Zlatan Ibrahimović ranije je dao sporan odgovor u vezi s njegovom predanošću vjerskim uvjerenjima. Proslavljeni nogometaš Zlatan Ibrahimović i nakon završetka profesionalne igračke karijere ostaje u središtu pozornosti svojim izjavama i ponašanjem. U svojoj sadašnjoj ulozi savjetnika vlasnika AC Milana Gerryja Cardinalea, nedavno se pozabavio osjetljivom temom religije, stvari koja je kroz povijest izazivala neprijateljstvo prema njemu, kako navodi Mondo.

Zlatan je dulje vrijeme poticao rasprave o kršćanskim blagdanima, što je izazvalo popriličnu nevolju među brojnim pristašama. Ipak, svoje mišljenje o toj temi rijetko je iznosio na javnim tribinama. U nedavnom intervjuu za The Athletic, otkrio je svoje stajalište o temi koja intrigira čovječanstvo kroz stoljeća i ostaje katalizator rasprava, često rezultirajući društvenim rascjepima. Unatoč tome, Zlatan pokazuje minimalnu zabrinutost po tom pitanju. Na pitanje novinara: “Zlatane, ti si potomak katolkinje i muslimana; da li se identificiraš kao religiozan?

  • Poznati sportaš se odmah pozabavio tim pitanjem, rekavši: “Ne podržavam nijedno uvjerenje osim poštovanja. Dakle, kada izjavljujem ‘samo mi Bog može suditi’, kome upućujem te riječi?” Zlatan je naglasio da, iako te riječi ima istetovirane na tijelu, one nisu bile namijenjene njegovim kritičarima, već njemu samom. “Dopustite mi da ponudim relevantan primjer. Nakon što je moj brat preminuo od leukemije, počeo sam preispitivati ​​postojanje Boga u trenutku svoje potrebe.”

Svakodnevni izrazi zahvalnosti Bogu čine se molitvom; međutim, netko bi mogao dovesti u pitanje prisutnost Boga tijekom tog vremena. “Iz moje perspektive, ja sam svoj Bog; to je suštinski element mog razmišljanja”, rekao je. Bivši sportaš naknadno je primijetio da je namjerno odabrao imati budističke tetovaže na leđima, a odluku je donio jer ih ne želi vidjeti redovito.

Osim toga, teško odrastanje uvelike je utjecalo na njegov karakter.Zlatan je rođen u Malmöu u jugoslavenskoj imigrantskoj zajednici, s majkom Jurkom iz Hrvatske i ocem Šefikom iz Bosne i Hercegovine. On se prisjeća: “Moj odgoj karakterizirala je izrazito stroga razina discipline. Moj je otac naredio da se vratim kući do osam sati navečer, a svako kašnjenje nakon tog vremena, čak i jednu minutu, dovelo bi do kazne. U kojem obliku je to kažnjavanje bilo kroz agresiju?

Svaka obitelj ima svoj jedinstveni pristup roditeljstvu. Za mene je situacija bila nešto izazovnija zbog problematičnog porijekla mojih roditelja. Upoznali su se deset godina prije početka sukoba na Balkanu, a kada je izbio rat, naše okolnosti su postale izuzetno teške”, objasnio je Zlatan Ibrahimović. Što je bilo sa Zlatanovim bratom i sestrama? U svojoj knjizi ‘Adrenalin: Moja neispričana priča’, Zlatan Ibrahimović razmišlja u jednom od najtežih razdoblja u svom životu, dajući detaljan izvještaj o gubitku svog brata Sapka.

Nažalost, Sapko je izgubio bitku s leukemijom u dobi od 42 godine, gubitak koji je duboko utjecao na slavnog nogometaša, ostavivši trajni učinak od kojeg se nikada nije u potpunosti oporavio. U svojoj biografiji, švedski napadač razmišlja: “Odlučio sam ne razmišljati o svojoj budućnosti dok budem stariji ili o tome kako bi se moje tetovaže mogle promijeniti s vremenom; stoga sam ih namjerno stavio na leđa kako bih smanjio njihovu vidljivost. Moje noge nemaju tetovaže, samo ožiljke koji predstavljaju moj stil igre i moju povijest u nogometu.

  • Na ruci imam upisan datum rođenja brata Sapka koji je preminuo u 42. godini od leukemije. Uzela ga je iz mog života u samo 14 mjeseci, zbog čega izbjegavam razmišljati o tome što me čeka i fokusiram se isključivo na sadašnji trenutak.” Nadalje je izjavio: “Nastojim mudro iskoristiti svoje vrijeme i ostati što je moguće prisutniji sa svojim sinovima i onima koje cijenim, jer sam itekako svjestan da život teče brzo i da jedan jedini liječnički pregled može sve nepovratno promijeniti.”

Nakon što se Sapko raspitao o početnoj manifestaciji svoje bolesti, ispričao je događaj tijekom kojeg je hodao ulicom i iznenada se osjećao loše, slično kao da tone. Artikulirao je doživljaj osjećaja kao da je uronjen pod vodu, boreći se za dah. Odmah je otišao u bolnicu, gdje je podvrgnut nizu pretraga; međutim, u tom trenutku mu nije pružena nikakva informacija. Sljedećeg dana liječnik je došao do mog oca kako bi utvrdio dodatne pojedinosti.

Kad se moj otac raspitivao o specifičnoj vrsti leukemije, rečeno mu je da je klasificirana kao ‘agresivna’. Nažalost, nakon početnih tretmana nije bilo znakova poboljšanja njegovog stanja; naprotiv, primijetio je pogoršanje svog zdravlja. Iako je Sapko započeo svoju terapiju, njegova se situacija pogoršala tijekom nekoliko mjeseci. Po povratku iz Pariza, gdje sam sudjelovala u performansu, otkrila sam ga natečenog i bez kose, kako se bori da se pomakne. Promatranje njega u takvom stanju predstavljalo mi je značajan izazov.

Ova stvarnost me uhvatila nespremnu. Kako bi ublažio svoju patnju, bila mu je potrebna značajna količina lijekova, no olakšanje koje su nudili bilo je samo prolazno. Nakon što mu je pomogao do kupaonice, moj se otac vratio u dnevnu sobu i po prvi put mi priznao: “Nema nade.” Susrevši njegov ozbiljan pogled, shvatila sam ozbiljnost okolnosti. Uhvatila sam se kako se mučim disati ili gutati. Kako se ovo moglo dogoditi?

  • Sapko mi je ulio nadu koju je kasnije ugasio moj otac. Unatoč posjedovanju fizičke snage, financijskih sredstava i vrijednih veza, našao sam se potpuno nemoćan u pomaganju svom bratu. To je dovelo do dubokog osjećaja bespomoćnosti, sličnog apsolutnoj nuli. “Bio sam shrvan”, otkrio je. Kako se Sapkovo stanje pogoršavalo, primili smo ga u ustanovu; međutim, ondje je ostao samo sedam dana, jer to nije bilo prikladno okruženje za njega. Zbog toga ga je moj otac odlučio vratiti kući. Bio je potpuno iscrpljen od boli i neprestanih napora potrebnih za brigu o svom sinu, zadatku koji je kontinuirano obavljao više od godinu dana bez ikakvog predaha.

Snaga mu je bila sve manja, a iako je Sapko bio lak kao perce, više ga nije mogao podići. Ova nevolja je iziskivala Sapkov povratak na kliniku. Otišao sam do bolnice i kontaktirao oca, koji mi je izašao u susret; zajedno smo se uputili do Sapkove sobe. Po našem dolasku zatekao sam ga već u komi, s nepravilnim disanjem. Moj otac je pojasnio da su intervali između svakog udaha bili sve produljeni. Kad sam se smjestio u podnožje kreveta, pokušao sam zuriti u svog brata, ali umjesto toga otkrio sam da su moju pozornost privukle produljene pauze u vlastitom disanju.

  • Otprilike petnaest minuta kasnije, moj otac je primijetio, “Eto, gotovo je…” Pitao sam, “Što? On više ne diše?” Otkrio je: “Sapko je čekao moj dolazak prije nego što je otišao; Potpuno sam sigurna da je želio moju prisutnost uz sebe. Ostala sam u krevetu, uživajući u opuštenom doručku i baveći se svojim poslovima, sve dok je on očekivao moje društvo. Tek deset minuta nakon mog dolaska moj je brat posljednji put udahnuo.”

Dok je moj otac ustao da ga pokrije plahtom, ubacio sam se, rekavši: “Ne, molim te, ne diraj ga.” Tokom dženaze na Sapkov mezar postavljene su lopate, a otac Šefik je započeo ukop posipanjem prve lopate zemlje po tabutu. Ipak, kada je došao red na Zlatana da baci sljedeću kantu zemlje, otkrio je da mu nedostaje snage da nastavi. “Našao sam se paraliziran. Lopata je tresnula na tlo. Intervatirati ga značilo bi prihvatiti njegovu smrt, ali u mojim mislima Sapko je nastavio živjeti.

Teško mi je shvatiti da ga više nema. Bio je prilično mlad; on je bio moj brat”, otkrio je. Nakon toga, Zlatan je ispričao očev odgovor na tragični događaj. “Pokopali smo ga u skladu s muslimanskim tradicijama. Otac je suzdržao suze. Ipak, sutradan je lutao po groblju i cijeli dan plakao. “Potpuno sam sam”, rekao je karizmatični Zlatan, koji često ističe neprivrženost nijednoj vjeri.

PREUZMITE BESPLATNO!

SAMO ZA NAŠE ČITATELJE!

Unesite svoj e-mail kako biste dobili BESPLATNI PRIRUČNIK "Ljekovito bilje". Otkrijte jednostavne korake za korištenje prirodnih lijekova i unaprijedite svoje zdravlje na prirodan način! 😎

Preuzmite knjigu jednim klikom!