Danijelu Klet policija nije mogla pronaći više od 30 godina, a živjela je u glavnom gradu Njemačke, objavljivala selfije na Facebooku, plesala brazilske plesove te sa svojom plesnom skupinom putovala Francuskom i Brazilom.
Početak Kriminalne Karijere i Optužbe
Danijela Klete je zajedno sa svojim partnerima pljačkala banke i blindirana vozila koja su prevozila velike količine novca. Prema optužbi, njen tim je tokom svojih pljački obezbedio više od 2,7 miliona evra, koji su koristili za finansiranje svog života u ilegalnim krugovima. Klete je optužena za pokušaj ubistva jer je tokom jedne pljačke pucala na blindirano vozilo, iako niko nije povređen.
Tužilaštvo tvrdi da je Klete bila odgovorna za logistiku pljački, upravljajući vozilima koja su koristili njen tim za beg sa mesta zločina. Na osnovu njihovih dokaza, smatra se da je ona ključna figura u tim kriminalnim aktivnostima. Zanimljivo je da su Klete i njeni saučesnici bili inspirisani radikalnim političkim stavovima koji potiču iz ideologije RAF-a, organizacije koja je bila odgovorna za mnoge napade u Nemačkoj tokom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka.
Život U Podzemlju
Klete je živela u Berlinu tokom većeg dela svog života, u alternativnim i levičarskim okruzima, kao što je Krojcberg. Iako je bila aktivna u političkom životu i bavila se društvenim aktivnostima, njeno pravo ime i identitet su bili skriveni. Zamišljena kao “Klaudija”, Klete je bila u stanju da preživi u savršenoj anonimnosti, bez zdravstvenog osiguranja i bankovnih računa, a sve je to postigla koristeći svoj kriminalni intelekt i sposobnost da ostane neprimetna. Komšije su je opisivale kao ljubaznu, ali distanciranu ženu koja je čak pomagala deci iz susedstva, dok je na internetu promovirala svoj kapuera klub i aktivno se bavila plesom.
Zanimljivo je da je Klete pomagala i turskim gastarbajterima, pišući podneske za vlasti, što je dodatno potvrdilo njen dvostruki život. Sa druge strane, fotografije njenog nasmejanog lica sa različitih događanja, kao što je Karneval kultura u Berlinu, na kraju su joj postale sudbonosne. Iako je bila oprezna, upravo je jedan od tih snimaka pomogao novinarima istraživačkog portala Bellingcat da je identifikuju.
Pokušaj Bekstva i Uhapšenje
Godinama je bila na bežanju, a policija je nudila nagradu od 150.000 evra za informacije koje bi dovele do njenog hapšenja. Međutim, 26. februara 2024. godine, njen pokušaj bekstva završio je kada je uhapšena u stanu u Sebastijanštrase, u kojem je živela. Prilikom hapšenja, otisci prstiju su potvrdili njen identitet. Klete je pokušala da upozori svoje saučesnike, ali nije uspela da spreči hapšenje. Burkhard Garveg i Ernst-Folker Štaub, njeni partneri u pljačkama, i dalje su u bekstvu, a nagrada za informacije koje bi doveli do njihovog hapšenja ostaje na snazi.
Politička Pozadina i RAF
Danijela Klete je bila povezana sa trećom generacijom Rotte Armee Fraktion (RAF), koja je nastala kao odgovor na radikalne političke stavove i borbu protiv kapitalizma i imperijalizma. RAF je postao poznat zbog svojih bombastičnih napada, otmica i ubistava tokom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka, kada je izvršen niz napada na bankare i biznismene. Klete i njeni saučesnici verovatno su postali deo organizacije kroz solidarne grupe koje su podržavale zatvorene članove RAF-a. Takođe, Klete je upoznala Garvega i Štauba u Hamburgu, gde su razvili zajednički kriminalni poduhvat.
Zaključak
Danijela Klete je postala simbol života u podzemlju, kombinujući političke ideje sa kriminalnim delima. Njeno hapšenje nije samo kraj njenog bežanja, već i početak razjašnjavanja njene uloge u jednom od najvećih kriminalnih poduhvata u Nemačkoj. Iako je optužena za pokušaj ubistva i seriju pljački, Klete i dalje pokušava da se distancira od tih optužbi, ističući da je bila deo revolucionarne borbe za slobodu i protiv pohlepe kapitalizma, što je suprotno onome što joj se stavlja na teret. U svakom slučaju, njen život i dalje izaziva veliko interesovanje, kako u političkom, tako i u kriminalnom kontekstu.