Nebojša Jovanović, vrlo cijenjeni srpski psiholog, psihoterapeut i pisac, iskreno govori o različitim izazovima koji utječu na živote svakodnevnih pojedinaca.Slijedi dokumentirani prikaz terapijskih seansi koje je vodio psiholog Nebojša Jovanović:
Pojedinci nam se obično čine nezanimljivima kada ih nemamo istinsko razumijevanje, kada nisu u dodiru sa svojim vlastitim identitetom ili kada smo odvojeni od sebe. Taj mi je uvid prenio ono što nazivam svojim “najdosadnijim klijentom na svijetu”. Sažeto ću ispričati jednu svoju psihoterapijsku seansu tijekom koje sam značajno odstupio od ustaljenih psihoterapijskih načela. Da sam se pridržavao ispravne prakse, uvjeren sam da naša seansa ne bi dala značajnije rezultate.
- Prije otprilike 25 godina surađivao sam s klijentom kojeg sam mentalno zvao “smor”, etiketirajući ga kao “najdosadnijeg klijenta na svijetu”. U tom je trenutku imao jedva 40 godina, radio je kao službenik na šalteru ustanove i bio je nepotpuni student prava s još nekoliko ispita za dovršiti. Živio je u naslijeđenom stanu i primao stalnu plaću koja mu je omogućavala da “pristojno živi”. Osim toga, bio je u vezi s djevojkom nekoliko godina i imao je ograničen krug prijatelja. Svoje postojanje opisao je kao “normalan život”. Problem koji ga je potaknuo da potraži pomoć bio je sveprisutni osjećaj apatije, zajedno s osjećajima nezadovoljstva i neispunjenosti.
Njegova fraza kojom je opisao to stanje bila je “Mrzim živjeti”. Započeli smo istraživanje temeljnih razloga njegovog nezadovoljstva i ravnodušnosti. Ipak, nije uspio identificirati nijednog od njih.“Sve je dobro…” primijetio je, “ali i dalje se tako osjećam.Posao koji je obavljao smatran je za njega “prihvatljivim”; nije bilo ni zahtjevno ni stresno, a naknada je dosljedno primana. Čak i da je završio studij, ne bi doživio poboljšanje svojih osjećaja u vezi sa svojom situacijom. Bez obzira na prirodu posla, njegova jedina motivacija ostaje novčana naknada, lišena bilo kakvih daljnjih ambicija ili očekivanja vezanih uz posao.
Djevojka je također smatrala da je situacija “prihvatljiva”. Nije bilo argumenata; nije bila posebno zahtjevna, a njihov zajednički život okarakteriziran je kao “normalan”. Njegovi prijatelji bili su jednako “primjereni”, uvijek dostupni za pomoć kada je to bilo potrebno, a on im je uzvraćao podršku. Njihove interakcije događale su se “tu i tamo” dok su sjedili zajedno. Svoju užu obitelj promatrao je kao “normalnu… običnu”. Općenito, sve se činilo zadovoljavajućim, osim njegove apatije – izražavao je duboku mržnju prema životu. Kako je vrijeme prolazilo kroz svaku terapijsku seansu, počela sam prepoznavati svoju sve veću dosadu zbog našeg zajedničkog rada.
- Sesije su bile monotone, sastojale su se od njegovih upornih pritužbi na osjećaj depresije, nedostatka ispunjenja i tvrdnje da je sve u redu. Postavljao sam pitanja i naknadne upite, tražeći korijene njegova nezadovoljstva. Suočio sam ga s mogućnošću da je možda u stanju otpora, izbjegavajući neugodne istine koje bi mogle objasniti njegovo stanje. Međutim, nisu se pojavila nova saznanja koja bi rasvijetlila razloge njegove apatije. Počela sam se pitati nisam li ja najprikladniji terapeut za njega i pokušala sam razgovarati o njegovim osjećajima prema meni. Ipak, u njegovim sam očima ostala “prihvatljiva” i “prikladna”.
Pokrenuo sam razgovore s kolegom u vezi s mogućnošću njegovog ulaska u terapiju, budući da sumnjam da sam možda doživio oblik “kontratransfera”, iako nisam mogao u potpunosti shvatiti njegovu prirodu. Problem nije proizlazio samo iz osjećaja dosade s kojim sam se susretao, već i iz glavobolja koje su se javljale prije i tijekom naših zajedničkih seansi. Često sam osjećao neodoljiv poriv da zaključim raspravu i temeljito preispitam situaciju.
Razmišljao sam je li to bila projekcija njegovih emocija na mene, možda oblik projektivne identifikacije, ili sam nesvjesno prenio osjećaje s jedne od svojih primarnih figura na njega; međutim, činilo se da su sva ta razmatranja bila samo nagađanja.
Tijekom jedne od terapijskih seansi u kojoj je još jednom izrazio svoje osjećaje apatije, osjetila sam dosadu i glavobolju, što je dovelo do trenutka kada sam stvarno “pukla”. S usana mi je pobjeglo pitanje nabijeno žestinom: “Jeste li ikada u bilo čemu u životu našli ispunjenje? Jeste li se upustili u neki pothvat iz srca?
- Ikad?” Prethodno sam se suzdržao, razmišljajući što da poduzmem; međutim, osjetio sam da je moj odgovor bio opravdan. Također sam shvatio da ga nisam naljutio, unatoč osobnoj prirodi mog upita, što je možda bilo bolje od bezličnosti moje prethodne nesudjelovanja.Promatrao me sa čuđenjem, iako ne bez natruhe ravnodušnosti, i odgovorio tonom koji je odavao i stidljivost i zbunjenost:
„Uistinu, jesam, međutim pokazalo se da je to uzaludno.”U čemu je problem?” Raspitao sam se kod njega.”Doista, ono čime sam bio zaokupljen… bile su to obične trivijalnosti”, odgovorio je.”Molim vas, podijelite sa mnom neka saznanja o tim trivijalnim i beznačajnim stvarima koje su vas izjedale; ove ozbiljne i ‘normalne’ teme dovele su i vas i mene do krajnje dosade.” U tom sam trenutku bio zatečen vlastitim odgovorom. Pitao sam se jesu li mi neke misli pobjegle iz glave, ali sam se pitao zašto sam ustrajao na ovaj način. To svakako nije odavalo terapeutski, popustljiv, nedirektivan ili neutralan ton. Nasmiješio se – to je bilo prvi put – i odgovorio:
- “Proveo sam cijeli dan cijepajući drva, izrađujući razne figure i baveći se takvim aktivnostima umjesto da se bavim nečim produktivnijim i časnijim.”Čije su to riječi?” ubacio sam se s upitom. …a onda sam, sasvim naglo, prestao s tim ponašanjem i stekao mudrost…(“Uistinu, ti posjeduješ inteligenciju”, razmišljao sam). Kako smo se približavali završetku sesije, oklijevao sam dalje ulaziti u temu; umjesto toga, samo sam pitao postoji li nešto u njegovim postupcima što je pridonijelo njegovoj konačnoj bistrini.
“Postoji podrum pun ovih besmislenih predmeta… Dosljedno ih se namjeravam riješiti…Pitao sam bi li mogao uzeti neke od tih gluposti za moje ispitivanje. Promatrao me s “bijelim” izrazom lica, naizgled ispitujući: “Je li ovaj pojedinac nesposoban? Zašto traži gluposti iz podruma?” Ipak, ljubazno je pristao na moj zahtjev.Tijekom sljedećeg sastanka bio sam zatečen. Stigao je noseći torbu s predmetom neobičnog oblika i promrmljao: “Evo, donio sam jednu svoju skalameriju”, popraćen nervoznim, bojažljivim osmijehom.
“Dopustite mi da izrazim svoje istinsko zanimanje”, primijetio sam, prepoznavši svoju znatiželju i odsutnost glavobolje. Dok je iz torbe vadio “skalameriju” umotanu u mesarski papir, oči su mi se raširile od zaprepaštenja i ostala sam bez daha. Iako se suzdržavam od upotrebe psovki u prisutnosti klijenata, psovka mi je nehotice pobjegla s usana zajedno s mojim riječima.
“Jeste li vi ovo stvorili!?” Ugledao sam izuzetnu umjetničku skulpturu, zamršeni sklop upletenih i isprepletenih drvenih spirala koje su se spajale u skladnu polifoniju cjelinu. Uhvatila sam se kako žudim da ga posjedujem, da mu se divim u slobodno vrijeme – osjećaj koji se vrlo rijetko javlja. Klijent me promatrao zbunjeno, naizgled rastrgan između iščekivanja mog odbacivanja djela kao “kakva glupost, jesi li tome posvetio svoje vrijeme?” i prepoznavši autentični entuzijazam koji sam osjećao.
- Vaš izraz lica izražava iznenađenje i čini se da razmišljate: “Je li ova osoba luda?” Kimanjem je potvrdio moj dojam. “Međutim, ovo je remek-djelo. Zaista je izvanredno”, primijetio sam, na trenutak ostavljajući po strani terapijski kontekst i svoju obvezu da ostanem neutralan (neutralnost je, zapravo, bila izvan mojih sposobnosti). Zašutio je, spustivši pogled… činilo mi se da su suze na pomolu.
“Bio bih krajnje obeshrabren zatvoriti tako izvanredan talent u podrum”, primijetio sam tonom strogosti.”Doista, osjećam da sam već preminuo…” promrmljao je.Raspitivao sam se o njegovom trenutnom emocionalnom stanju. “Promašen”, odgovorio je, “kao da sam promašio život.
Gledao sam u lik u tišini, razmišljajući što bih mu trebao prenijeti. Kroz glavu mi je prošla misao: propustio si svoj život. Razmišljao sam o ogromnom trudu koji je potreban da se uguši takva kreativnost u sebi, shvaćajući da bi to moglo dovesti do pulsirajuće glavobolje, osjećaja toliko intenzivnog da čovjek osjeti poriv da eksplodira. Shvatio sam glavobolje koje sam iskusio dok sam surađivao s njim, dok sam nesvjesno rezonirao s njegovim unutarnjim nemirom, tim “raspadom” sukobljenih emocija.
Nakon razdoblja šutnje, pitao sam mogu li kupiti skulpturu. Odgovorio je izjavom da je glupo prodavati stvari koje je smatrao beskorisnim, a koje su samo pretrpale njegov podrum, i ponudio mi ih je na dar ako to cijenim.Izrazio sam svoj prigovor, navodeći da ne mogu dobiti na dar predmet značajnije vrijednosti; međutim, ostao sam zainteresiran za kupnju njegove skulpture. Naknadno smo se uključili u oblik pregovora koji se odvijao suprotno.
Pokušao me nagovoriti da skulpturu nabavim za simboličnu naknadu, ne znajući da sam je već kupio. Naposljetku sam uspio dogovoriti cijenu koja bi ublažila svaki osjećaj krivnje što bih dobio nešto vrijedno bez odgovarajuće naknade. Na kraju smo postigli dogovor o tome što bi se moglo smatrati “fer” cijenom, iako sam je i dalje doživljavao kao prilično nisku. Nasuprot tome, otišao je s dojmom da sam mu dao kompenzaciju ne zato što je skulptura imala istinsku vrijednost, već da bih ga “ohrabrio” i pružio uslugu, čime sam povećao njezinu percipiranu vrijednost.
- Skulptura je postavljena u radnu sobu. Sljedećih tjedan dana gotovo svaki pojedinac koji je ušao u tu prostoriju raspitivao se o njezinu podrijetlu, identitetu umjetnika te o tome gdje se mogu pogledati i kupiti njegova djela. Nakon objave ove informacije uslijedila je dugotrajna šutnja. Kada su ga pitali što osjeća prema skulpturi, odgovorio je: “Mislim, još uvijek mi je nedostajao život… zbog toga me ništa ne ispunjava. Je li sada prekasno?
Obavijestio sam ga da je sada u poziciji da upravlja situacijom bez da ga se smatra nitkovom. Čini mi se da ima potencijala zaraditi respektabilnu zaradu od ovog pothvata, budući da vlada velik interes za njegove kreacije. Pitao sam mogu li zainteresiranima dati njegov broj telefona, na što je odgovorio potvrdno.Sljedeće sesije pokazale su se prilično živahnima, sadržavajući značajnu količinu emocionalno nabijenog materijala koji se tiče njegovog odnosa s ocem. Za to vrijeme likvidirao je “škaljamere” iz podruma i započeo stvaranje novih.
Njegova je inicijativa postala vrlo živa. Trenutačno živi u inozemstvu, posjeduje više galerija, zarađuje ugodan prihod od svojih umjetničkih nastojanja i ostaje privlačan i sebi i drugima. Razmišljanje o njemu ne izaziva nikakvu nelagodu u mojim mislima. Tješim se činjenicom da vlastitu nevolju nisam ublažio prebacujući je na kolegu. Osim toga, shvatio sam da se mnoštvo vrijednih spoznaja često može sakriti iza fasade dosade; za pojedinca je korisno povremeno doživjeti “škljocanje”, čak i kada ispunjava ulogu psihoterapeuta. Iako načela i preporuke psihoterapije služe kao učinkovite smjernice za praksu, postoje slučajevi kada se ne primjenjuju. (Često podsjećam svoje edukatore psihoterapeute na ovo: “sve čemu vas učim je vrijedno, osim kada nije”).