Oglasi - Advertisement

Legionarska bolest, koja se pripisuje bakteriji Legionella, i dalje predstavlja značajnu zdravstvenu prijetnju u brojnim nacijama, uključujući Srbiju, gdje je 2023. dokumentirano sedam slučajeva, od kojih je jedan završio smrtno. Prijenos ove bolesti događa se udisanjem sitnih kapljica vode u kojima se nalaze bakterije, koje obično potječu iz vodovodnih sustava, a može dovesti do ozbiljne upale pluća. Stručnjaci naglašavaju da legionela često ostaje neotkrivena, ističući važnost prevencije i ranog prepoznavanja u smanjenju učestalosti slučajeva.

Sadržaj se nastavlja nakon oglasa

Kako bi smanjili rizik od legionele, stručnjaci Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” iznijeli su šest bitnih mjera usmjerenih kako na prevenciju, tako i na kontrolu ove bolesti. Predložene mjere i aktivnosti su sljedeće: Provedba novih propisa: Nužno je u postojeće i buduće propise ugraditi odredbe koje reguliraju sigurnost vode za piće, čime se osigurava kvaliteta i sigurnost vodnih sustava. Imenovanje referentnih laboratorija:

  • Mora se imenovati nacionalni referentni laboratorij za legionarsku bolest, sa zadatkom testiranja prisutnosti legionele u okolišu, posebno unutar vodovodnih sustava.
    Izrada stručnih smjernica za nadzor: Potrebno je izraditi stručno-metodološke smjernice za nadzor nad legionarskom bolešću, u koje će biti ugrađeni točno definirani kriteriji klasifikacije slučajeva. Poboljšanje prijavljivanja bolesti: Sustav prijavljivanja bolesti trebao bi biti poboljšan putem Službe za javno zdravstvo kako bi se omogućilo poboljšano praćenje i ubrzana identifikacija novih slučajeva.

Poboljšanje laboratorijskih mogućnosti: Povećanje kapaciteta laboratorija za testiranje prisutnosti legionele u pitkoj vodi, bazenskoj vodi i raznim drugim vodnim sustavima. Inicijative za obrazovanje i osposobljavanje: Proširenje obrazovanja i osposobljavanja zdravstvenih djelatnika za točno prepoznavanje simptoma legionarske bolesti i omogućavanje učinkovitijeg odgovora na infekciju.

  • Pokazatelji i osjetljivost na infekciju: Tipično, simptomi povezani s legionarskom bolešću obuhvaćaju suhi kašalj, groznicu, glavobolju, bolove u mišićima, a zatim i tešku upalu pluća, koju mogu pratiti proljev i smetenost. Osobe s povećanim rizikom uključuju starije osobe (preko 50 godina), pušače i osobe s oslabljenim imunološkim sustavom.

Legionarska se bolest širi udisanjem kapljica vode u kojima se nalazi bakterija, što je metoda prijenosa koja se može odvijati u različitim vodovodnim sustavima, uključujući tuševe, klimatizacijske jedinice, bazene i rashladne tornjeve. Ova bakterija sposobna je preživjeti u temperaturama vode od 20 do 50 stupnjeva Celzijevih, a najčešće se nalazi u vodovodnim sustavima zgrada.

Zdravstvena zaštita i prevencija: Vlasti u zdravstvenom sektoru zagovaraju pojačani nadzor i obrazovne inicijative u pogledu preventivnih strategija, koje obuhvaćaju rutinsko čišćenje i održavanje vodovodnih sustava, uz poštivanje sigurnosnih standarda za prevenciju. Provedba ovih strategija, u kombinaciji s ojačanim laboratorijskim sposobnostima, ima potencijal znatno smanjiti broj pacijenata i poboljšati ukupnu zaštitu stanovništva.

PRIRODNI LIJEKOVI
⋆ BESPLATNO ZA TEBE ⋆

Upiši svoj email i preuzmi priručnik 'Ljekovito bilje'! Nauči tajne prirodnih lijekova i otkrij kako postići ravnotežu i zdravlje uz pomoć čudesnih biljaka.

Jednim klikom preuzmi priručnik s najboljim prirodnim lijekovima!