koje se protezalo od Tihog oceana do istočne Europe. Ovo carstvo pokrivalo je ogromno područje od 33 milijuna četvornih kilometara, što je predstavljalo gotovo polovicu tadašnjeg civiliziranog svijeta. Tek je krajem 19. stoljeća Britansko Carstvo prevladalo to teritorijalno prostranstvo, dosegnuvši preko 42 milijuna četvornih kilometara.
Genghis Khan, najpoznatiji Mongol u povijesti, poznat je i po uspostavljanju vlastitog pravnog kodeksa, poznatog kao Yasa. Vrijedno je napomenuti da je ovaj kodeks bio među najstrožim u zabilježenoj povijesti; na primjer, lopov se može suočiti sa strogim kaznama čak i za manju krađu, što može uključivati prodaju vlastite djece u ropstvo ili oduzimanje vlastitog života.
Unutar mongolske kulture sasvim je uobičajeno da se djeca doje dok ne navrše 8 do 10 godina. Ova praksa ima povijesne korijene povezane s teškim ograničenjima stepske prehrane. Postoji vjerovanje da produljeno dojenje, osobito dječaka, doprinosi njihovoj snazi i otpornosti kao odraslih ratnika. Osim toga, u Mongoliji majčino mlijeko konzumiraju i bolesni, stari i nemoćni. Ako majčino mlijeko ostane nakon hranjenja djeteta, obično ga konzumira njezin suprug. Nadalje, Mongolke često uključuju žensko mlijeko u svoje omiljeno piće, sutei tsai čaj, kao zamjenu za kravlje ili kobilje mlijeko.
- Osim svoje reputacije kao nacije poznate po proizvodnji nekih od najboljih hrvača na svijetu, Mongoli su jednako prepoznati i po izvanrednoj ljepoti svojih žena.Čak i danas, Mongoli poštuju opsežan skup drevnih tradicija. Na primjer, suzdržavaju se od spominjanja imena svojih predaka tijekom rasprava. Prilikom ulaska u jurtu uvijek koračajte “čistom” desnom nogom. Osim toga, šeširi se ne uklanjaju u zatvorenom prostoru; ako jesu, postavljaju se na visoko mjesto u znak poštovanja.
Nadalje, Mongoli izbjegavaju raskrstiti s osobama koje s poštovanjem nazivaju “osobama s četiri oka i dva tijela“, što znači trudnice. Štovanje vatre još uvijek je značajno među Mongolima. U Mongoliji se puhanje svjećica na rođendanskoj torti još uvijek smatra svetogrđem. Ne tako davno, Mongoli su umjesto polivanja vodom radije hodali između dvije vatre kao sredstvom za pročišćavanje tijela i duše.
U Mongoliji uobičajeni pozdrav ne uključuje mahanje. Zapravo, takva se gesta tumači kao doslovni poziv “otiđi i više se ne vraćaj”. Povijesno gledano, posebno su mongolski ratnici nosili svileno donje rublje ispod odjeće. To je služilo kao oblik zaštite, budući da strijele nisu mogle probiti svilu; umjesto toga, jednostavno bi skliznuli u ranu. Da bi se uklonila neprijateljska strijela, trebalo je samo povući rub svilene tkanine blizu rane. Osim toga, tradicionalna mongolska imena obično su ili jednostavna, sastoje se od jednog korijena, ili složenija, sastoje se od dvije ili više riječi. Neki primjeri izvornih mongolskih imena uključuju Ariun, što znači “čist” ili “plemeniti”; Tsetseg, što se prevodi kao “cvijet”; i Bold, što znači “čelik”.
Povremeno, određena imena mogu predstavljati značajne izazove, kao što je Odontuiaarakhgerel, što se prevodi kao “blistava svjetlost zvijezda”. Međutim, važno je napomenuti da Mongoli općenito nemaju jak afinitet prema prezimenima; rijetko ih koriste u svakodnevnim interakcijama i skloni su umjesto toga koristiti srednjim imenima.
Religija većine modernih Mongola zamršena je mješavina tradicionalnih šamanističkih praksi i tibetanskog budizma.Trenutno se mongolska vojska sastoji i od muškaraca i od žena, a žensko osoblje čini otprilike 15% ukupne snage oružanih snaga. Naime, 2022. godine Bolor Ganbold postigla je povijesno priznanje i postala prva žena general u Mongoliji.