Uvjerenje koje je duboko ugrađeno u indijsku kulturu i tradiciju ima značaj. Iznenadna pojava nepoznate mačke u dvorištu ili na kućnom pragu nosi posebnu konotaciju. Indijska tradicija kaže da takva pojava ukazuje na predstojeće vjenčanje ili proslavu u kućanstvu. Nadalje, postoji uvjerenje da mačka odabrana za udomljavanje djeluje kao zaštitnik od štetnih utjecaja koji bi mogli utjecati na obitelj.
- Smatra se da pogled na mačku u pratnji svojih mačića na vašem pragu označava poboljšanje financijskih prilika vaše obitelji. Suprotno tome, postoji široko rasprostranjeno uvjerenje da crna mačka ukazuje na nesreću. Ipak, ovoj tvrdnji nedostaje činjenična osnova. Istina, dolazak crne mačke budi osjećaje sreće i mira.
- Pojavi li vam se mačka, bijela ili crvena, na kućnom pragu, pametno je srdačno je pozdraviti. Prihvatite priliku da mazite i hranite mačku, jer se široko smatra da mačke utjelovljuju osebujnu energiju koja može donijeti pozitivne rezultate u vašim financijskim i poslovnim aktivnostima.
BONUS TEKST:
Nudle: Kulturni fenomen i simbol globalne ishrane
Nudle su jedan od najprepoznatljivijih i najprostranjenijih sastojaka u svetu, sa dugom istorijom koja seže hiljadama godina unazad. Iako se njihovo poreklo često dovodi u vezu sa Azijom, nudle su odavno postale univerzalni simbol brze, pristupačne i svestrane hrane. Od japanskih ramen nudli, preko kineskih rezanaca, do instant nudli koje su postale sinonim za brzu ishranu širom sveta, nudle su u svojoj raznovrsnosti prilagodljive svim kulinarskim tradicijama i potrebama. Kroz ovaj esej, istražićemo ne samo njihovu istoriju i značaj u različitim kulturama, već i uticaj koji su imale na globalnu ishranu i ekonomiju.
Poreklo i istorija nudli
Iako se porijeklo nudli ne može precizno utvrditi, najčešće se smatra da potiču iz Kine, gde je prvo zabeleženo pravljenje nudli pre više od 4000 godina. U 6. veku nove ere, nudle su se pojavile i u Japanu, gde su postale ključni element u narodnoj ishrani. Tokom trgovinskih putova, nudle su se širile i u druge delove Azije, a s razvojem pomorskih putovanja i kolonijalizma, postale su prisutne i u Evropi i Americi.
- Za Aziju, nudle su više od obične hrane – one su postale simbol tradicije i kulturnog identiteta. Na primer, kineske nudle nisu samo osnovni sastojak obroka, već i deo ceremonija, a japanske ramen nudle postale su osnova jednog od najpoznatijih nacionalnih jela, ramen supe. U svim tim kulturama, pravljenje nudli je u velikoj meri obeleženo porodičnom tradicijom i tehnikama koje se prenose s generacije na generaciju.
Globalizacija nudli
Kroz proces globalizacije, nudle su postale popularne u celom svetu, naročito tokom druge polovine 20. veka. Popularizacija instant nudli, koja je započela u Japanu 1958. godine sa izumom instant nudli od strane Momofuku Andoa, promenila je način na koji ljudi širom sveta pristupaju ishrani. Instant nudle su bile lako dostupne, jeftine i brze za pripremu, što ih je učinilo omiljenim izborom u zapadnim zemljama, gde su se brzo ukorenile u svakodnevnoj ishrani, naročito među studentima i zaposlenima koji nemaju mnogo vremena za pripremu obroka.
Danas su nudle prisutne u gotovo svim delovima sveta, i to u različitim oblicima i sa različitim sastojcima. U Italiji, na primer, pasta je zapravo vrsta nudli, a u mnogim zemljama Latinske Amerike mogu se pronaći jela koja podsećaju na nudle, kao što su sopa de fideo ili sopa de arroz. Nudle su se prilagodile različitim kuhinjama i postale su svestrane: mogu biti u suvom ili tečnom obliku, kuvane ili pržene, zaslađene ili začinjene.