Bračna zajednica, kako je sklopljena unutar crkve, trebala bi trajati cijeli naš život. Tipično, pojedinci koji traže razvod trebaju se posavjetovati s Crkvom u vezi s odgovarajućim postupkom, posebno pokretanjem razvoda.Otac Gojko Perović rasvjetljava ovo pitanje:
“Čini se da, nažalost, postoji razlog za to.” “Iako niti jedan svećenik ne uživa u nužnosti izricanja takvih osjećaja, moja je odgovornost, kada savjetujem parove koji razmišljaju o razvodu, potaknuti ih na još jedan pokušaj, na komunikaciju i nastoje razumjeti tuđa stajališta”, navodi pater Gojko. Nadalje napominje da suvremeno društvo pokazuje sve veću sklonost izolaciji, što udaljava pojedince jedne od drugih, što često rezultira pojačanom agresijom i pogrešnim tumačenjima.
- “Promatrajte česte naznake agresije koje nas okružuju”, ističe pater Gojko, ističući sve češću problematiku socijalne izolacije.Ipak, postoje okolnosti u kojima se dodatni napori za pomirenje pokažu uzaludnim, zbog čega se Crkva mora suočiti s izazovnim odlukama, kako izvještava Nyžena.
- “Svakako, ne mogu se zalagati za to da žena tolerira kontinuirano fizičko zlostavljanje, niti treba zanemariti teške bolesti koje se skrivaju od partnera. Nevjera je problem koji ne mogu svi shvatiti ili oprostiti. Ipak, postoje slučajevi kada su takvi izazovi prevladani a veze su opstale”, pojašnjava otac Gojko, ističući zamršenosti vezane uz bračna pitanja.
Otac Gojko ističe važnost i strpljenja i dijaloga, a ističe i primjere u kojima je nužno postaviti jasne granice. Svaki se par potiče da razmišlja o svojoj ljubavi i predanosti kroz leću božanske ljubavi darovane svijetu, ali također moraju biti spremni donijeti izazovne odluke kada to situacija zahtijeva. Stoga razvod unutar Crkve ne treba promatrati kao simbol očaja; nego predstavlja konačno utočište za postizanje mira, odluku koju treba donijeti tek nakon temeljitog promišljanja i razmatranja svih aspekata odnosa.
BONUS TEKST:
Jabuka je jedno od najpopularnijih i najzastupljenijih voća na svetu, prepoznatljiva po svom karakterističnom okusu, boji i hrskavoj teksturi. Osim što je ukusna, jabuka je i vrlo hranljiva i koristi se u mnogim kulinarskim tradicijama. Evo nekoliko zanimljivosti o jabukama:
1. Poreklo i istorijaPoreklo: Jabuka potiče iz centralne Azije, tačnije iz područja današnje Kazahstana, gde raste divlja vrsta jabuke Malus domestica. Odavde je proširena u Evropu, a zatim u Ameriku, gde je postala ključni deo poljoprivrede.Širenje i kultivacija: Jabuka se uzgaja širom sveta, a danas je među najvažnijim voćem u mnogim zemljama. Zbog svojih svojstava i lakoće uzgoja, jabuka je postala simbol proleća i plodnosti u mnogim kulturama.
2. Vrste jabukaRaznovrsnost: Postoji više od 7.500 različitih sorti jabuka širom sveta. Neke od najpoznatijih sorti su Granny Smith (zelena i kiselkasta), Gala (slatka i sočna), Fuji (smeđkasto-ružičasta sa izuzetno slatkim mesom), Golden Delicious (blago slatke i blage), Braeburn i Red Delicious (poznate po crvenoj boji i slatkoći).Svaka sorta ima specifične karakteristike, kao što su boja, veličina, tekstura i ukus, pa se biraju u zavisnosti od preferencija potrošača i namene (jelo, kuvarstvo, pečenje).3. Nutritivne vrednostiBogate vlaknima:
Jabuke su bogate dijetetskim vlaknima, koja pomažu u održavanju zdrave probave, smanjenju rizika od srčanih bolesti i kontroli telesne težine.
Vitamini i minerali: Jabuke su dobar izvor vitamina C, koji jača imunitet, ali i vitamina A, K, B6, kao i minerala poput kalijuma i bakra.Niskokalorične: Jabuke su niskokalorične i pružaju osećaj sitosti, što ih čini savršenim voćem za one koji žele da održe zdravu telesnu težinu.