Juče oko 16 časova, moja ćerka i ja smo otišle na igralište nedaleko od naše kuće. Dece je već bilo dovoljno, a sve su bile u pratnji dadilja. Za razliku od mojih prijatelja kojima pričam o stvarnom stanju stvari u UAE, ova scena me nije iznenadila: za Dubai je to sasvim uobičajeno. Objasniću vam zašto se to dešava.
Ja sam Natasha, porijeklom iz Bjelorusije, trenutno živim u UAE. U svom blogu dijelim uvide o “arapskoj bajci” iz osobne perspektive i dokumentiram svoja iskustva s putovanja.Obično dadilja ne ostaje s djetetom.U Bjelorusiji, mojoj domovini, scena na igralištima izgleda sasvim drugačije. Vjerujem da sličan scenarij postoji iu Rusiji. Djeca su obično u pratnji majke ili rođaka.
- Nitko od mojih prijatelja u Bjelorusiji nikada nije zaposlio dadilje; jedina iznimka koje se sjećam je kada bi netko povremeno unajmio dadilju na sat u posebno teškim vremenima kada nitko od prijatelja ili obitelji nije mogao pomoći. Okolnosti vezane uz majčinstvo u Bjelorusiji igraju ulogu u ovoj situaciji.
Na primjer, plaćeni rodiljni dopust traje tri godine. Nadalje, bake i djedovi te drugi rođaci često se nalaze u blizini ili unutar nekoliko sati putovanja, zbog čega mladi roditelji često traže njihovu podršku. Osim toga, mnogim pojedincima često nedostaje raspoloživi prihod potreban da bi si priuštili usluge dadilje, a ideja o ostavljanju djeteta strancu općenito se smatra nekonvencionalnom, slično “povjeravanju svoje krvi nepoznatoj teti”.Izazovi za nove majke u Dubaiju uključuju ograničeni roditeljski dopust koji se nudi u UAE, koji traje od otprilike 45 do 90 dana, ovisno o poslodavcu. Nakon tog razdoblja povratak na posao je neophodan kako bi se zadržala pozicija.
Osim toga, UAE služe kao odredište za mnoge posjetitelje, od kojih većini nedostaju obiteljske veze u regiji. Zaposlenim majkama se postavlja pitanje kome mogu povjeriti svoju djecu? Mogućnosti se svode na upis u vrtić ili zapošljavanje dadilje. Ovdje leži paradoks: u Dubaiju su naknade za dječji vrtić veće od onih za dadilje i često ne zadovoljavaju potrebe roditelja, uzimajući u obzir faktore kao što su radno vrijeme, praznici sredinom tromjesečja i svakodnevne potrebe za pripremanjem obroka za dijete.
Na primjer, moja kći ide u poludnevni vrtić koji košta oko 1300 dolara mjesečno, plus još 100 dolara za ručak. To je samo pola dana! Nasuprot tome, da smo u svojoj domovini, dadilja bi mogla biti zaposlena šest dana u tjednu po 10 do 12 sati po ovoj stopi. Štoviše, ne bi se samo brinula za dijete; također bi kuhala za cijelu obitelj i čistila kuću. Ovaj aranžman nije šala; predstavlja standardni raspored i očekivanja za lokalne dadilje.
- Koji je raspon cijena usluga čuvanja djece u Dubaiju?Obično su ovdje zaposlene dadilje iz zemalja kao što su Filipini, Indija, Šri Lanka i nekoliko afričkih zemalja. Suprotno uvriježenom mišljenju, ne traže svi 1000 dolara! Uobičajena plaća kreće se od 700 do 800 dolara mjesečno ako dadilja živi u vašem domu i vi se brinete za njezinu registraciju.
Ako uzmemo u obzir da tipična plaća u Dubaiju prelazi 5 tisuća dolara, postaje jasno da si takvu pomoć mogu priuštiti ne samo domaći, već i posjetitelji. To posebno vrijedi za obitelji u kojima su oba roditelja zaposlena. Svjestan sam obitelji u našoj zajednici u kojima svako dijete čuva dadilja.
Što se tiče moje obitelji, moj suprug i ja odlučili smo odustati od zapošljavanja dadilje s punim radnim vremenom. Potraga za pouzdanim pomoćnikom može biti prilično zahtjevna, a osim toga, jednostavno nismo spremni da netko nepoznat živi s nama ili je stalno prisutan u našem stanu.Prije dolaska djeteta radila sam na daljinu pa sam se odlučila malo odmoriti od posla. Unaprijed sam obavijestila kupca i produžila “porodiljni”. Ova odluka mi omogućuje da provodim više vremena sa svojim djetetom. Kad moja kći stekne malo veću samostalnost i krene s punim radnim vremenom u vrtić, planiram se vratiti na posao.
Kako izgleda hrana u vrtiću?Želim odmah napomenuti da se nekoliko mojih prijatelja nada da će djeci u školama i vrtićima u Dubaiju biti osigurani obroci. No, situacija je sasvim drugačija: kad dođe rujan, roditelji počinju razmišljati što staviti u kutiju za ručak za svoje dijete. Jedina hrana koju vrtić nudi je jutarnja užina za njihovu kćer.
Tipičan obrok ne uključuje juhu, topla jela, lepinje ili čaj. Umjesto toga, djeci se nude “druge” opcije; po mojim zapažanjima, posebno uživaju u pripremi raznih juha od povrća i mesa. Uz to, uvijek je dostupan mali desert, obično sastavljen od nekoliko komadića voća. Iako u našem objektu nudimo vodu, druga pića se ne isporučuju. Za dojenčad koja nije navikla na krutu hranu, nudimo niz pirea od povrća.
- Standardni obrok se ne sastoji od supe, toplog jela, peciva ili čaja. Djeca dobivaju samo “druge” opcije, a na temelju mojih zapažanja, izrazito preferiraju kuhanje različitih vrsta juha od povrća i mesa. Mali desert, obično nekoliko komadića voća, uvijek je uključen. Vodu osiguravamo na našoj lokaciji, ali piće nije u ponudi. Bebama koje još nisu prešle na prehranu čvrstim komadima daju se razni pirei od povrća.
Tjedni meni za ručak:Ponedjeljak sadrži rižu uz povrće i jabuku. Utorkom se obrok sastoji od povrtnog paprikaša s piletinom, serviranog s rezancima od jaja i voćnih pahuljica. Ponuda srijede uključuje junetinu s povrćem i kus-kusom uz krušku. Četvrtak predstavlja rižu uz juhu od povrća s grahom i voćnu salatu. Konačno, na jelovniku za petak su tjestenina i riba s povrćem, a nadopunjuju ih banane.
Većina stanovnika UAE su iseljenici, a uz tako raznolik niz prisutnih nacionalnosti, postaje izazov zadovoljiti svačije prehrambene preferencije. Neki pojedinci izbjegavaju svinjetinu, dok se drugi suzdržavaju od govedine, a neki se strogo pridržavaju vegetarijanske prehrane ili prehrane bazirane na žitaricama. Ova raznolikost vjerojatno doprinosi odabiru kutija za ručak kao preferirane opcije. Međutim, kao što je pokazano, sredina se sigurno može postići.
Roditelji su u našem vrtiću prethodno dobili upitnik u kojem će navesti alergije djeteta i namirnice koje ne konzumira. Za one koji su zainteresirani, dostupna je opcija vegetarijanskog menija. Osim toga, djeci nije dopušteno jesti orašaste plodove i čokoladu, a unošenje ovih namirnica u vrtić strogo je zabranjeno.