U današnjem članku, govorićemo o petunijama, jednoj od najpopularnijih biljaka koje često krase balkone i vrtove širom sveta.
Ove biljke su poznate po svojoj bogatoj paleti boja, raznovrsnim oblicima i veličinama cvetova, zbog čega su omiljene među ljubiteljima biljaka. Petunije su lako dostupne i prilično povoljne, a sa malo pažnje, mogu da cvetaju u izobilju tokom čitave letnje sezone, sve do jeseni. One pripadaju porodici Solanaceae, u koju spadaju i druge biljke poput duvana. Potiču iz Južne Amerike, a ime petunije potiče od jezika naroda Guarani, koji ga koristi da opiše “duvan koji nije dobar za pušenje”.
- Petunije imaju karakteristične cvetove u obliku trube, koji mogu biti jednobojni ili šareni. Ovi cvetovi mogu biti puni ili jednostavni, u zavisnosti od sorte. Takođe, petunije se mogu naći u formi puzavica ili kao kompaktne biljke, što ih čini pogodnim za različite vrste sadnje i aranžiranja. Krupnocvetne petunije, poznate kao grandiflora, imaju veće cvetove, dok su sitnocvetne varijante, poput sorte milion zvončića, još popularnije zbog svoje izdržljivosti i dugotrajnog cvetanja. Osim toga, petunije imaju lepljive i dlakave listove, što je još jedan prepoznatljiv znak ove biljke.
Kada je reč o uslovima za rast i cvetanje petunija, važno je odabrati pravi položaj. Ove biljke vole sunčane pozicije, a najbolji položaj za njih je okrenut prema jugu ili zapadu. Iako vole sunce, tokom leta im je korisna delimična senka, što im pomaže da izdrže visoke temperature. Petunije takođe vole toplotu, zbog čega je preporučljivo da se sadnice sade tek kada prođe opasnost od mraza, obično nakon poslednjih mrazeva u proleće. Za tlo, petunije preferiraju propusan supstrat koji sadrži treset, jer im je potrebna dobra drenaža kako bi korenov sistem bio zdrav i jak.
- Što se tiče zalivanja, petunije koje se uzgajaju u saksijama zahtevaju svakodnevno zalivanje, dok je u zemlji potrebno zalivanje ređe, ali obilno. U slučaju da su petunije posađene u vrtu, važno je da se voda upija u tlo, ali da se ne stvori zasićenost vodom, jer to može dovesti do truljenja korena. Uz to, redovno prihranjivanje je takođe ključno za bujno cvetanje. Preporučuje se upotreba tečnog đubriva, kao što je đubrivo sa izbalansiranim odnosom nutrijenata (8-8-8), jednom nedeljno. Takođe, petunije dobro reaguju na prskanje po listovima, što može dodatno doprineti njihovom zdravlju i rastu.
Nega petunija zahteva i redovno uklanjanje precvetalih cvetova sa peteljkama, što je važno da bi biljka bila podstaknuta da nastavi sa novim cvetanjem. Uklanjanjem starih cvetova sprečava se da biljka “ide u seme”, čime se produžava period cvetanja i povećava ukupan broj cvetova. Petunije se mogu razmnožavati semenskim putem, međutim, hibridne sorte mogu doneti različite rezultate, pa se preporučuje pažljivo odabiranje semena ako želite da dobijete tačne osobine biljke.
Petunije imaju i bogatu istoriju, a interesantno je da su Maje i Inke verovale da miris petunije ima sposobnost da tera zle duhove. Ova biljka je bila cenjena ne samo u Južnoj Americi, već i u Evropi, a kraljica Elizabeta Druga podsticala je oplemenjivanje i širenje ove biljke. Danas postoje brojne sorte i varijacije petunija koje ulepšavaju vrtove, balkone i terase širom sveta, čineći ih živopisnim i šarenim mestima u koje je pravi užitak zalaziti.
Za kraj, petunije su izuzetno zahvalne biljke za gajenje i savršen su izbor za sve koji žele da unesu boje i mirise u svoj vrt ili na balkon. S obzirom na to da su jednostavne za održavanje, ali i izuzetno lepe, petunije su zaista omiljene među svim ljubiteljima prirode i hortikulture.