U današnjem članku bavićemo se likom i delom Iva Andrića, jednog od najvećih književnika 20. veka, koji je ostavio neizbrisiv trag u svetskoj književnosti.

  • Andrić je bio čovek duboke složenosti i suprotstavljenosti, književnik koji je kroz svoje dela govorio mnogo o svom vremenu, a istovremeno ostao neuhvatljiv i enigmatičan za savremenike.

Ivo Andrić nije bio samo pisac, već i pronicljiv posmatrač svog doba, što se odražavalo kroz njegovu distanciranost od javnosti i medija. Bio je čovek koji je celog života voleo da stoji sa strane, ćutljiv i često nezadovoljan sobom, daleko od buke političkih i društvenih zbivanja, ali duboko posvećen svojoj književnosti. Njegov životni put bio je isprepleten različitim fazama: kao mladić bio je izvorni Jugosloven, zatim kratko vreme mason, a kasnije se smirio u liku jugoslovenskog komuniste i srpskog pisca. Sve te uloge nikada nisu postale njegova primarna odrednica — ostao je, pre svega, pisac koji posmatra, ali ne predvodi svoje vreme. Upravo ta odluka mu je omogućila da dobije prostor i vreme za stvaranje svojih velikih dela.

Kao dobitnik Nobelove nagrade za književnost i autor večnih romana poput Na Drini ćuprija, Travnička hronika, Prokleta avlija i Gospođica, Andrić zauzima posebno mesto u književnoj istoriji. Njegove knjige su bezvremenske, a teme koje obrađuje ostaju aktuelne i danas, jer se bave složenim ljudskim sudbinama i istorijskim previranjima na Balkanu. Ipak, iza ove blistave reputacije krije se čovek koji je zaista bio izrazito povučen, naročito kada je reč o njegovoj ličnosti i privatnom životu.

Za razliku od mnogih pisaca koji su voljeli da budu u centru pažnje, Andrić je izbegavao intervjue i javne nastupe. Prema rečima profesora Milivoja Pavlovića, koji je pisao o Andriću, on je verovao da pisac ne treba da posreduje između publike i svog dela. To znači da nije smatrao svoj zadatak da tumači ili objašnjava svoja dela javnosti, već da ona moraju govoriti same za sebe. Kada bi se pojavljivale senzacionalističke ili netačne informacije o njemu, Andrić ih je prihvatao sa smirenim humorom i nikada nije posećivao demantima ili polemikama.

  • Njegova uzdržanost u odnosu na lične teme najbolje se vidi u jednoj poznatoj anegdoti zabeleženoj od strane Miroslava Karaulca. Pred odlazak u Švedsku na primanje Nobelove nagrade, novinarka je, u želji da izazove reakciju, upitala Andrića kako se oseća kao “najveći Hrvat”. Njegov odgovor bio je kratak i jasan, ali i pun dostojanstva: „Gospođo, ja sam pre svega Beograđanin. Naš intervju je završen.“ Ovim je jasno pokazao koliko nije voleo da ga se svrstava u nacionalne okvire i koliko mu je bila važna njegova lična autonomija i distanca prema etničkim i političkim pritiscima.

  • Ovaj detalj osvetljava i njegovu unutrašnju složenost, jer je istovremeno bio predan različitim idejama, ali one nikada nisu prodrle do njegove ličnosti dublje od stranica njegovih zabeleški i dela. Njegovo srce, za koje su mnogi nagađali kome pripada, bilo je, kako se čini, poklonjeno samo književnosti i umetnosti.

Andrićev stav o književnosti kao umetnosti koja treba da ostane nezavisna od sopstvenog autora i njegove izbeglice od javnosti, čine ga jednom od najzagonetnijih ličnosti jugoslovenskog i svetskog kulturnog prostora. Bio je čovek koji je razumeo da književnik ne može biti ni politički vođa ni aktivni učesnik istorijskih događaja, ali da ipak mora biti njihova tiha svedočanstva i analitičar.

Njegova dela, u kojima se isprepliću istorija, filozofija i duboka ljudska drama, odražavaju njegovu posvećenost da kroz priče običnih ljudi predstavi sudbine velikih vremena. Upravo to ga je učinilo autorom koji nadilazi svoje doba, ostavljajući trajni pečat u književnom svetu. Njegov način života, pun samokontrole i suzdržanosti, bio je u potpunoj suprotnosti sa bogatstvom unutrašnjih refleksija koje je pretočio u svoje knjige.

Ukratko, Ivo Andrić je ostao arhitekta svoje sudbine i pisac bez premca, čija dela i danas inspirišu i govore o univerzalnim temama. Njegova sposobnost da posmatra i beleži, bez da se uključi u haos svog vremena, omogućila mu je da izgradi most između prošlosti i sadašnjosti, baš kao što je to i opisao u svom najpoznatijem delu, Na Drini ćuprija.

Tako je Andrić ostao jedna od onih figura koje nisu samo književnici, već i večiti svedoci istorije, čiji glas ne prestaje da dopire do nas, uprkos njegovoj ličnoj skromnosti i povučenosti. Njegov život i rad dokaz su da se veličina može meriti ne samo prisustvom u javnosti, već i dubinom posvećenosti umetnosti i verom u moć reči

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!