U današnjem članku razmatramo izazove života sa širom porodicom pod istim krovom. Dok je za neke ljude ovaj način života izvor topline, podrške i međusobne bliskosti, za druge može postati iscrpljujući i frustrirajući, naročito kada se u međuljudskim odnosima javljaju nesuglasice i konflikti.
Ovaj tekst se fokusira na iskustvo jedne mlade žene iz Bosne, koja je podelilasvoje teškoće u odnosima sa svojom snajom i bratom, a sve to u kontekstu njihovih poseta porodičnoj kući.Devojka je na društvenoj mreži Reddit podelila svoju priču, opisavši kako njen brat i snaha dolaze u porodičnu kuću na godišnji odmor, ali je njen doživljaj tih poseta daleko od prijatnog.
- Iako su svi prisutni mladi ljudi, devojka navodi kako se svaki put kada brat i snaha dođu, stvori haos u kući. Naime, njena snaja, iako samo povremeni gost, potpuno odbija da doprinosi kućnim poslovima. Situacija postaje još teža kada je devojka iznela konkretne primere takvog ponašanja.
Na primer, ona opisuje kako njena snaja nikada ne pomaže u spremanju ili čišćenju nakon obroka. Devojka i njena majka obično pripremaju hranu i postavljaju sto, dok snaha jede pre svih i potom nestane u drugoj sobi, gde provodi vreme na internetu. Nakon toga, devojka i njena majka ponovo moraju sve da očiste. Ništa se ne menja ni kada beba njene snaje ima problem, kao što je povraćanje. U tim situacijama, ni snaja ni brat nisu odgovorni i jednostavno napuštaju prostoriju, ostavljajući da se drugi pobrinu za čišćenje.
Ono što dodatno pogoršava situaciju jeste to što snaja gotovo ništa ne radi u kući, niti učestvuje u pranju veša ili suđenju. Devojka piše kako je sve na njenoj majci i njoj, dok snaha samo ponekad napravi kafu i to je sve. Iako ima bebu, ne preuzima odgovornost za bilo koji deo domaćinstva. Ovo ponašanje dovodi do velikih frustracija, jer se devojka oseća kao da je stalno na usluzi i da niko ne pokazuje zahvalnost za sav njen trud.
Vrhunac ovog nepoštovanja dogodio se na rođendanskoj proslavi sina njene snaje. Nakon što su organizovali proslavu u porodičnoj kući, sa 50 gostiju, snaja i brat su odlučili da se spakuju i odu već u 17h, ostavljajući za sobom potpuni haos. Devojka i njena mama bile su primorane da ponovo očiste prostor nakon što su svi otišli. Dok su one obavljale sav posao, snaja je sedila i brinula o detetu, dok su druge osobe služile njene prijatelje.
- Na kraju, devojka se pitala: “Kako da se postavim u ovoj situaciji? Ne želim više da budem otirač jer me niko od njih ne hrani, a sve mi to postaje izuzetno iritantno.” Ova situacija je postavila pitanje granica, poštovanja i ravnoteže u porodičnim odnosima. Kako bi trebalo da se ponaša neko ko se oseća iskorišćeno u svom domu?
Komentari sa interneta pružili su različite savete i podršku devojci. Mnogi su ocenili ponašanje snaje kao lenjo i nevaspitano, dok su istovremeno ukazivali na odgovornost njenog brata, koji nije pokazao inicijativu da pomogne u kućnim poslovima i brine o obavezama koje dolaze sa boravkom u porodičnoj kući.
Jedan korisnik je dao šaljiv savjet, predlažući da devojka jednostavno zatvori kuću kad brat i snaja dođu i da sama ode na godišnji odmor. Drugi su savjetovali da se održi direktan razgovor sa bratom i snajom, u kojem bi im bilo jasno rečeno da nijedna osoba ne treba da bude “služavka” i da svi trebaju doprinositi. “Ne dozvoli da te koriste. Reci im jasno da ovo nije hotel i da svi treba da učestvuju,” bio je jedan od saveta.
Ova situacija otvara mnoga pitanja o tome kako balansirati porodične odnose i očuvati zdravu dinamiku. Da li bi devojka trebala da se suoči sa svojim bratom i snajom ili bi trebalo da izbegava ovakve situacije, odlazeći kad god oni dođu? U svakom slučaju, ključno je da postoji otvorena komunikacija i poštovanje među članovima porodice, kako bi se izbegla akumulacija frustracija i stvaranje napetosti koje mogu ugroziti međusobne odnose.