Marijana Fejtful bila je britanska muzičarka i glumica, čiji je život bio ispunjen umetnošću, skandalima, ali i velikim borbama sa osobnim demonima. Rođena 1946. godine u Londonu, poticala je iz plemićke porodice sa majčine strane, ali je odrasla u skromnom okruženju. Njena životna priča postala je simbol kontrasta između slavne karijere i teških ličnih problema. U nastavku ćemo se detaljnije osvrnuti na njen život, karijeru i poslednje godine koje su bile obeležene borbom sa zdravstvenim problemima.

Početak karijere i muzički uspon

Marijana je svoju umetničku karijeru započela u Londonu, gde je, kao tinejdžerka, upoznala menadžera grupe Roling Stonsa, Endrjua Luga Oldama. On je prepoznao njen talenat i zatražio od Mika Džegera i Kita Ričardsa da napišu njen prvi singl. Pesma “As Tears Go By”, koju su stvorili Džeger i Ričards, postala je veliki hit 1964. godine, dospevši na Top 10 britanske liste. Usledila su još tri singla u Top 10 tokom 1965. godine, koji su takođe zabeležili uspeh i na američkim top-listama. Ovaj uspeh bio je samo početak njenog muzičkog puta, a njena karijera ubrzo je postala nezaobilazna na londonskoj sving sceni.

  • Uspon u glumi takođe je bio deo njenog umetničkog života. Marijana je igrala u pozorištu, u produkcijama Antona Čehova, u predstavama kao što su “Tri sestre” i “Hamlet”, u kojoj je tumačila ulogu Ofelije. Na sceni je bila podržana od strane tadašnjih slavnih ličnosti, uključujući Anđeliku Hjuston koja je bila njena rezerva. Zanimljivo je da je Marijana tokom ovih predstava često bila pod uticajem heroina, što je kasnije i priznala u intervjuima.

Na velikom platnu, Marijana je radila sa nekim od najpoznatijih holivudskih glumaca tog vremena, uključujući Orsona Velsa, Olivia Reda, Alena Delona i Anu Karinu. Njena najpoznatija filmska uloga bila je ona u filmu Žana Luka Godara “Made in the USA” iz 1966. godine, gde je igrala samu sebe.

Kontroverze i pad

Marijana Fejtful postala je poznata i po svojoj vezi sa članovima Roling Stonsa. Njena veza sa Mikom Džegerom bila je jedan od ključnih faktora u njenoj muzičkoj i ličnoj priči. Iako je bila u braku sa umetnikom Džonom Danbarom i dobila sina Nikolasa, brak je ubrzo okončan, a ona je započela vezu sa Džegerom. Njena droga zavisnost bila je stalni problem, a pesme poput “Dear Doctor” i “You Can’t Always Get What You Want” inspirisane su njenim teškim iskustvom sa drogama. Fejtful je često isticala da su je koristili kao muzu za pesme o drogi, što je kasnije prihvatila kao deo svoje umetničke sudbine.

  • Kontroverze su bile još izraženije tokom policijske racije 1967. godine, kada je pronađena naga u kući Kita Ričardsa, zajedno sa Džegerom i drugim muškarcima. Iako je situacija bila opisivana kao “nevino okupljanje”, Fejtful je istakla da je to bio trenutak kada je počela da gubi reputaciju, jer je, kako kaže, “žena u toj situaciji postala loša majka i kurva”. Kasnije, 1970. godine, izgubila je starateljstvo nad sinom, rastala se od Džegera i postala beskućnica.

Povratak u muziku i lične borbe

Nakon što je provela godine u Soho-u, živeći na ulicama Londona, Marijana je konačno odlučila da okrene novi list u životu. Počela je da se oslobađa zavisnosti, a 1976. godine izdala je album “Dreamin’ My Dreams”, koji je označio njen povratak na muzičku scenu. Ipak, pravi povratak dogodio se 1979. godine kada je objavila album “Broken English”. Ovaj album je postao njen najcenjeniji rad i zasluženo joj je donio nominaciju za Gremi nagradu. Na tom albumu, Fejtful je uspela da spoji sintpop i postpank, stvarajući jedinstven zvuk, prepun emocija i dubine.

  • Drogama je rekla zbogom 1985. godine, nakon što je decenijama bila pod njihovim uticajem. Ostatak njene karijere bio je obeležen redovnim objavljivanjem novih albuma, a tokom godina sarađivala je sa velikim imenima poput Nika Kejva, Dejmon Albarna i Metalikom. Marijana je kroz svoju muziku uspela da podeli lične borbe sa svetom, a njeni albumi ostali su trajni trag u muzičkoj industriji.

Kasnije godine i smrt

Marijana je bila u braku i razvoda još dva puta, sa Benom Brirljem, članom pank benda The Vibrators, i glumcem Đorđem Delom Tercu, o kojem je imala samo loša sećanja. Njen život u poslednjim godinama bio je obeležen borbom sa zdravljem, uključujući hepatitis C koji joj je dijagnostikovan 2007. godine, kao i operaciju raka dojke 2006. godine. Takođe, imala je problema sa zglobovima, što je uključivalo artritis.

  • Preminula je 2020. godine. Mik Džeger je na tužnu vest reagovao saopštenjem u kojem je istakao da će je se sećati kao divnu prijateljicu i talentovanu umetnicu. Njena smrt bila je kraj jednog izuzetnog, ali turbulentnog života koji je ostavio neizbrisiv trag u muzičkoj i filmskoj industriji.

Zaključak

Marijana Fejtful je bila žena koja je kroz svoj život prošla kroz izuzetne visine i duboke padove. Iako su je muzički uspesi i glumačke uloge učinile slavnom, njene borbe sa zavisnostima, socijalnim skandalima i privatnim tragedijama oblikovale su njen život na načine koje niko nije mogao predvideti. Bez obzira na sve teške trenutke, njena umetnost i trajni uticaj na muzičku industriju ostali su neizbrisivi, čineći je ikonom koja će zauvek biti zapamćena.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!