U današnjem članku govorićemo o jednoj veoma važnoj, ali često zanemarenoj temi u svetu baštovanstva pravilnom uklanjanju uvelih pupoljaka ruža.
Iako mnogi ljubitelji vrtlarenja uživaju u pogledu na procvetale ruže, malo njih zna koliko je važno pažljivo brinuti o njima čak i nakon što cvetovi počnu da venu. Uvele latice nisu samo vizuelni nedostatak, već predstavljaju i ozbiljnu prepreku zdravlju i ponovnom cvetanju biljke. Pravilnom negom možemo podstaći ruže da cvetaju bogatije, duže i sa više vitalnosti.
- Ruže su s razlogom prozvane kraljicama svakog vrta. Njihova graciozna lepota, opojan miris i raznovrsne boje unose eleganciju i život u svaki kutak bašte. Međutim, da bi ruža uvek bila u svom najboljem izdanju, neophodna je redovna nega. Jedna od najvažnijih, ali često zanemarenih aktivnosti jeste pravovremeno uklanjanje precvetalih pupoljaka. Ovo nije samo stvar estetike. Ako se stari cvetovi ostave na biljci, ruža prirodno prelazi u fazu stvaranja semena. Na taj način gubi dragocenu energiju koju bi inače iskoristila za razvoj novih pupoljaka.
Još jedna opasnost koja se javlja kod uvelih cvetova jeste pojava gljivičnih oboljenja. Uvenule latice zadržavaju vlagu i postaju idealna sredina za razvoj različitih bolesti. Takođe, same biljke izgledaju zanemareno i gube svoj dekorativni potencijal. Da bismo to izbegli, neophodno je pravilno i u pravo vreme orezati ruže.
Prvi korak u ovom postupku je sačekati da cvet u potpunosti završi svoj životni ciklus. Ne treba žuriti – tek kada latice počnu da gube boju, venu i otpadaju, vreme je za intervenciju. Sledeći korak jeste pronalaženje prvog punog lista sa pet listića. Na stabljikama ruža, listovi koji imaju tri listića su manji i često se javljaju bliže cvetu, dok su oni sa pet listova snažniji i nalaze se nešto niže. Upravo iznad tog lista je idealno mesto za rez jer se tu krije aktivni pupoljak iz kojeg će se razviti novi cvet.
- Prilikom orezivanja, važno je koristiti oštre i čiste makaze. Rez bi trebalo da bude pod uglom od 45 stepeni, otprilike pola centimetra iznad pupoljka, i to tako da je nagnut od njega. Ovaj ugao omogućava da voda slobodno sklizne sa preseka i time se smanjuje rizik od truljenja. Uvek imajte pri ruci alkohol ili antiseptik kojim ćete dezinfikovati alat – čist alat znači zdravu biljku.
Pored uklanjanja uvelih cvetova, preporučuje se da se u isto vreme oslobodite i drugih delova biljke koji je opterećuju. To uključuje požutele listove, slabe izdanke i tanjušne grančice koje ne doprinose zdravlju biljke. Na ovaj način omogućavate ruži da sav svoj rast usmeri ka snažnijim i zdravijim delovima, što direktno utiče na obilnije cvetanje.
Orezivanje je najbolje obavljati u jutarnjim ili večernjim satima, kada sunce nije prejako, jer su tada biljke manje izložene stresu. Takođe, izaberite suv i stabilan dan za ovu aktivnost – vlaga povećava rizik od infekcija na sveže isečenim mestima.Nakon orezivanja, biljka će biti blago oslabljena, pa joj je potrebno dodatno jačanje. Upotreba specijalizovanog đubriva za ruže će pomoći biljci da se brzo oporavi, razvije nove pupoljke i bude otpornija na spoljne uticaje.
Ruže “osećaju” pažnju. Kada ih negujete pravilno i redovno uklanjate precvetale delove, šaljete im signal da je vreme za novo cvetanje. Rezultat toga su zdrave, vitalne biljke koje obilno cvetaju tokom cele sezone. Osim što će vaš vrt izgledati raskošno, ove mere doprineće i većoj otpornosti na bolesti i štetočine.Briga o ružama ne mora biti zahtevna – ona je više od obaveze, ona je izraz ljubavi prema prirodi. I ono što je najlepše, ta ljubav se uvek vraća – kroz predivne cvetove koji unose mir, lepotu i radost u svaki dan.