Većina nas koristi je za zamatanje ostataka hrane ili za zaštitu tava, a zapravo ne znamo da ta tanka sjajna traka može postati moćna amajlija protiv nepoželjnih gostiju i četveronožnih i pernatih. Za početak, vratimo se u prošlost.
Aluminijsku foliju, kakvu danas poznajemo, izumio je švicarski inženjer dr. Lauber davne 1910. godine. On je razvio tehniku koja je omogućila tankom sloju aluminija da prođe kroz ogromne čelične valjke, što je rezultiralo finom, fleksibilnom metalnom trakom. Samo tri godine kasnije, Švicarska je ovu inovaciju već počela koristiti u komercijalne svrhe, najprije za pakiranje čokolade – tko bi rekao da će nešto tako obično imati tako široku primjenu?
- No, vratimo se sadašnjosti. Osim što čuva hranu, aluminijska folija se pokazala i kao pravi zaštitnik doma. Vjerovali ili ne, ako ga postavite ispred ulaznih vrata, može spriječiti dolazak nepoželjnih gostiju – od lutalica do dosadnih ptica i glodavaca.
Za one koji imaju vrtove ili dvorišta, posebno u gradovima, problem mačaka koje tumaraju može biti vrlo stvaran. Ove znatiželjne životinje često dolaze na vrata, istražuju, ostavljaju tragove, a ponekad i uđu. Jednostavan, ali genijalan trik je nalijepiti komad aluminijske folije na štapić i staviti ga blizu vrata – poput zastavice. Što se tada događa? Vjetar njiše foliju, proizvodi šuškavi zvuk i odbija životinje. Zvuk koji se nama čini bezopasnim za njih je zvučni alarm.
Ali to nije sve. Mačke i psi imaju razvijena osjetila, a odbljesak svjetlosti koji se reflektira od sjajne folije često ih zbunjuje. Isto je i s golubovima – pticama koje mnogi pokušavaju udaljiti od svojih terasa, balkona i prozora. Postavljanjem folije preko balkonske ograde stvara se vizualna barijera. Sunčeve zrake se reflektiraju stvarajući blistav odsjaj i uznemirujući ptice koje tada instinktivno biraju drugo mjesto za slijetanje.
- A što se miševa i štakora tiče, aluminijska folija igra još veću ulogu. Možda su ti mali noćni gosti slatki u crtićima, ali u stvarnosti – nisu ni najmanje poželjni. Postavljanjem folije na mjesta gdje se često kreću (ispod sudopera, iza hladnjaka, oko cijevi) stvaramo barijeru koju ne vole vidjeti niti dodirivati.
Prvo, njihove kandže nisu prilagođene skliskim površinama, pa im je teško kretati se. Drugo, zvuk folije kada je dodiruju – nepodnošljiv im je, zbog iznimno osjetljivih bubnjića. I treće, miris aluminija (iako ga gotovo ne osjećamo), prikriva druge mirise, poput hrane, što dodatno zbunjuje ova bića. Štakori, poznati po svojoj sposobnosti grizanja drveta i zidova, rijetko pokušavaju isto s folijom, jer im je jednostavno odbojna.
Ako na zidovima imate pukotine, rupe ili sumnjiva mjesta, jednostavno umetnite smotanu aluminijsku foliju. Jeftin je, brz i učinkovit.I dok će neki odmahnuti rukom i reći: “Ma, to je glupo”, istina je da mnogi diljem svijeta koriste foliju kao neinvazivnu metodu rješavanja svakodnevnih problema. Jer – ne šteti, ne zagađuje, nije opasno za životinje, a pomaže.
Oni koji imaju terase koje redovito posjećuju ptice znaju koliko to može biti nezgodno. Osim izmeta koji kvari estetiku i miris, ptice često znaju sviti gnijezda na neprikladnim mjestima. Umjesto agresivnih metoda dovoljna je samo mala traka folije na strateškim dijelovima. Učinak će biti iznenađujuće pozitivan.
Važno je napomenuti – cilj nije ozlijediti životinje, već ih samo odvratiti od ulaska u prostor u kojem nisu poželjne. U tom smislu aluminijska folija postaje svojevrsna nevidljiva granica.Na kraju, ova divna folija ne zauzima puno mjesta, a blagodati se mjere mirom, čistoćom i zaštićenošću doma. I sve to – bez kemikalija, bez štetnih tvari, bez velikih troškova.Stoga sljedeći put kad uzmete aluminijsku foliju za omotavanje sendviča, sjetite se da u rukama imate moćno oružje protiv neželjenih gostiju. I ne, to nije praznovjerje – to je samo dobar stari kućni trik, koji je jednako vrijedan kao i svaka moderna naprava.