Tijekom posljednjih tridesetak godina na našim prostorima političari i mediji koriste koncept nacionalnosti kako bi stvorili podjele među stanovništvom. Mnoge teme koje proizlaze iz ovog pristupa i dalje odjekuju u suvremenom društvu. Želimo skrenuti pozornost na intervju koji je ostavio značajan dojam. Nakon reklame, vrijedi istaknuti kako Dražena Petrovića brojni pojedinci smatraju najboljim košarkašem poniklim s ovih prostora.

Bez sumnje, bio je pionir za europske sportaše koji su se 1991. odvažili preko Atlantika kako bi sudjelovali u NBA, vrhunskoj košarkaškoj ligi na svijetu. Nažalost, njegova je karijera prerano završila u Njemačkoj zbog tragične prometne nesreće. Dražen Petrović, koji se smatra ikonom jugoslavenske, hrvatske i europske košarke, doživio je sličnu tragičnu sudbinu u prometnoj nesreći u Njemačkoj 1993. godine.

  • Prerana smrt ove osobe potiče na razmišljanje o izvanrednim postignućima koja je postigao. U trenutku smrti dosegao je zenit svoje fizičke sposobnosti, obnašajući cijenjenu ulogu kapetana hrvatske reprezentacije. Samo godinu dana prije, ovaj tim je sudjelovao u finalu Olimpijskih igara u Barceloni, suočivši se s legendarnim “Dream Teamom” tijekom njihovog prvog značajnog turnira kao neovisne nacije.

Nadalje, djelovao je kao razigravač New Jersey Netsa, značajno pridonijevši povezivanju Amerike s brojnim europskim košarkaškim nacijama, uz istaknute igrače poput Vlada Divca, Aleksandra Volkova, Šarounasa Marčuljonisa i drugih. Prije svog olimpijskog debija s jugoslavenskom reprezentacijom u Los Angelesu prije devet godina, već je pobrao prilična priznanja.

Sedam godina nosio je plavi dres, skupivši niz istaknutih medalja koje su učvrstile njegov status jednog od najcjenjenijih sportaša u Jugoslaviji. Usred previranja i rascjepkanosti naroda postavljen je za kapetana Hrvatske. Tijekom cijelog sukoba suočavao se s golemim pritiskom javnosti da se izjasni kao Srbin ili kao Hrvat.

Za Dražena Petrovića, rođenog od Jovana Petrovića, djelatnika hercegovačkih sigurnosnih službi, veže se i ugledni Dejan Bodiroga, u Srbiji vrlo cijenjena osoba i jedan od najcjenjenijih sportaša u analima europske sportske povijesti. Biserka Mikulandra, knjižničarka podrijetlom iz Šibenika. Usred sukoba koji se odvijao tijekom prijenosa uživo, jedan je gledatelj Draženu postavio pitanje.

  • Po ulasku u studio voditeljica je zaželjela toplu dobrodošlicu kako publici tako i njihovom uvaženom gostu. Držeći klasičnu cigaretu, fokus je usmjerio prema Draženu, izražavajući interes za medijski često obrađivanu temu – afirmaciju srpskog nasljeđa Dražena Petrovića. Voditelj je odmah pojasnio da program ne vodi političke rasprave. Ipak, smatra bitnim istaknuti Dražena, talentiranog braniča srpskog podrijetla.

Ustajući sa stolice, voditelj je istaknuo kako Draženov identitet ne obuhvaća samo njegovu nacionalnu pripadnost. Unatoč tome što je doživio neugodnosti, Dražen je često odgovarao smijehom. U pokušaju da ublaži neugodnost, voditeljica je ponudila dosta slabašan prijedlog: “Možda bismo mogli preusmjeriti pažnju… Možda bi se isplatilo raspraviti kako jedan sportaš srpskog podrijetla može napredovati u ovom sportu?

Nažalost, odgovor nije bio dovoljan: “Zapravo, on nije srpskog podrijetla, što objašnjava njegov slab učinak.” Voditelj je istaknuo kako nisu svi pojedinci s prezimenom Petrović svojstveno srpskom podrijetlu, čime je naglo završio raspravu. Dražen je dobio jasan odgovor na svoj upit. “Budite uvjereni, ova stvar ima jednostavno rješenje”, potvrdio je Dražen. Nastavio je s daljnjim detaljima, rekavši: “Ja sam iz Šibenika, a moja majka je iz susjednog sela Bilice.

Dodatno je istaknuo da je njegov otac podrijetlom iz Hercegovine, točnije iz Zagore. Ove refleksivne primjedbe su dokumentirane i dostupne u YouTube videu. Sjećanja na izazovna razdoblja kada su Dražen i njegovi kolege košarkaši bili u središtu pozornosti, kao i rasprave koje su se vodile u prijenosima uživo, i nakon mnogo godina izazivaju duboku tugu.

Zanimljivo je da je određenim osobama dopušteno zadirati u privatnost Dražena Petrovića pregledavajući krvna zrnca njemu i njegovim roditeljima. Situacija s kojom se susreo bila je jednako mučna, jer je bio prisiljen dati iskaz o duboko osobnim pitanjima, nalik na ispitivanje. Na naknadnom, neformalnijem okupljanju, Aco Petrović, istaknuti košarkaš i trener te Draženov brat, istaknuo je Draženovu nepokolebljivu privrženost hrv. reprezentacija.

Aco je istaknuo kako Dražen nije samo lider u košarci, već i značajna osoba u hrvatskom sportu. U razdoblju dok je Jugoslavija bila na rubu raspada, pozornost svih bila je usmjerena prema Draženu i vjernosti na koju će se on naposljetku odlučiti.
Aco, koji često dolazi iz miješanog braka, prepoznao je značaj Draženova izbora. Unatoč obiteljskom podrijetlu, Draženova predanost predstavljanju Hrvatske bila je nepogrešiva. Njegov angažman u UN-u poslao je snažnu poruku: “Hrvatska reprezentacija za mene ima golemu važnost.” Osvrćući se na događaje iz 1992., Aco Petrović prisjeća se Draženovog dubokog osjećaja ponosa, osjećaja koji je iskreno podijelio tijekom intervjua za HRT.

PRIRODNI LIJEKOVI

⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!