Mirjana Mira Mijatović, pjevačica ansambla “VIA Talas”, poznatog po hitu iz filma “Šećerna vodica”, bila je pratilja glumice Sonje Savić i doživjela je sličnu sudbinu.Mirjana Mijatović rođena je u Ljubljani od glumice Sibine Mijatović i Cvijetina Mijatovića, jugoslavenskog političara i narodnog heroja.
S devet godina Mira je doživjela gubitak majke, ostavivši je na brigu ocu i mlađoj sestri Maji, koja je imala samo četiri godine. Nedugo nakon toga njezin se otac oženio glumicom Mirom Stupicom, a potom je došao na mjesto predsjednika Predsjedništva SFRJ, postavši druga najistaknutija ličnost u državi nakon Tita.
- Taj je događaj duboko utjecao na daljnji život obitelji. Preselili su se u vilu na Dedinju, gde su sestre Mijatović stekle nadimak „Dedinjske princeze“.Djevojke su posjedovale sve što su željele; bili su ljubazni i druželjubivi, stalno ih je pratilo mnoštvo prijatelja. Posebno sklona održavanju okupljanja u vili na Dedinju, Mirjana je privukla mnoge ugledne ličnosti iz osamdesetih, među ostalima Milana Mladenovića, Bojana Pečara, Dušana Gerzića Geru, Bebi Dol, Margitu Stefanović, sestre Udovički, Sonju Savić.
Nažalost, u to su doba narkotici ušli u društvo.Miru pamtim kao živahnu djevojku s nesvakidašnjim osmijehom i punom energijom. Njezina frizura i obrisi njezine glave podsjetili su na Avu Gardner. Moje poznanstvo s njom datira još iz vremena kada je bila dobrog zdravlja. Međutim, nakon što je podlegla uporabi droga, prestala je posjećivati. Naša komunikacija bila je ograničena na telefonske razgovore, tijekom kojih joj je bilo zabranjeno da me gleda u oči.
Maya je pokazala nepredvidivo ponašanje, dok je Mira pokazala smirenije ponašanje. Možda su njihovi postupci bili odgovor njihovom ocu, iako to ne mogu sa sigurnošću tvrditi. Petar Peca Popović, ugledni novinar i rock kritičar, svojedobno je primijetio da su djeca osamdesetih bila sustavno oprobana drogom.
Kako je vrijeme prolazilo, i Mira i Maja su se počele baviti područjem umjetnosti.Godine 1981. Mira je s Bojanom Pečarom osnovala bend “VIA Talas” s kojim je 1983. godine surađivala na albumu “Perfect Day for Banana Fish”. Najzapaženija pjesma s albuma “Alone” također je uvrštena u film ” Šećerna vodica.” Osim Mire i Pečara, bend su činili slikar Dušan Gerzić Gera, glazbenik Miško Plavi i Mirina prijateljica Borjana Bulajić.
Miško Plavi ispričao je uspomenu iz vremena provedenog u podrumu Mirine vile, iznad koje se nalazio ured njezina oca. Jednom im je prilikom njezin otac prišao i rekao: “Djeco, ispričavam se zbog prekida, ali možete li zastati na trenutak? Imam Brežnjeva na liniji gore. Žao mi je što sam vas uznemirio, ali ako biste se mogli suzdržati od udarca činile, bilo bi jako zahvalno; bubnjevi mi ne smetaju.” Nakon kratke stanke, nastavili su svirati.
- Značajno je da je “VIA talas” poslužio kao predgrupa na inauguracijskom koncertu renomiranih “Idola”. No, grupa je kratko postojala, dok je Mira nastavila svoj buntovnički život, često se pojavljujući u beogradskom klubu “Akademija”. Osim toga, provela je razdoblje boraveći u Emiratima zajedno sa svojim tadašnjim dečkom.S druge strane, njena sestra Maja je bila voditeljica emisije “Nedjeljno popodne” na nekadašnjoj TV “Sarajevo” i sudjelovala u brojnim kazališnim predstavama Narodnog pozorišta u Sarajevu.
Maja je poslana u Sarajevo s uvjerenjem da će imati veći pristup resursima i da će njezina sigurnost biti bolje osigurana. Ta je odluka donesena kako bi je zaštitila od štetnog društva koje se već raspršilo. Raspad države stalno me mučio, posebno glede toga kako su osamdesetih godina prošlog stoljeća odvedeni najperspektivniji mladi iz Jugoslavije. Uvjeren sam da je to bio smišljeni plan i nijedan argument me neće uvjeriti u suprotno.
Maya je posjedovala nevjerojatnu ljepotu, ali je bila i nježna, možda zbog majčine odsutnosti. U određenim godinama roditeljske figure imaju veliku važnost u životu. Budući da im je majka umrla, a otac opterećen značajnim odgovornostima, nedostatak roditeljske prisutnosti tijekom adolescencije može dovesti do doživotnih trauma. Ovo je cijena takve odsutnosti. U praznini koju ostavljaju roditelji, nastaju bande, a postoje i takozvani zaštitnici koji ne pružaju istinsku zaštitu, navodi Peca Popović.