U današnjem članku donosimo neke zanimljivosti o onome što nazivamo obješenom kožom, a što je svima nama trn u oku. U medicini se naziva sarkopenija, a definira se kao smanjenje mišićne mase i snage, obično povezano sa starenjem.
Ključno je razumjeti da ovo stanje nije ograničeno samo na starije osobe. Mlađi pojedinci također mogu biti pogođeni, posebno oni koji vode sjedilački način života, ne vježbaju dovoljno i ne konzumiraju dovoljno proteina.
- Stariji pojedinci često primjećuju: “Stariti nije teško; izazov nastaje kada tijelo ne posluša um.” Kako vrijeme prolazi, sve više postajemo svjesni svoje sve manje snage, borbe naših nogu da nas podrže i činjenice da se čak i rutinski zadaci mogu pretvoriti u prepreke. Iako mnogi ove promjene mogu pripisati isključivo procesu starenja, postoji stanje koje često leži ispod površine – sarkopenija. Ova tiha i podmukla nevolja često se previđa; međutim, to nije neizbježna sudbina. To zahtijeva naše pravovremeno prepoznavanje i odgovarajući odgovor.
Dr. William Morrison naglašava da sarkopenija često prolazi nezapaženo, jer se njezini simptomi obično pripisuju “normalnom starenju”. U stvarnosti, opadanje snage nije inherentno prirodan proces; nego služi kao pokazatelj da tijelo signalizira za pomoć.
Brojni su čimbenici koji doprinose nastanku ovog stanja:Starenje – uočeno je da nakon 50. godine života dolazi do prirodnog smanjenja mišićne mase.Neadekvatna konzumacija proteina dovodi do toga da tijelu nedostaju esencijalni hranjivi sastojci potrebni za popravak i održavanje mišićnog tkiva.Nedostatak tjelesne aktivnosti s vremenom dovodi do propadanja i slabljenja mišića koji nisu angažirani.
Kronične bolesti, uključujući dijabetes i artritis, dodatno smanjuju snagu tijela.Nedostaci magnezija i vitamina D nepovoljno utječu na pokretljivost, snagu i ukupnu otpornost tijela.Znakovi sarkopenije mogu ostati neotkriveni; međutim, posljedice su značajne, uključujući padove, ozljede, smanjenu pokretljivost i pad kvalitete života.Kako je izjavio dr. Matthew Thorpe, sarkopenija se manifestira na sljedeće načine:
Smanjena mišićna snaga može rezultirati poteškoćama pri podizanju predmeta ili uspinjanju stepenicama.Smanjenje mišićne mase rezultira “mekšim” izgledom tijela, popraćenim smanjenjem snage i blijeđenjem mišićne definicije.Umor i iscrpljenost – čak i nakon minimalnog napora.Neadekvatna ravnoteža i povećana sklonost padu često rezultiraju ozljedama.Oštećena pokretljivost i fleksibilnost – izazovi povezani sa savijanjem, okretanjem ili kretanjem.
- Ohrabrujuće je to što se sarkopenija, ako joj se odmah pristupi, može ublažiti i potencijalno preokrenuti. U nastavku su navedeni bitni koraci:Dosljedno bavljenje tjelesnim vježbanjemTrening otpora, uključujući aktivnosti poput dizanja utega, smatra se najučinkovitijom metodom za održavanje mišićne mase.Preporučljivo je baviti se tjelesnim vježbama najmanje tri puta tjedno, uz lagane kardiovaskularne aktivnosti.
Adekvatna konzumacija proteinaProteini služe kao temeljne komponente za izgradnju i regeneraciju mišićnog tkiva.Preporuča se da starije odrasle osobe dnevno unose između 1,2 do 1,5 grama proteina po kilogramu tjelesne težine, pri čemu se proteini unose iz namirnica kao što su jaja, meso, riba, mahunarke i mliječni proizvodi.Dodavanje vitamina D i dodataka magnezija.Vitamin D igra ključnu ulogu u održavanju zdravlja kostiju i osiguravanju pravilne funkcije mišića.
Magnezij igra ključnu ulogu u borbi protiv umora i olakšavanju kontrakcije mišića.Osobito je koristan za starije osobe ili osobe koje su značajno smanjile mišićnu masu.Pomaže u ponovnom uspostavljanju funkcionalnosti dok poboljšava mobilnost i koordinaciju.Farmaceutika i zdravstvena pomoćU posebnim slučajevima liječnici mogu propisati lijekove usmjerene na povećanje mišićne mase ili snage.Ovaj pristup treba dosljedno prilagođavati pojedincu i provoditi pod vodstvom kvalificiranog stručnjaka.
Sarkopeniju ne treba promatrati kao neizbježnu posljedicu starenja; nego služi kao upozoravajući signal da je tijelu potrebna odgovarajuća njega, prehrana i tjelesna aktivnost. Mišići su kamen temeljac zdravog postojanja jer nas podupiru, štite, olakšavaju kretanje i omogućuju neovisnost i aktivan način života.
Bez obzira na dob, uvijek je moguće pokrenuti male akcije: bilo da je riječ o šetnji, laganom istezanju, dodatnom porciji jaja za doručak ili dodatnoj čaši mlijeka. Svaki pokret i svaki gram proteina služi kao ulaganje u budućnost koju karakterizira stabilnost, lišena straha i popraćena osmijehom u pokretu.