Mugdha Kalra iz Indije, majka 14-godišnjeg dečaka Madhava, koji je kasnije dijagnostikovan sa autizmom, podelila je svoju emotivnu priču o izazovima i procesima koje je prošla od trenutka kada su primetili prve znakove ove neurološke disfunkcije. Njen put kroz roditeljstvo bio je prepun nesigurnosti, kajanja, ali i nade jer je, umesto da se povuče, odlučila da stvori pozitivnu promenu za svog sina i sebe.
Početak prepoznavanja simptoma
Kao majka, Mugdha je bila početno nepažljiva prema prvim naznakama koje su ukazivale na to da njen sin nije razvijao veštine kao većina druge dece. Madhav je, naime, voleo da provodi vreme sam, izbegavao je kontakt očima i komunicirao samo sa nekoliko bliskih osoba. Iako je govorio, njegov rečnik je bio veoma ograničen, a često je bio i hiperaktivan. Mugdha je, iako je primetila ove znake, odlučila da ih ignoriše, verujući da će se sve vremenom popraviti. Danas, sa iskustvom i znanjem, ona priznaje da je sve ovo mogla da shvati ranije, iako smatra da mnogi roditelji ne bi prepoznali ozbiljnost situacije do mnogo kasnijeg uzrasta, kada dete ima 7 ili 8 godina.
Dijagnoza koja menja sve
Mugdha je, ipak, shvatila ozbiljnost situacije tek kada je njen sin prošao testiranje za predškolsku ustanovu. Tada je postalo jasno da je autizam bio u pitanju, a taj trenutak je bio veoma težak za nju. Dijagnoza autizma bila je za nju pravo emotivno srušavanje sveta. Kako kaže, teško je bilo pomiriti se sa činjenicom da njen sin nikada neće biti kao ostala deca. Ipak, sa vremena na vreme, kada se suočila sa realnošću, ona je shvatila da može da preuzme kontrolu i da se fokusira na pronalaženje rešenja i podrške, umesto da se povuče u tugu i bes.
Pisanje bloga kao izlaz
Mugdha je u početku pomislila da neće moći da nastavi sa radom, jer je sav njen fokus bio na Madhavu. Međutim, umesto da se povuče, ona je našla način da kanališe svoje emocije i iskustva. Počela je da piše blog, u kojem je delila svoja iskustva i izazove kroz koje je prolazila kao majka deteta sa autizmom. Taj blog je brzo postao platforma za povezivanje sa drugim roditeljima u sličnim situacijama. Mugdha je otkrila grupe za podršku, koje su joj pomogle da razjasni pojmove vezane za neurodiverzitet i nauči više o načinima na koje može da pomogne svom detetu, ali i drugim roditeljima u ovoj situaciji.
Pristup detetu sa autizmom
Mugdha je svoj pristup odgajanju sina promenila kada je shvatila da se, umesto da se fokusira na njegove nedostatke, mora koncentrisati na vrline koje poseduje. Prepoznala je da njen sin brzo uči i da se odlikuje disciplinom i snagom. Njegov mozak je brz u učenju kroz ponavljanje, i dok nije u mogućnosti da se snadje u klasičnom okruženju sa mnogo drugih ljudi, postigao je značajan napredak kada je radio jedan na jedan. Mugdha ističe da sada ima mnogo manje loših dana, jer je bolje upoznala svog sina i zna kako da predvidi njegove reakcije i izbegne situacije koje bi mogle izazvati njegov negativni odgovor.
Briga o sebi kao roditelju
Uz svu brigu o svom detetu, Mugdha je naučila da se mora posvetiti i sopstvenom zdravlju. Kako bi bila u mogućnosti da pruži najbolju moguću podršku svom sinu, ona je postala svesna koliko je važno da ostane zdrava i fizički i mentalno. Održava svoju fizičku kondiciju vežbanjem, a svoje mentalno zdravlje čuva kroz druženje sa prijateljima i balansiran život. Njen savet roditeljima je vrlo jasan i konkretan: posmatrajte svoje dete, primetite ako se javljaju bilo kakve neobičnosti i reagujte odmah. Nema potrebe čekati – brzina reakcije može napraviti razliku u životu vašeg deteta.
Zaključak: Snaga i nada
Mugdha Kalra je primer hrabrosti i pozitivnog pristupa u suočavanju sa izazovima koje donosi roditeljstvo deteta sa autizmom. Umesto da se povuče i osudi svoju sudbinu, ona je izabrala da se bori i koristi svoju platformu da edukuje sebe i druge. Kroz sve to, njena poruka je jasna: roditelji ne treba da čekaju da bi se nešto promenilo, već da odmah prepoznaju i reše potencijalne probleme. Ljubav, strpljenje i briga za sebe kao roditelja ključni su elementi kako bi se suočili sa izazovima roditeljstva.