Sigmund Freud ističe se kao ključna figura na polju psihijatrije, sa svojim perceptivnim konceptima koje još uvijek prihvaćaju brojni pojedinci, osobito u teškim vremenima. Razborita osoba treba zapamtiti dvije važne stvari: poznati psihijatar je ukazao da je ovaj pristup najbolji način da se zaštitite od zavisti. Freud, koji je živio od 1856. do 1939., bio je austrijski neurolog i pojavio se kao jedan od najutjecajnijih umova 20. stoljeća, priznat kao pionir u psihoanalizi. Rano je pokazao interes za razumijevanje ljudskog ponašanja i rada uma.
U početku su njegova proučavanja bila usredotočena na hipnozu; međutim, na kraju je prešao na korištenje razgovora kao metode terapije, uspostavljajući temelje za ono što danas nazivamo psihoanalizom. Njegova revolucionarna metoda shvaćanja ljudske psihe rezultirala je značajnim otkrićima koja su duboko utjecala na brojne društvene znanosti. Freudovi koncepti ne samo da su oblikovali polje psihologije, nego su također odjeknuli u književnosti, filozofiji i drugim područjima ljudskog istraživanja.
- Metoda koju je koristio bila je usmjerena na otkrivanje nesvjesnih motivacija koje oblikuju ponašanje pojedinca. Sljedeća dva pojma koja uvodi su vitalna za svačiji život, zbog čega je korisno čitati ih pažljivo i razmišljati o njihovom značaju. Djeluju kao znakovi upozorenja, štiteći nas od onih koji bi mogli biti zavidni. “Ako želite potkopati vlastite ciljeve, podijelite ih sa svima.” Freud je tvrdio da problem ne leži u vanjskim utjecajima, već u nama samima: “Kada počnete govoriti o svojim namjerama, dobivate potvrdu sličnu onoj za njihova postignuća.” To može rezultirati padom motivacije, entuzijazma i uključenosti.
Rasprava o planovima može umanjiti motivaciju i rezultirati smanjenim entuzijazmom za njihovu provedbu, budući da naš um može protumačiti takve razgovore kao da su već ispunjeni različiti zadaci. Čuvanje mnogih vaših planova privatnim može biti korisno. Kada pojedinci uspoređuju svoje uspjehe s vašima, mogu se javiti osjećaji neadekvatnosti ako vaša postignuća vide kao veća od njihovih.
- Ako želite potaknuti osjećaje ljutnje i ljubomore kod onih u blizini, počnite s dijeljenjem svojih uspjeha. Nema sumnje da biste se trebali ponositi svojim postignućima i nema potrebe da ih skrivate. Unatoč tome, budite oprezni kada govorite o svojim postignućima kako ne biste ispali hvalisavi jer to kod drugih može izazvati zavist i ljubomoru.
Imajte na umu svoju publiku kako biste sačuvali svoja prijateljstva. Slična ideja vrijedi i za prepreke i zastoje u životu. Ako često pesimistično razgovarate o svojim iskustvima i sebi, vjerojatno ćete privući energetske vampire koji se hrane tuđom nesrećom.
BONUS TEKST:
Evo vodiča za razlikovanje pravog prijatelja od krivotvorenog. Vladeta Jerotić (1924.-2018.) bio je istaknuti srpski psihijatar, filozof, teolog i pisac koji je svojim uvidima i stručnošću dao značajan doprinos na više područja. Nakon stjecanja medicinske diplome usmjerio se na psihijatriju. Njegova predanost pacijentima i njegovo vještina u disciplini učinili su ga cijenjenim liječnikom i učiteljem.
Jerotićeva bavljenja sežu i dalje od medicine, jer se posvetio istraživanju religije i filozofije. Njegova djela pokrivaju teme poput razvoja, morala, slobode i suštine života. Njegovi promišljeni uvidi i refleksivni stil osvojili su čitatelje diljem svijeta. Istakao se kao predavač, a mnogi iz njegovih propovijedi i danas crpe inspiraciju i motivaciju.
Poticao je razgovore o životnim poteškoćama i nadahnjivao ljude da krenu vlastitim putovima samospoznaje. Njegovi govori i pisani radovi često su bili usmjereni na teme kao što su veze, partnerstva, brak, roditeljstvo i prijateljstva. Kada tražimo prijateljstva, obično se oslanjamo na zajedničke interese, jak karakter, zajedničke vrijednosti i međusobno povjerenje. Ali što se događa kada prijatelj istakne pogrešku koju smo počinili? Kako reagiramo u tim slučajevima?