U današnjem članku govorimo o korisnim i praktičnim savjetima koji pomažu svakoj domaćici da se s lakoćom nosi s problemom zapušenih cijevi u kuhinji i kupatilu.
- Takve situacije često stvaraju nervozu i dodatni stres, ali pravilnim pristupom i uz pomoć stvari koje gotovo svi imamo kod kuće, moguće je izbeći skupe intervencije i nepotrebno čekanje vodoinstalatera.
Prije svega, važno je napomenuti da ako je kuhinjski sudoper opremljen električnom jedinicom za odlaganje smeća, treba obavezno osigurati da je uređaj isključen iz struje prije bilo kakvog pokušaja čišćenja. Sigurnost je ključna, a ovaj korak često se zaboravlja, što može dovesti do ozbiljnih povreda ili oštećenja opreme.
Kada primijetite da voda u sudoperu sporo otječe, prvi jednostavan i efikasan korak može biti korištenje lonca kipuće vode. Polako izlijevanje vrele vode u odvod može pomoći da se masnoće i ostaci hrane koje su se skupile na zidovima cijevi otope ili bar djelomično razbiju. Ovo je često dovoljan način da se problem privremeno riješi, ali ako voda i dalje ne otiče normalno, potrebno je preći na sledeće metode.
Jedan od najpoznatijih i najefikasnijih trikova za čišćenje odvoda jeste korištenje mješavine sode bikarbone i bijelog octa. Postupak podrazumijeva da se u odvod prvo ulije jedna šalica sode bikarbone, a zatim se prelije šalica octa. Ova kombinacija izaziva pjenušavu reakciju koja djeluje kao prirodni razrjeđivač masnoća i otapa manje prepreke u cijevima. Nakon desetak minuta potrebno je isprati cijevi toplom ili vrućom vodom da se uklone svi ostatci nečistoća. Ovaj postupak je ne samo efikasan nego i ekološki prihvatljiv, za razliku od agresivnih hemijskih sredstava.
- Ukoliko ni ovaj prirodni lijek ne pomogne, sljedeći alat koji možete koristiti je odčepljivač (guma za odčepljivanje). Važno je da ga pravilno postavite na odvod tako da stvori što čvršći vakuum. Zatim, brzom pokretima gore-dolje, stvarajte pritisak koji može pomaknuti začepljenje. Često upravo ovaj mehanički metod rješava problem i vraća normalan protok vode, a pri tome je bezbedan i lak za upotrebu.
- Za tvrdokornija začepljenja, može biti od pomoći alat poznat kao sajla za odčepljivanje ili svrdlo. Ova sajla se pažljivo uvodi u odvod dok ne osjetite prepreku. Potom se okretanjem, ručno ili priključeno na bušilicu, pokušava razbiti ili izvući blokada. Ako nemate originalni alat, često možete improvizirati metalnom vješalicom koju ste prethodno ispravili i oblikovali u kukicu na jednom kraju. Ovaj trik može pomoći da se mehanički ukloni zaglavljen materijal koji stvara problem.
Ako i dalje nema poboljšanja, problem je možda u sifonu – zakrivljenom dijelu cijevi ispod sudopera. Prije nego što ga rastavite, postavite posudu ispod sifona kako biste uhvatili eventualnu istjecajuću vodu. Većina sifona se može odvojiti ručno, a ukoliko je prečvrst, upotrijebite odgovarajući ključ s pažnjom da ne oštetite spojnice. Nakon što ga očistite od naslaga i ostataka, vratite ga na mjesto i provjerite protok vode. Često je upravo sifon mjesto gdje se skupljaju komadi hrane, dlake i masnoće koje blokiraju protok.
U slučaju da se začepljenje nalazi dublje u cijevima iza zida, ponovo je sajla najbolji izbor za probijanje prepreka. Međutim, ukoliko ni ova metoda ne donosi rezultate, preporučuje se poziv profesionalnom vodoinstalateru. Nije preporučljivo pretjerano forsirati čišćenje jer možete dodatno oštetiti cijevi.
Što se tiče kupaonskog umivaonika, i tamo se često dešavaju začepljenja, iako su cijevi obično uže i pristup je teži. Uglavnom, uzrok su dlake, sapuni i ostaci kozmetičkih proizvoda. Postupak čišćenja je sličan – od vruće vode, sode i octa, do mehaničkog čišćenja sifona ili upotrebe sajle.
Mnogi se pitaju treba li koristiti kemijska sredstva za čišćenje odvoda. Iako ona mogu brzo otopiti blokade, većina sadrži agresivne hemikalije koje mogu dugoročno oštetiti cijevi, naročito plastične. Stručnjaci savjetuju da se kemijska sredstva koriste samo kao krajnja opcija i u vrlo ograničenim količinama, uz obavezno poštovanje uputa proizvođača.
Znanje o tome kako reagovati kad sudoper ili umivaonik prestane da funkcioniše daje osjećaj samostalnosti i kontrole. Uz malo strpljenja i pažnje, većina problema može se riješiti kod kuće brzo i efikasno, bez potrebe za skupim intervencijama. Tek u slučaju da sve metode zakažu, najbolje je prepustiti posao stručnjacima. Na ovaj način ne samo da štedite novac, već i izbjegavate nepotreban stres i neprijatnosti povezane sa dugotrajnim čekanjem i mogućim dodatnim kvarovima