Sasvim je prirodno da pojedinci povremeno zaborave stvari; ova tendencija je temeljni aspekt ljudskog ponašanja. Ipak, kako se može razlučiti je li takva zaboravnost bezazlena ili potencijalno ukazuje na značajnije zdravstvene probleme? Shvaćanje razlike između obične zaboravljivosti i onih pojava koje mogu signalizirati temeljne zdravstvene probleme ključno je za naše opće dobro.

Prema neurologu dr. Richardu Restaku, autoru knjige The Complete Guide to Memory: The Science of Strengthening Your Mind, postoji jasna razlika između tipične zaboravljivosti i slučajeva koji mogu ukazivati ​​na potrebu za liječničkim savjetovanjem. Na primjer, sasvim je uobičajeno pogrešno odrediti lokaciju vašeg parkiranog vozila. Razmotrite scenarij u kojem ste posjetili trgovački centar, obavili kupnju i nakon izlaska se ne možete sjetiti gdje se nalazi vaš automobil.

  • Dr. Restak, koji radi kao profesor neurologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta George Washington, uvjerava da takve pojave nisu alarmantne jer se mnogi pojedinci susreću sa sličnim situacijama. Međutim, ako se netko ne može sjetiti temeljnih detalja, kao što je način prijevoza korišten za dolazak – bilo da je riječ o automobilu, autobusu ili da ga vozi netko drugi – to može signalizirati značajniji problem, pa je preporučljivo konzultirati se s liječnik.

U svojoj publikaciji dr. Restak daje ilustracije koje pojašnjavaju razliku između tipične zaboravljivosti i slučajeva koji zahtijevaju oprez. Na primjer, tipična zaboravnost uključuje:
– Sjećanja na djetinjstvo koja se razlikuju od onih nečije braće i sestara. – Povremeno pogrešno usmjerenje pri povratku kući, situacija koja se često događa. – Nemogućnost prisjećanja imena pojedinaca koje smo nedavno sreli ili onih koje smo rijetko vidjeli. – Korištenje popisa za kupovinu kao alata za prisjećanje na željene kupnje. – Česta pojava zaboravljanja lokacije parkiranog vozila. S druge strane, postoje pokazatelji koji mogu upućivati ​​na značajnije probleme povezane s pamćenjem i koncentracijom, kao što su:

– Nemogućnost prisjećanja jednostavnih igara koje su se nekoć često igrale ili nemogućnost prisjećanja događaja koji su se dogodili tijekom tih igara. – Iskustvo neizvjesnosti u vezi s tim kako ste stigli na određeno mjesto, kao što je nemogućnost prisjećanja je li putovanje obavljeno automobilom, autobusom ili je netko drugi vozio, što ukazuje na značajniju razinu dezorijentiranosti.

Iako je uobičajeno da pojedinci dožive povremene gubitke u pamćenju, dr. Restak naglašava važnost svakodnevnih kognitivnih izazova za održavanje zdravlja mozga. Svakog jutra bavi se jednostavnom vježbom: prije nego što krene u šetnju sa svojim psom, nabroji deset riječi, a na povratku ih se pokušava prisjetiti. Ova nekomplicirana metoda služi za poboljšanje mentalne oštrine i sprječavanje dosade koja može rezultirati kognitivnom neaktivnošću.

  • Dr. Restak naglašava: “Ključno je izbjeći dosadu i uvijek ostati izazovan.” Zalaže se za svakodnevno bavljenje mentalnim vježbama i izazovima koji doprinose očuvanju pamćenja i mentalne spretnosti. Iako je normalno doživjeti povremenu zaboravnost, treba biti oprezan zbog bilo kakvih neobičnih obrazaca koji se mogu pojaviti, kao što su poteškoće pri prisjećanju osnovnih vještina koje su nekoć bile lako obvladane ili doživljavanje dezorijentiranosti u rutinskim situacijama. Ključno je ne zanemariti ove simptome jer rana intervencija može značajno pomoći u prevenciji težih zdravstvenih problema i omogućiti brži oporavak.

Stoga, ako primijetite da su vaši propusti u pamćenju učestaliji i da uzrokuju zabrinutost, nemojte odgađati – potražite savjet liječnika kako biste brzo identificirali potencijalne uzroke i dobili potrebnu pomoć.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!