Cijena pjevačice Gabi Novak godinama je gajila muzičku karijeru; međutim, njen zadivljujući romantični život je izazvao interesovanje javnosti. Dok je mnogo pamte kao suprugu Arsena Dedića, malo ko zna da je prije te zajednice bila u braku.
Danas su lokalni i regionalni mediji objavili da je preminuo prvi suprug Gabi Novak. Stjepan Stipica Kalogjer, istaknuti skladatelj, aranžer, producent i dirigent u Hrvatskoj, preminuo je u 91. godini.
- Rođen u Beogradu 1934. godine, Stjepan je imao dugu karijeru kao skladatelj, aranžer, dirigent i producent. Njegov glazbeni put započeo je u mladosti, tijekom kojeg je učio violinu u glazbenoj školi Vatroslav Lisinski. Od 1948. do 1952. bio je učenik Muzičke škole Konzervatorija u Zagrebu. Nakon tog razdoblja, upisao je studij medicine na Medicinskom fakultetu u Zagrebu, da bi krajem i doktorirao 1962. godine.
Gabi Novak, istaknuta nemačko-hrvatska pjevačica, jedna je od najznačajnijih zvijezda u povijesti Balkana. Iako je rođena u Berlinu, životinja put ju je odveo na Hvar, gdje je uživala u godinama formiranja. Zaštićena bakom i dedom, mogla je da provede svoje detinjstvo u relativnoj sigurnosti, daleko od previranja rata koji je zahvatio Europu.Kada je imala samo 9 godina, njen otac je preminuo, što je dovelo do izazovnog sukoba između nje i njene majke, koja je preživjela život ispunjen teškoćama. Život Bogdana Debenjaka bio je kratak.
- Nakon razvoda tog braka, Gavi je stupio u brak sa Stjepanom Stipićem Kalogjerom, zajednica koja je trajala do 1970. godine. U tom razdoblju Arsen je vodio vlastiti put, u početku se oženivši Vesnom Matoš, koja je bila rođaka poznatog hrvatskog pjesnika Antuna Gustava Matoša. . Ovaj brak, koji je rezultirao rođenjem Arsenove ćerke Sandre, trajao je tri i po godine.Kada je Arsen stupio u prvom braku 1961. godine, kum mu je bio Nikica Kalogjera, brat Stipice Kalogjere, koji je u to vrijeme bio drugi muž Gabi Novak.
BONUS TEKST:
Kokos je tropsko voće koje potiče od palme Cocos nucifera i koristi se u mnogim kulturama širom sveta, ne samo zbog svog ukusa, već i zbog svojih nutritivnih i lekovitih svojstava. Kokosovo drvo se naziva i “drvo života” u mnogim tropskim područjima, jer je od njega moguće dobiti različite proizvode koji su korisni za ljudsku ishranu, zdravlje, pa čak i u industriji.
Kokosovo drvo je autohtono za tropske regije, a naročito se uzgaja u jugoistočnoj Aziji, Indiji, Filipinima, Indoneziji i na mnogim ostrvima u Pacifiku i Karibima. Danas se kokos uzgaja širom tropskih i suptropskih područja, a Meksiko, Indija, Indonezija i Filipini su neki od najvećih proizvođača.
Kokosovo drvo je korisno u mnogim industrijama, a iz svakog dela drveta može se izvući neka vrsta korisnog proizvoda. Ovaj aspekt čini kokos veoma održivim resursom. Pored toga, kokosovo drvo je često korišćeno u izgradnji kuća, nameštaja i raznih objekata u tropskim područjima.
Ishrana: Meso kokosa se koristi sveže ili sušeno, a proizvodi od kokosa, kao što su kokosovo mleko, kokosovo brašno, kokosovo ulje i kokosova voda, su uobičajeni sastojci u mnogim jelima.Kozmetika: Kokosovo ulje je popularno u industriji lepote zbog svojih hidratantnih i hranljivih svojstava. Koristi se u proizvodima za negu kože, kose i noktiju.Pića: Kokosova voda je postala izuzetno popularna kao zdrav i prirodan napitak.Ostali proizvodi: Kora kokosa se koristi za pravljenje matičnih tkanina, vlakana, pa čak i za izradu ekoloških proizvoda kao što su ekološke četkice za zube.