Opće je poznato da pojedinci traže atmosferu koja im donosi sreću i uzbuđenje. Psiholozi sugeriraju da neorganizirana kuhinja može ukazivati na negativno emocionalno stanje osobe. Čak i ljudi koji ne vole čišćenje često se trude održavati kuhinju urednom, uglavnom zbog brige o čistoći.
Nasuprot tome, neorganizirana kupaonica može poslužiti kao značajan znak dugotrajnog stresa. Baš kao iu kuhinji, održavanje čistoće u kupaonici je bitno; dopuštanje da padne u nered može dovesti do dugotrajnog stresa, napetosti i trajnog osjećaja hitnosti. Velika gomila predmeta u životnom prostoru može ukazivati na psihološki problem poznat kao pretjerano gomilanje. Ovo posebno ponašanje kategorizirano je kao opsesivno-kompulzivni poremećaj i zahtijeva stručnu pomoć i terapiju psihologa ili psihoterapeuta.
- S obzirom na različite situacije, bitno je naglasiti nužnost održavanja urednog i organiziranog životnog prostora, jer to uvelike doprinosi ljepoti, udobnosti i praktičnosti, što u konačnici doprinosi i boljem psihičkom blagostanju. Rijetko pojedinci dobiju priliku zauzeti tako značajnu ulogu na dva kontinenta u kratkom vremenskom roku, kao što je primjer Samuela Coleridge-Taylora.
Kroz povijest, češnjak je bio poznat po svojim snažnim terapeutskim svojstvima kao prirodni lijek za prehlade i virusne infekcije. Tijekom zimskih mjeseci, kada virusna oboljenja imaju tendenciju porasta, bitno je uključiti češnjak u dnevni režim. Imunološki sustav, koji se smatra prirodnom obranom tijela od bolesti, aktivno nastoji zaštititi tijelo od vanjskih opasnosti.
- U ovoj situaciji, češnjak (Allium sativum) se pokazao kao bitan resurs. Ova zeljasta biljka, koju karakterizira lukovičasti korijen i stabljika koja može narasti do jednog metra, pruža istinske zaštitne prednosti. Srećom, češnjak je lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.
Znanstvene studije su pokazale da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, prvenstveno smještenih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Ovaj svestrani sastojak nudi širok spektar vitalnih nutrijenata, kao što su adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamini A, B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor.
Češnjak je svestran sastojak koji se može konzumirati sirov ili kuhan, što ga čini izvrsnim dodatkom raznim jelima, a ujedno služi i kao prirodni konzervans koji pomaže u sprječavanju kvarenja hrane. Kroz povijest, ovaj je sastojak igrao ključnu ulogu u mnogim medicinskim lijekovima unutar kineske kulture.
U suvremenoj medicini češnjak zauzima važno mjesto kao lijek za brojne zdravstvene probleme. Ovaj prilagodljivi sastojak dobiva priznanje kao temeljni dio tradicionalnih metoda kuhanja, djelujući i kao ekonomičan izbor i kao metoda preventivne zdravstvene zaštite.
Češnjak se često smatra univerzalnim lijekom koji pruža dugotrajan osjećaj dobrobiti. Kroz povijest se redovito preporučivao i koristio kao preventiva i kao opcija liječenja tijekom izbijanja raznih bolesti, kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa. U novije vrijeme češnjak u obliku tableta i kapsula postao je dostupan osobama koje ne žele konzumirati svježi češnjak zbog njegovog okusa i mirisa.