Na svijetu je ostalo samo deset djevica, jer se ova balkanska tradicija suočava s izumiranjem. Njihov narativ odudara od svih drugih s kojima smo se do sada susreli. Dzhustina Grishaj, jedna od posljednjih djevica, objasnila je da je u društvu kojim dominiraju muškarci kao što je Albanija, jedini način preživljavanja bio preuzeti ulogu djevice.

U dobi od 23 godine, Grišaj, žena koja živi u planinskom području sjeverne Albanije, donijela je ključnu odluku koja je promijenila tijek njezina života.Zavjetovala se na celibat i obvezala se da će ostatak života provesti kao muškarac. Više od jednog stoljeća njezina obitelj živi u selu Lepuše, u Velikoj Malesiji.Prema BBC-ju, ova skrovita dolina, smještena među zastrašujućim planinama, ostaje jedno od rijetkih mjesta na Balkanu gdje i dalje traje drevna tradicija žene koja obećava seoskim starješinama da će živjeti svoj život kao muškarac.Ove osobe se nazivaju burnes, što znači djevice.

  • Brojni pojedinci ostaju nevjenčani u današnjem društvu; međutim, to se ne odnosi na Burnese. Prema riječima Giustine, koja danas ima 57 godina, Burnesha je posvećena isključivo svojoj obitelji, karijeri, životu i očuvanju vlastite čistoće. Za mnoge žene rođene u prethodnim desetljećima transformacija njihovog seksualnog, reproduktivnog i društvenog identiteta predstavljala je način pristupa slobodama koje su uglavnom bile priuštite muškarcima.Ako prihvate ulogu Burneshesa, to bi ženama omogućilo da obuku muževnu odjeću, preuzmu vodstvo unutar obitelji, kreću se društvenim kontekstima s većom slobodom i bave se zanimanjima koja su povijesno bila rezervirana za muškarce.

Kao atletska i dinamična mlada žena, Djustina – koju su najbliži prijatelji od milja zvali Duni – bila je odlučna u svojoj težnji za neovisnošću.Nikada nije zamišljala konvencionalni život karakteriziran brakom, kućanskim obavezama i nošenjem haljina. Međutim, nakon očeve smrti, odlučila je postati zakletom djevica, čime je preuzela ulogu vođe obitelji i omogućila sebi da se bavi poslom koji bi joj osigurao financijsku potporu.

“Doživjeli smo značajno siromaštvo… nakon očeve smrti i dok je moja majka odgajala šestero djece, donijela sam odluku marljivo raditi kao konobarica kako bih ublažila njezin teret”, navodi ona. Djustina živi u zabačenom selu gdje je prijem mobilne telefonije u najboljem slučaju nepouzdan, a zbog jakih zima put do Lepuše često bude zasnježen, što je dodatno otežano nedostatkom struje. Vodi gostionicu, brine se za zemlju i čuva stoku.

U svojoj dvostrukoj ulozi kuharice i matrijarhice obitelji, ona se također bavi liječenjem biljem, izradom ljekovitih čajeva i ulja, vještinom koju je prenijela od oca.- Dooney je rekao da ga je duboko zanimalo ljekovito bilje i da mi je prenio svo svoje znanje. Želi da njegova nećakinja Valeriana naslijedi tu praksu, unatoč njezinoj odluci da krene drugim putem.

U suvremeno doba njihov je način postojanja neshvatljiv.Valeriana Grishai primjećuje da u suvremenom društvu težnja da se postane zakleta djevica više nije predmet razmatranja za pojedince. Nadalje napominje da mlade djevojke uopće ne razmišljaju o ulozi zakletih djevica.Služim kao prava ilustracija tog koncepta.Dok je boravila kod tete u selu Lepuše, Valeriana je shvatila da su perspektive žena u ovom kraju ograničene, pogotovo ako mlade ne uđu u brak.

  • Trenutak koji mi je ostao urezan u sjećanje dogodio se u šestom razredu osnovne škole. U to se vrijeme moja prijateljica, koja je bila u devetom razredu, zaručila u dobi od 14 godina. Povjerila mi je da joj njezin zaručnik ne bi dopustio da nastavi školovanje i da se od nje očekuje da se pridržava njegovih želja, ostane do njegovu stranu i pokoravajte mu se.

Umjesto da se uda u mladoj dobi ili odluči ostati djevica, Valeriana je sa 16 godina napustila obiteljski dom kako bi nastavila studij kazališne režije i fotografije u Tirani, glavnom gradu Albanije.Prema izvješću BBC Newsa na srpskom jeziku, djevojke i žene u Tirani uživaju veće prednosti i viši stupanj emancipacije. Nasuprot tome, okolnosti u ruralnim područjima i danas su loše, navodi ona.Iako točni brojevi nisu dostupni, vjeruje se da je samo 12 Burneša ostalo u sjevernoj Albaniji i na Kosovu.

Nakon pada komunizma 1990-ih, Albanija je doživjela društvene promjene koje su poboljšale prava žena.Valeriana smatra da je pad burneške tradicije povoljan razvoj događaja.U suvremenom društvu od nas žena se ne traži da se borimo kako bismo postale muškarci. Naša borba je za jednaka prava, ali to ne zahtijeva usvajanje muških osobina.Godine 2019. Rea Nepravišta, istaknuta zagovornica prava žena, sudjelovala je u prosvjedima tijekom obilježavanja Međunarodnog dana žena u Tirani.

Izašla je na ulicu noseći pozamašan transparent na kojem je stajao izraz “burneša”, označen podebljanim crvenim križem, popraćen izrazom “jaka žena” ispod njega.U albanskom jeziku izraz “burneša” koristi se da okarakteriše ženu kao jaku. Ovaj izraz je sastavljen od dvije komponente, a “bure” označava čovjeka. Važno je izbjegavati spominjanje muškaraca kada želimo prenijeti snagu žena.Rea tvrdi da ova nacija napreduje prema većoj otvorenosti i da je “poduzela značajne korake naprijed u nevjerojatno kratkom vremenskom roku.

Kako je izvijestila UN Women, nedavno je došlo do napretka u sudjelovanju žena u političkom i gospodarskom odlučivanju u Albaniji, što se pripisuje poboljšanjima u izbornim zakonima i procesima; međutim, njihova je uključenost i dalje ograničena, a pitanje razlike u plaćama tek treba biti adekvatno riješeno.Od 2017. žene su činile 23 posto saborskih zastupnika i 35 posto lokalnih vijećnika. Međutim, i dalje treba postići značajan napredak u području prava žena.Rea navodi da su seksizam, rodni stereotipi i rodno uvjetovano nasilje i dalje nažalost prevladavajući u Albaniji.

  • Prema podacima organizacije UN Women, gotovo 60 posto žena u Albaniji u dobi od 15 do 49 godina suočilo se s obiteljskim nasiljem. Nadalje, baza podataka Ujedinjenih naroda pokazuje da samo osam posto žena posjeduje zemlju, naglašavajući njihovu kontinuiranu marginalizaciju u pitanjima nasljeđivanja.Jedinstvena oznakaPodrijetlo burnesh tradicije može se pratiti unatrag do Kanuna, drevnog ustava uspostavljenog na Kosovu i sjevernoj Albaniji tijekom 15. stoljeća, koji je služio kao temelj albanskog društva. U okviru ovih patrijarhalnih zakona žene su se smatrale vlasništvom svojih muževa.

Prema Aferditi Onuzi, etnografkinji koja je istraživala Burneze, oni nisu imali pravo određivati ​​vlastitu sudbinu niti birati tijek svog života.Pojasnila je da je zaruke djevojke uvjetovala njezina šutnja, suzdržavanje od raspitivanja o primjerenoj dobi za takvu obvezu ili identitetu željenog partnera.I dalje postoje brojne zablude u vezi s ovom tradicijom. Izbor da se postane zavjetovana udovica obično nije proizlazio iz razmatranja seksualnosti ili rodnog identiteta; umjesto toga, na to je prvenstveno utjecao jedinstveni društveni status koji su zavjeti davali onima koji su ih prihvatili.

Prema Aferditi, izbor djevojke da prigrli status zaklete djevice nije povezan s njezinom seksualnošću; nego je to svjesna odluka da se usvoji alternativna uloga i položaj unutar obiteljske strukture.Međutim, ako odluče postati nevjeste, to bi poslužilo kao sredstvo za izbjegavanje dogovorenog braka, a istovremeno očuvalo čast mladoženjine obitelji.Aferdita napominje da im je ta odluka omogućila da spriječe krvnu osvetu između dviju obitelji.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!